AnonymBruker Skrevet 24. mars 2011 #1 Skrevet 24. mars 2011 ved salg av arvet bolig man ikke har bodd i- hvordan er det med skattereglene? Vet at man skal betale arveavgift og skatt av gevinst ved salg, men har en bekjent som sier at det lønner seg å selge før 6 måneder etter dødsfallet for å unngå noen slags ekstra beskatning? Noen som vet noe om dette? Jeg mener at den skatten som kommer når man selge, kommer uansett, om man selger rett etter eller år etterpå
Glitnir Skrevet 24. mars 2011 #2 Skrevet 24. mars 2011 Det har jeg aldri hørt om. Såvidt jeg vet er det full gevinstskatt ved salg av arvet fast eiendom. Imidlertid kan vel arvingene selv oppfylle eier- og botid og deretter selge?
zuperduper Skrevet 24. mars 2011 #3 Skrevet 24. mars 2011 Det blir gevinstbeskatning ved salg av arvet bolig når man selger den og vilkårene for bo- og eietid (1 år) ikke er oppfylt. Gevinsten beregnes ut i fra salgssum minus den summen som ble oppgitt som arveavgiftsgrunnlag. Arveavgift må man betale uavhengig av om man selger boligen eller ikke hvis verdien på boligen overstiger fribeløpet for arv.
AnonymBruker Skrevet 24. mars 2011 #4 Skrevet 24. mars 2011 OBS: er dette gave fra nålevende arvelatere? Og er dette et hus som ikke arvelater bor i selv? Hvis du da selger før det har gått ett år vil mynidghetene anse at du egentlig fikk en pengegave og giver blir beskattet for realisasjonen av huset. Usikker på om boet kan bli beskattet på samme måte dog. Eneste rådet er å trå forsiktig, oppsøk råd og nevn den problemstillingen jeg her har nevnt.
AnonymBruker Skrevet 24. mars 2011 #5 Skrevet 24. mars 2011 Sjekk opp i opplysningene før du foretar deg noe her altså! For noen år tilbake ble det iverksatt regler for beskatting av salg av bolig innenfor en bestemt tidsfrist. Dette for å unngå at bolighaier kjøpte opp og solgte videre med en gang. Jeg er ikke 100% sikker, men mener at dersom man selger før det har gått 1 år, så må man skatte 28% av gevinsten. Dvs, kjøper du huset for 1 mill, og selger for 1,5, har du hatt en gevinst på 500 000. Dette må du da skatte 28% av. Ikke særlig smart..hehe.. Så, sjekk for all del opp i dette, eller så kan det koste deg noen tusenlapper til staten.
AnonymBruker Skrevet 25. mars 2011 #6 Skrevet 25. mars 2011 Takk for svar, vært litt ulike meninger her. Er klar over skatt på gevinsten ved salg på 28% av summen over arveavgiftsgrunnlaget. Skatt ved salg av arvet bolig( siden man ikke oppfyller botid) må vel betales uansett når man selger etter dødsfallet? Dvs at man må betale skatten på 28% uavhengig av når man selger? Det er en av arvingene som gjerne vil selge raskt, siden h*n mener at man da unngår ekstra skatt, men dette kan da ikke stemme? Arveavgift og skatt på salg kommer vel uansett salgstidspunkt?
AnonymBruker Skrevet 25. mars 2011 #7 Skrevet 25. mars 2011 OBS: er dette gave fra nålevende arvelatere? Og er dette et hus som ikke arvelater bor i selv? Hvis du da selger før det har gått ett år vil mynidghetene anse at du egentlig fikk en pengegave og giver blir beskattet for realisasjonen av huset. Usikker på om boet kan bli beskattet på samme måte dog. Eneste rådet er å trå forsiktig, oppsøk råd og nevn den problemstillingen jeg her har nevnt. nei, arvet bolig etter avdød. Dette er vel kanskje dette arvingen blander med det å slippe ekstra skatt ved raskt salg?
Glitnir Skrevet 25. mars 2011 #8 Skrevet 25. mars 2011 Takk for svar, vært litt ulike meninger her. Er klar over skatt på gevinsten ved salg på 28% av summen over arveavgiftsgrunnlaget. Skatt ved salg av arvet bolig( siden man ikke oppfyller botid) må vel betales uansett når man selger etter dødsfallet? Dvs at man må betale skatten på 28% uavhengig av når man selger? Det er en av arvingene som gjerne vil selge raskt, siden h*n mener at man da unngår ekstra skatt, men dette kan da ikke stemme? Arveavgift og skatt på salg kommer vel uansett salgstidspunkt? Arveavgift og gevinstskatt kommer uansett tidspunkt ja, men det er likevel å foretrekke å minimalisere gevinstskatten til fordel for arveavgiften. Dette gjør dere ved å sette arveavgiftsgrunnlaget gitt antatt salgssum/markedsverdi. Arveavgiften er lavere en gevinstskatten, og dette vil derfor lønne seg.
AnonymBruker Skrevet 25. mars 2011 #9 Skrevet 25. mars 2011 Arveavgift og gevinstskatt kommer uansett tidspunkt ja, men det er likevel å foretrekke å minimalisere gevinstskatten til fordel for arveavgiften. Dette gjør dere ved å sette arveavgiftsgrunnlaget gitt antatt salgssum/markedsverdi. Arveavgiften er lavere en gevinstskatten, og dette vil derfor lønne seg. hva mener du med å minimalisere og det at det vil lønne seg? å oppgi det høyeste man tror antatt salgssum fordi denne skatten er lavere enn gevinstskattingen?
zuperduper Skrevet 25. mars 2011 #10 Skrevet 25. mars 2011 Takk for svar, vært litt ulike meninger her. Er klar over skatt på gevinsten ved salg på 28% av summen over arveavgiftsgrunnlaget. Skatt ved salg av arvet bolig( siden man ikke oppfyller botid) må vel betales uansett når man selger etter dødsfallet? Dvs at man må betale skatten på 28% uavhengig av når man selger? Det er en av arvingene som gjerne vil selge raskt, siden h*n mener at man da unngår ekstra skatt, men dette kan da ikke stemme? Arveavgift og skatt på salg kommer vel uansett salgstidspunkt? Arveavgift kommer uansett salgstidspunkt. Når det er flere arvinger vil også gevinstbeskatningen komme uansett salgstidspunkt (tror jeg). Hadde det vært kun en arving, kunne man bodd i boligen i et år og på den måten unngått gevinstbeskatningen.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå