AnonymBruker Skrevet 21. mars 2011 #1 Skrevet 21. mars 2011 Jeg leser stadig her på forumet om sparemodus. At en person spiser for lite, og legger på seg i stedet for å gå ned i vekt. Jeg klarer bare ikke å skjønne dette. Man vil jo uansett gå ned i vekt om man spiser for få kcal? Eller kan noen forklare meg dette?
Gjest made4u Skrevet 21. mars 2011 #2 Skrevet 21. mars 2011 En kropp på såkalt sparebluss er en myte heller enn en realitet, for å kunne forstå dette er man nødt til å vite et minimum av hvordan kroppen reelt fungerer og hvordan den forbrenner kalorier. En liten gjennomgang av dette har jeg helt enkelt forsøkt å sammenfatte på følgende link; http://janhelge.net84.net/slankeside/innlegg/forbrenning.html Sparemodus eller sparebluss er derfor et uttrykk jeg ikke liker, dessverre er det alt for hyppig bruket og tar ting ut av sin sammenheng og nærmest skaper en mental sperre hos mange som umuliggjør det å lykkes. La meg si det slik, fokus på dette er helt feil tankegang. --- Noen vil kanskje angripe meg for at jeg er trangsynt her, i så fall skal det bli spennende å tilbakevise dette og få frem noen av argumentene som kan belyse dette bedre.
Gjest made4u Skrevet 21. mars 2011 #3 Skrevet 21. mars 2011 Lavt stoffskifte kan du få påvist ved å måle nivået i blodet av hormonene TSH (thyreoideastimulerende hormon) og såkalt fritt T4 (fritt tyroksin). I tillegg kan du testes for såkalt autoimmunitet (anti-TPO). Er ikke verre enn en blodprøve i så måte. Om noen skal kunne påberope seg å være på "sparebluss" så MÅ nødvendigvis stoffskiftet være nedsatt, i så fall kan din lege gi deg svar på dette. Dog er de fleste friske, og sparebluss er en internettforum-myte heller enn et medisinsk fenomen. Et termometer i ræva forteller også mye om forbrenningen, dem som har redusert forbrenning har også redusert kroppstemperatur samt ikke minst svekket blodsirkulasjon m.m. I det store og hele er det et alvorlig problem for dem som er syke og har lavt stoffskifte (forbrenning), er mange følgessykdommer i kjølevannet av dette og i verste fall kan det være dødelig. For friske og sunne mennesker derimot, glem det - dere snakker om en myte folkens. --- Det er helt normalt å oppleve vektsvingninger, helt normalt at en vektnedgang går i rykk og napp også. Har intet med en kropp på sparebluss eller ei det, det er det bare god fantasi og en forklaringsmodul som kan høres fornuftig ut som beskriver - dermed ikke sagt at forklaringsmodulen er grei å lytte til og tro på, da selv det som høres fint og logisk ut ikke nødvendigvis har grobunn i medisinske fakta og hvordan virkeligheten reelt henger sammen.
AnonymBruker Skrevet 21. mars 2011 #4 Skrevet 21. mars 2011 Du fikk et svar på spareblusset i den andre tråden, made4u.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå