AnonymBruker Skrevet 4. mai 2011 #1 Skrevet 4. mai 2011 Hei, jeg er ei jente på 24 år som veier 76 kilo og er 173 høy. Jeg har alltid vært ganske aktiv, men da jeg begynte å studere ble det stadig mindre tid til trening og mer tid på lesesalen/studentkroa. I løpet av studietiden har jeg derfor lagt på meg 10 kilo. Det er hardt å akseptere og når jeg ser meg selv i speilet føles det som jeg har sovet i timen og våknet med en annen kropp. Kiloene har sneket seg på, ca to i året. Nå har jeg imidlertid bestemt meg for å ta grep, det er på tide å stramme opp og inn og komme tilbake til der jeg vil være. I den forbindelse har jeg noen spørsmål: Hva er min idealvekt? Jeg har lest dette med høyde minus 110 etc, men kan det være riktig at min idealvekt er 63 kilo? Jeg har en del muskler naturlig og relativt store hofter/rumpe. Hvor lang tid burde jeg regne med å bruke på å gå ned åtte kilo? Det er mitt mål i første omgang. Hvor fort er det realistisk å gå ned? Og hvor mye burde jeg trene/hvor lite burde jeg spise for å klare dette? Jeg jobber i utlandet og her er det ikke tilgang på tradisjonelle treningssentere, jeg løper for å holde meg i form og trener styrke på stuegulvet hjemme. Er det noen som er i samme situasjon som meg som kunne tenke seg å slå følge? Det er kanskje litt for sent for sommerkroppen 2011, men det kan jo også være fint å bruke sommeren på å komme i bedre form. Tusen takk for alle svar, jeg blir veldig glad for alle tips og vink da dette er første gang jeg skal legge ut på et eventyr av denne typen.
AnonymBruker Skrevet 4. mai 2011 #2 Skrevet 4. mai 2011 Heisann! Du kan jo opprette en treningsdagbok, lenger ned på emnesiden dette gir deg nok motivasjon, og mange flinke folk som kan gi tips, råd, ris og ros Ellers er det vel 'bare' å spise sunnere og trene mer
AnonymBruker Skrevet 4. mai 2011 #4 Skrevet 4. mai 2011 Hei, takk for tips om treningsdagbok. Det har jeg opprettet på mylog for en stund siden, men har nok ikke holdt på lenge nok til å se noe særlig fremgang. Jeg skal fortsette å loggføre alle treninger og håper det hjelper:) Kostholdet mitt er det jeg vil kalle "helt vanlig"; knekkebrød med ost/makrell i tomat til frokost, lønsj er ofte også knekkebrød eller salat/brødmat. Til middag spiser jeg mye suppe om vinteren (lagd fra bunnen av med grønnsaker) og salat om sommeren. Jeg spiser generelt lite karbohydrater som ris, pasta og brød. Dersom jeg har trent spiser jeg kavring eller middagsrester til kveldsmat. Til mellommåltid spiser jeg noen ganger en youghurt, men oftest frukt. Jeg drikker alkohol kanskje to ganger i uka og da er det enten øl eller vin. Antall enheter er ikke dramatisk, kanskje tre glass vin eller tre øl. Jeg spiser gjerne en søt ting hver dag, om det er en kjeks eller en liten sjokolade. Jeg plages med fryktelig søtsug etter middag (sluttet nylig med snus) og syns det er fryktelig vanskelig å motstå. Kommer fra en familie som alltid har hatt noe "til kaffen" så det er litt programmert inn. Men jeg forsøker å minimere skaden:)
Gina_ Skrevet 4. mai 2011 #5 Skrevet 4. mai 2011 Jeg er like høy som deg, og min idealvekt er 160-162 Men det er hva som passer meg, og som kroppen min holder seg på siden jeg ikke skal opp eller ned i vekt. Har veid det samme fra jeg var 17, nå er jeg 21.
Gjest Nanne70 Skrevet 4. mai 2011 #7 Skrevet 4. mai 2011 Jeg synes kostholdet ditt ser litt ensidig ut, jeg, og knekkebrød og kavring er også karbohydrater....Prøv å få inn mer proteiner i kostholdet ditt, det gir god metthetsfølelse og kan gjøre at søtsuget etter middag blir mindre. Gode proteinkilder er kjøtt (magert)og fisk, egg og belgfrukter som bønner og erter. Prøv å variere frokosten med f.eks. havregrøt kokt på havrekli (smaker bedre og er mer proteinrikt og mettende enn grøt kokt på havregryn), omelett/eggerøre eller kokt egg. Rugbrød metter mer enn de fleste knekkebrød og er også et bra frokostalternativ. Spis grønnsaker som mellommåltider i stedet for frukt og husk at du bør ha en proteinkilde i salat og supper. Yoghurt er greit, men inneholder gjerne en del sukker, så du kan prøve å bytte ut med naturell yoghurt tilsatt fersk frukt eller friske bær i stedet. Kan du spise frukt som den daglige "søtsaken" i stedet for kjeks eller sjokolade? Evt. litt fruktsalat med (mager) vaniljekesam? Cottage cheese med noen bananskiver og et par ts blåbærsyltetøy er også godt:) Håper dette kan være til hjelp, og lykke til!
AnonymBruker Skrevet 4. mai 2011 #8 Skrevet 4. mai 2011 Jeg synes kostholdet ditt ser litt ensidig ut, jeg, og knekkebrød og kavring er også karbohydrater....Prøv å få inn mer proteiner i kostholdet ditt, det gir god metthetsfølelse og kan gjøre at søtsuget etter middag blir mindre. Gode proteinkilder er kjøtt (magert)og fisk, egg og belgfrukter som bønner og erter. Prøv å variere frokosten med f.eks. havregrøt kokt på havrekli (smaker bedre og er mer proteinrikt og mettende enn grøt kokt på havregryn), omelett/eggerøre eller kokt egg. Rugbrød metter mer enn de fleste knekkebrød og er også et bra frokostalternativ. Spis grønnsaker som mellommåltider i stedet for frukt og husk at du bør ha en proteinkilde i salat og supper. Yoghurt er greit, men inneholder gjerne en del sukker, så du kan prøve å bytte ut med naturell yoghurt tilsatt fersk frukt eller friske bær i stedet. Kan du spise frukt som den daglige "søtsaken" i stedet for kjeks eller sjokolade? Evt. litt fruktsalat med (mager) vaniljekesam? Cottage cheese med noen bananskiver og et par ts blåbærsyltetøy er også godt:) Håper dette kan være til hjelp, og lykke til! Tusen takk for mange fine tips. Jeg skulle gjerne spist mer proteiner i form av kjøtt, men her jeg bor nå tør jeg rett og slett ikke spise hverken kjøtt eller fisk da jeg har blitt marforgiftet ved hvert forsøk:) Mitt utenlandsopphold preger nok kostholdet mer enn jeg hadde innsett. Jeg skal prøve å spise mer proteiner i form av bønner og linser, selv om jeg i utgangspunktet ikke er så glad i denne typen mat. Grønnsaker som mellommåltid var også et flott tips:) Takk for det. Havrekli tror jeg ikke at jeg får tak i her. Men egg kan jeg spise. Cottage cheese har jeg sett, skal definitivt erstatte kjeksen med denne type snacks. Er det noe spesielt jeg kan spise for å få i gang forbrenningen? Hvor fort er det realistisk å gå ned i vekt? Takk for alle svar:)
Gjest Nanne70 Skrevet 4. mai 2011 #9 Skrevet 4. mai 2011 Tusen takk for mange fine tips. Jeg skulle gjerne spist mer proteiner i form av kjøtt, men her jeg bor nå tør jeg rett og slett ikke spise hverken kjøtt eller fisk da jeg har blitt marforgiftet ved hvert forsøk:) Mitt utenlandsopphold preger nok kostholdet mer enn jeg hadde innsett. Jeg skal prøve å spise mer proteiner i form av bønner og linser, selv om jeg i utgangspunktet ikke er så glad i denne typen mat. Grønnsaker som mellommåltid var også et flott tips:) Takk for det. Havrekli tror jeg ikke at jeg får tak i her. Men egg kan jeg spise. Cottage cheese har jeg sett, skal definitivt erstatte kjeksen med denne type snacks. Er det noe spesielt jeg kan spise for å få i gang forbrenningen? Hvor fort er det realistisk å gå ned i vekt? Takk for alle svar:) Har kjøttet/fisken vært skikkelig gjennomkokt/gjennomstekt? Det er viktig for å unngå matforgiftning, men det vet du sikkert allerede:) Bønner og linser er godt i gryteretter, der de faktisk kan erstatte kjøtt eller kjøttdeig. Alle (magre) meieriprodukter er også bra proteinkilder. Du sier ikke noe om hvor du bor, men let etter "Oat Bran", det er havrekli. Kanskje du finner det:) Det er vel ikke noen spesiell mat som setter i gang forbrenningen, selv om jeg har hørt/lest at sterkt krydret mat skal øke forbrenningen! Eddik skal visstnok også hjelpe, du kan jo prøve med 1-2 ts eplecidereddik i et glass vann om morgenen. Et vekttap på rundt 0,5 kg er realistisk, og gjør at kroppen venner seg lettere til den nye vekten enn ved et raskere vekttap.
Gjest Eurodice Skrevet 4. mai 2011 #10 Skrevet 4. mai 2011 160-162? Dette kunne kanskje være idealvekt for et menneske som var flere meter høyt .
redchilli Skrevet 4. mai 2011 #11 Skrevet 4. mai 2011 Haha, måtte le av idealvekten din, Gina Du hadde ikke greid å løpe så mye som du gjør med 160kg hengende her og der!
Gina_ Skrevet 4. mai 2011 #12 Skrevet 4. mai 2011 Haha, måtte le av idealvekten din, Gina Du hadde ikke greid å løpe så mye som du gjør med 160kg hengende her og der! Omg... 60-62 mente jeg jo! Skal slutte å skrive på nettet i eksamenstida jeg l
Gjest *Maja* Skrevet 4. mai 2011 #13 Skrevet 4. mai 2011 Det er vel ikke noe som heter idealvekt uansett høyde...det er sammensetningen av muskelmasse og fettprosent som er viktig...Jeg er 173 og veier 55 kilo...ligger klokkestabilt der uansett; hele året. Andre på min høyde kunne ikke veid det samme uten å se mager ut; Kommer an på hvordan bygning en har... Ville heller fokusert på et sunt kosthold med trening enn selve vekta...
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå