Pasi Skrevet 20. mars 2011 #1 Skrevet 20. mars 2011 Vi gifter oss i år, og i den anledning må vi vel ha en kleskode. Vil ikke ha noe stivt, men passe pynta. Gifter oss sent i høst, så blir vel ikke en av de varmeste dagene.. Jeg skal selv ha litt av en "bløtkake"-kjole, og siden det ikke er sommer lengre tenkte jeg det passa med dress til mennene og lang kjole til damene. Problemet er at om man vil ha lang kjole til damene må man velge kleskoden "smoking" eller "galla", og det blir for mye synes jeg. Til "Mørk dress" skal man nemlig ikke ha lang kjole... Ikke det største verdensproblemet, men kunne vært fint med noen erfaringer fra andre likevel..
Charleene Skrevet 20. mars 2011 #2 Skrevet 20. mars 2011 Nå har jeg egentlig ikke tenkt så langt som kleskode enda. Men jeg tenker som så at om dere skriver "mørk dress" så kler folk seg vel etter vær og føreforhold. Om det er at gjestene skal bli kalde du tenker på da Om du vil ha alle damene i lang kjole så må du vel kanskje skrive galla på invitasjonen. Personlig tenker jeg at det kanskje blir litt stiv, men det kommer jo an på lokale og omgivelser også. Vi ser ut til å ende på hagebryllup (med vielse der og) og jeg tror ikke jeg kommer til å skrive noen spesiell kleskode på invitasjonen. Regner med at folk kler seg etter været, hva de er konfortable i og bryr meg egentlig ikke så mye om hva folk har på seg. Vi har nokk av pledd, varmelamper osv om det skulle bli en kjølig kveld. Og vi har muligheten til å trekke inn i huset. Vet ikke om dette hjelper så mye, men det er iallefall noen av mine tanker om det her. 1
Lulilelu Skrevet 20. mars 2011 #3 Skrevet 20. mars 2011 Kan man ikke ha lang kjole til "mørk dress"? Har vært i noen bryllup med kleskode "mørk dress" og da har mange av gjestene hatt lang kjole. Tror ikke folk er så veldig nøye på det. Mørk dress er regnet som pent og da kan det være naturlig for mange å velge en lang kjole.
Gjest Iah Skrevet 20. mars 2011 #4 Skrevet 20. mars 2011 Det er ikke slik at man må ha kort kjole når det står "mørk dress". Og hvis dere skal ha bryllupet sent på høsten vil nok mange av damene velge lang kjole. Men er det virkelig et problem om noen muligens velger kort? 1
Pasi Skrevet 20. mars 2011 Forfatter #5 Skrevet 20. mars 2011 Det greieste hadde jo vært å ikke hatt en kleskode, men tror kanskje det forventes? Kanskje gjestene blir mer sikre på hvordan de skal kle seg da? Jeg har selv vært i bryllup uten kleskode og bommet litt.. men en må vel se an folket som skal dit og "stemningen". Kan jo hende at minikjole ikke automatisk blir førstevalg når det er vinter da. Problemet er jo at om jeg skriver "mørk dress" står det direkte at man ikke skal ha lang kjole. En blanding hadde vært det beste synes jeg.. Dumt om folk føler de IKKE kan ha lang kjole på når det er relativt kaldt ute også
Pasi Skrevet 20. mars 2011 Forfatter #6 Skrevet 20. mars 2011 Det er ikke slik at man må ha kort kjole når det står "mørk dress". Og hvis dere skal ha bryllupet sent på høsten vil nok mange av damene velge lang kjole. Men er det virkelig et problem om noen muligens velger kort? Jo, det er der som er litt av problemet..
Gjest Iah Skrevet 20. mars 2011 #7 Skrevet 20. mars 2011 Jo, det er der som er litt av problemet.. Kan jeg få spørre om hvorfor det er krise om noen velger kort kjole/skjørt?
Pasi Skrevet 20. mars 2011 Forfatter #8 Skrevet 20. mars 2011 Oi, det ble litt feil! Nei det er ikke problem at noen kommer i kort og noen i lang, problemet er at det står på alle sider at "mørk dress" betyr at man absolutt ikke får komme i lang kjole..
Gjest Iah Skrevet 20. mars 2011 #9 Skrevet 20. mars 2011 Oi, det ble litt feil! Nei det er ikke problem at noen kommer i kort og noen i lang, problemet er at det står på alle sider at "mørk dress" betyr at man absolutt ikke får komme i lang kjole.. Jøss, det har jeg aldri hørt før, men nå er ikke jeg den som er best orientert hva gjelder skikk og bruk.
Piggsvin Skrevet 20. mars 2011 #10 Skrevet 20. mars 2011 Oi, det ble litt feil! Nei det er ikke problem at noen kommer i kort og noen i lang, problemet er at det står på alle sider at "mørk dress" betyr at man absolutt ikke får komme i lang kjole.. Men er det noe folk vet da? Skal selv i bryllup snart hvor kleskoden er mørk dress og da tenker jeg som så at det er mindre formelt enn galla, enkelt og greit. Så jeg kommer ikke til å komme i ballkjole, men pen kjole. Lengden hadde jeg ikke tenkt noe på, bortsett fra at det er et sommerbryllup og jeg kler ikke lange kjoler så da falt det seg naturlig å velge en kortere en. Kjenner de fleste andre gjestene som skal dit og vet at de ikke vet så mye om hva disse kleskodene innebærer. Ei vennine var bekymra for at hu selv måtte gå i mørk dress, men det sier kanskje mer om hu 1
FruN Skrevet 20. mars 2011 #11 Skrevet 20. mars 2011 "Til mørk dress, daglig antrekk eller formiddagsantrekk gjelder ingen spesielle regler for kvinner, utover at klærne skal være pentøy." Jeg/vi har ikke tenkt på kleskode, men det blir nok mørk dress. Da regner jeg med pen kjole til damene, og bunad for begge kjønn om dette ønskes.
Pipette Skrevet 20. mars 2011 #12 Skrevet 20. mars 2011 Vi har satt kleskode smoking/mørk dress.. Så kan de av mennene som har smoking komme i det hvis de vil, og damene kan ha lang eller kort kjole. Bryllupet er i midten av juni :o)
Pasi Skrevet 20. mars 2011 Forfatter #13 Skrevet 20. mars 2011 Har sjekka med ganske mange sider på nettet, og det står stort sett det samme på alle.. men om noen vet om en side hvor man finner en "alt er lov"-kleskode, hadde jo det vært fint..
Pasi Skrevet 20. mars 2011 Forfatter #14 Skrevet 20. mars 2011 Men er det noe folk vet da? Skal selv i bryllup snart hvor kleskoden er mørk dress og da tenker jeg som så at det er mindre formelt enn galla, enkelt og greit. Så jeg kommer ikke til å komme i ballkjole, men pen kjole. Lengden hadde jeg ikke tenkt noe på, bortsett fra at det er et sommerbryllup og jeg kler ikke lange kjoler så da falt det seg naturlig å velge en kortere en. Kjenner de fleste andre gjestene som skal dit og vet at de ikke vet så mye om hva disse kleskodene innebærer. Ei vennine var bekymra for at hu selv måtte gå i mørk dress, men det sier kanskje mer om hu Nei, jeg tror ikke det er allment kjent hva som brukes når, men tenker på at jeg selv antagelig ville søkt det opp på nettet for å finne ut hva det var om det sto en bestemt kleskode. Det var på barnemix-siden jeg leste under mørk dress: "damenes kjole skal ikke være lang". På wikipedia (om det er til å stole på da..) står det "kjolelengden skal ikke være gulvlang".
Lulilelu Skrevet 20. mars 2011 #15 Skrevet 20. mars 2011 Jeg syns det er teit at det ikke finnes en kleskode der menn kan ha mørk dress og damer kan ha kort og lang kjole. Men det er jo mulig å skrive smoking/mørk dress. For meg er problemt mer det at på mørk dress så skal skjorten være hvit. Jeg har ikke noe imot at de velger skjorter i farge som da tilsier kleskode "dress" men da skal klærne til damene være enda mer uformelle. Jeg ville hatt dress/mørk dress på mennene, og mørk dress/smoking på damene hvis man skal følge kleskodene til punkt og prikke. Men det blir så tungvindt.
AnonymBruker Skrevet 20. mars 2011 #16 Skrevet 20. mars 2011 men altså, jeg tror ikke det er så mange som bryr seg om sånne kleskoder, så sant det ikke er galla. Folk har generellt sett vett nok til å kle seg i noe de trives i og som er passende til annledningen og omgivelsene. Jeg har kommet i bryllup i både lange og korte kjoler uten at noen har giddet å bru seg, samme hva det står i en kleskode. Syns kleskoder er begrensende jeg. Så lenge en holder seg unna hvite brudekjolelignende kjoler og de værste horekjolene er vel det meste greit?
Soon Skrevet 20. mars 2011 #17 Skrevet 20. mars 2011 Vi har skrevet "antrekk: pent" vi - da har vel folk vett nok til å komme penkledd, men i antrekk de selv føler seg vel i, samme om de velger kort, lang eller halvlang kjole 6
Pasi Skrevet 20. mars 2011 Forfatter #18 Skrevet 20. mars 2011 Jeg syns det er teit at det ikke finnes en kleskode der menn kan ha mørk dress og damer kan ha kort og lang kjole. Men det er jo mulig å skrive smoking/mørk dress. For meg er problemt mer det at på mørk dress så skal skjorten være hvit. Jeg har ikke noe imot at de velger skjorter i farge som da tilsier kleskode "dress" men da skal klærne til damene være enda mer uformelle. Jeg ville hatt dress/mørk dress på mennene, og mørk dress/smoking på damene hvis man skal følge kleskodene til punkt og prikke. Men det blir så tungvindt. Ja, slik tenker jeg også. Har tenkt på smoking, men brudgommen skal ikke ha smoking, og ingen menn skal etter reglene være mer pyntet enn brudgommen.. så da er vi like langt :/
Anglofil Skrevet 20. mars 2011 #19 Skrevet 20. mars 2011 Vi har bare skrevet "pent". Så lenge de ikke kommer i olabukse og t-skjorte er jeg i grunn fornøyd. Mvh Yvonne 1
Djungelvrål Skrevet 21. mars 2011 #20 Skrevet 21. mars 2011 Kan man virkelig forlange at alle damene skal ha lang kjole? Da er det mange som sikkert må kjøpe seg kjole som de bruker kanskje bare en gang. Jeg har ca 50 kjoler og ikke EN lang penkjole. 1
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå