AnonymBruker Skrevet 23. mars 2011 #1 Skrevet 23. mars 2011 Vi har tatt patent på et navn og tilhørende logo, men så meldte plutselig spørsmålet seg om dette også gjelder internasjonalt? Hvis dette ikke er noe som skjer automatisk - hvor kan jeg ev sjekke det? Jeg finner oss hos patentstyret, men igjen: gjelder det bare i Norge?
AnonymBruker Skrevet 23. mars 2011 #2 Skrevet 23. mars 2011 Jeg tror det bare gjelder i Norge. Store selskaper søker jo gjerne patenter i USA, EU (tror jeg)og Japan samtidig for å sikre beskyttelse på de store markedene. Patentstyret sier ihvertfall at du må søke i andre land også.
Nalla Skrevet 23. mars 2011 #3 Skrevet 23. mars 2011 Patent? Det er vel varemerkebeskyttelse det er snakk om? Hvis dere ikke har søkt spesielt om beskyttelse i andre land gjelder dette kun i Norge. Men det innebærer også at ingen andre kan selge sitt produkt under det samme navnet til Norge (jf. Topshop som var i media for ikke så lenge siden). Her står det kort om registrering i andre land.
AnonymBruker Skrevet 24. mars 2011 #4 Skrevet 24. mars 2011 Men det nytter ikke å ta patent på feks Starbucks i Norge, for om de skulle ønske å åpne noe i Norge, så vil de garantert få lov til det.
AnonymBruker Skrevet 24. mars 2011 #5 Skrevet 24. mars 2011 Men det nytter ikke å ta patent på feks Starbucks i Norge, for om de skulle ønske å åpne noe i Norge, så vil de garantert få lov til det. Ikke bare at det ikke nytter. Patent er kun når det er snakk om en "oppfinnelse" som er beregnet som ny eller veldig forskjellig fra tidligere oppfinnelse men i lignende gate.
Nalla Skrevet 24. mars 2011 #6 Skrevet 24. mars 2011 (endret) Helt riktig AB #5, det riktige ordet er varemerkebeskyttelse. Og Starbucks har allerede beskyttet både varemerke og designet sitt i Norge til opplysning! Bare sjekk her. Det er forøvrig også en paragraf i markedsføringsloven som forhindrer at man f.eks kan registrere verdenskjente merker i andre land. EDIT: Ang. at de "garantert hadde fått lov" så er det bare et spørsmål om at de er villig til å betale det innehaveren av varemerke krever for å gi retten over til dem, referere nok en gang til Topshop saken). Hvis noen andre har registrert varemerke ditt/logoen din allerede så er du forbudt ved lov å bruke det varemerke uten deres tilatelse innenfor Norge. Endret 24. mars 2011 av Nalla
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå