Gjest Poirot Skrevet 1. november 2003 #1 Skrevet 1. november 2003 Jeg undrer meg stadig over hvor mange som ikke har forstått hva en advokats rolle er. At en advokat engasjerer seg i en sak eks mot staten er ikke ensbetydende med at denne parten har rett. At en advokat tar saken til en nynazist eller en annen dust betyr det ikke at advokaten personlig støtter dennes synspunkt. En advokat er talerøret til personen den stiller opp for, nettopp fordi vanlige ikke kjenner lover og regler. Det kan derfor forekomme at en advokat må hevde ting denne ikke ville hevdet om det gjalt en selv. Og det er vel en slik advokat de fleste ønsker seg om det var de selv som skulle i retten. Lover og regler kan tolkes på ulike måter. Saker som er helt klare havner sjelden i retten. Ingen er skyldig før man er dømt. Alle har krav på et forsvar, og noen må gjøre denne jobben.
Gjest Poirot Skrevet 1. november 2003 #3 Skrevet 1. november 2003 Ehmm...ok! Ble bare litt inspirert av barneverns tråden der noen trakk frem at siden Staff støttet en part mot staten,så var det nærmest et bevis på at de hadde rett. I tillgg til at jeg stadig må snakke på vegne av alle advokater, når mange mener de burde skamme seg fordi de forsvarer eks barnemordere.
Gjest Anonymous Skrevet 1. november 2003 #4 Skrevet 1. november 2003 ...Og etikk er(var) det eneste obligatoriske undervisning på rettstudiet.
Gjest Poirot Skrevet 1. november 2003 #5 Skrevet 1. november 2003 ...Og etikk er(var) det eneste obligatoriske undervisning på rettstudiet. De timene skulket jeg fordi jeg måtte jobbe... Tror ikke jeg blir noe mer etisk av 4 timer obligatorisk undervisning over 6 år. (Strider skulking av etikk mot normen for etisk oppførsel...?) Burde vært mye mer etikk i alle deler av pensum, ihvertfall de siste årene.
Gjest Emera Skrevet 1. november 2003 #6 Skrevet 1. november 2003 Av og til ser jeg på Norge som en advokatstat. Det viktige i en sak er ikke hva som egentlig har skjedd, men hvordan lovverket tolkes. Man kan bli frikjent for noe det er svært sannsynlig man har gjort fordi det er begått "prosedyrefeil," eller noe sånt. Det virker noen ganger som om poenget for advokaten er å vinne saken for egen del fordi det gir prestisje. Det er greit at alle har krav på en forsvarer, men for oss som ikke kjenner rettsvesenet så godt blir enkelte rettsavgjørelser totalt uforståelige! Da blir ihvertfall jeg !
Gjest Anonymous Skrevet 1. november 2003 #7 Skrevet 1. november 2003 De timene skulket jeg fordi jeg måtte jobbe... Tror ikke jeg blir noe mer etisk av 4 timer obligatorisk undervisning over 6 år. (Strider skulking av etikk mot normen for etisk oppførsel...?) Burde vært mye mer etikk i alle deler av pensum, ihvertfall de siste årene. Hadde du bare 4 timer?? :o Det var nå minst 16...... Og du måtte da møte opp for å ihvertfall skrive under at du hadde vært der...
Gjest Poirot Skrevet 1. november 2003 #8 Skrevet 1. november 2003 Jeg skrev under og gikk igjen.... Mange saker er nok prestisje. men like fullt er det å vinne en klient betaler for, ergo gjør advokaten sin jobb. Ja, prosedyrefeil kan føre til frifinnelse. Prosessretten (hva man gjør i retten) er svært sammensatt og hviler på store prinsippielle spørsmål det er viktig å overholde. Derfor blir resultatet slik i ny og ne. Dette er ikke ønskelig for noen parter, hvilket fører til at advokatene forhåpentligvis tar det ekstra alvorlig når de er i retten.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå