kissmequick Skrevet 19. mars 2011 #1 Skrevet 19. mars 2011 Suser rundt og kikker etter ny laptop, men det skal ikke være så lett... Først og fremst ser jeg etter en laptop som varer.. jeg drar den med meg rundt overalt, og jeg vil ikke måtte bytte den ut neste år fordi den har blitt slarkete. Liker macbook air / pro, mest pga at de ikke er plast og virker mer solide, OS-et virker også bra, vet ikke veldig mye om dette.. men prisen er jo tre ganger høyere enn den trenger å være.. (13 tommer) Har sett Samsung 9 series, og det er jo den peneste dataen jeg har sett på lenge.. noen som vet når den kommer til norge? Eller vet noe om den? Jeg kommer til å bruke dataen til surfing, filmer, musikk, noe redigering og bildebehandling, men mest skriving. Hovedpunktet mitt er egentlig bare at den er solid.. hater å kjøpe tekniske ting, vil ha noe som jeg er fornøyd med i mange år, som ikke detter fra hverandre hvis jeg ser på den og som føles god:) Noen som kan hjelpe meg?
Henkie Skrevet 20. mars 2011 #2 Skrevet 20. mars 2011 MacBookPro koster ca 9900,- og er en super maskin på alle måter. Den er ikke 3 ganger dyrere enn den bør være (som du skriver) men kanskje en tusenlapp eller to dyrere enn en PC med samme tykkelse, vekt, byggekvalitet, specs, medfølgende programvare osv - hvis du på en ærlig måte sammenlikner "epler mot epler". Om den er verd de få kronene ekstra må du nesten vurdere selv. Jeg mener den er det, men mange mener det motsatte. Snakk med folk som har Mac og hør om de er fornøyde dersom du er i tvil. De som IKKE har Mac kan ikke uttale seg om akkurat det Lykke til
kissmequick Skrevet 20. mars 2011 Forfatter #3 Skrevet 20. mars 2011 Hei, takk for svar! Med en tredjedel av prisen mente jeg, har sett på macbook air, og billigste 13 tommer med ekstra minne er rundt 12000, har funnet en lignende klump til fire, men den er altså en klump (i forhold ihvertfall^-^) pluss at jeg er redd for å måtte bytte den ut etter fem sekunder.. Har brukt mac før, og har blitt veldig glad i de maskinene, men jeg blir egentlig veldig glad i alt, så lenge det virker Mac er veldig sånn kule da.. Jeg er ikke kul! Jeg vil ha noe jeg ikke trenger å bytte ut før fingrene mine har slitt hull i tastene.. Finnes det?
AnonymBruker Skrevet 20. mars 2011 #4 Skrevet 20. mars 2011 Jeg har nesten slitt hull i tastene på min nesten fem år gamle MacBookPro Men har byttet harddisk en gang, og batteriet er kaputt. Synes også macen har noen ulemper i og med at så mange andre bruker Windows. Får ofte litt problemer med type Office-programmer, men det kan selvsagt løses om man setter seg inn i det. Uansett, selv om macen er slitesterk og har holdt seg godt gjennom fem års daglig bruk, er ikke jeg noen nesegrus fan. Hvor stor og kraftig pc har du tenkt deg? 12"-netbookene fra Asus er faktisk ganske så bra, og ser ikke verst ut. Tror de fungerer helt fint til tekstbehandling, surfing, filmkikking og musikk (ikke jobbing i musikkprogrammer, PhotoShop etc antagelig). Men de er jo i underkant både i størrelse og spesifikasjonsmessig hvis du bruker pc-en til mye, og det er den eneste pc-en du skal ha.
feuerstein Skrevet 20. mars 2011 #5 Skrevet 20. mars 2011 Det høres kanskje vanvittig ut, men du får altså det du betaler for når du kjøper bærbar. Under 10,000 er det knapt noe holdbart å få tak i. I disse dager kommer Lenovo med nye ThinkPad, T420 (14") og X220 (12.5"), spesielt X220 har fått svært god kritikk. I tillegg har HP en serie som heter EliteBook, men disse har jeg ikke oversikt over.
kissmequick Skrevet 20. mars 2011 Forfatter #6 Skrevet 20. mars 2011 Hoi! Takk for svar Det kommer til å være min eneste data for en stund, ihvertfall i lange perioder. Ser på macbook pro på apple siden nå, og har noen spørsmål. 2,3 GHz vs 2,7? Hva er egentlig forskjellen? Etter jeg har trykket kjøp så kommer det opp mange valg, mesteparten trykker jeg nei på, men lurer litt på ssd - det betyr at den holder lenger? ekstra minne og office pakken. (fordi jeg kommer til å skrive mye, og sende rundt til andre, kanskje iwork er like greit?) Ekstra minne og harddisk, er det noe jeg kan bytte ut/putte inn senere, hvis jeg ser behovet? Det kan man jo ikke på air ihvertfall. Har sett på lenovo også, men har hatt de som jobb-pcer en stund, og det har kanskje ikke gitt det beste inntrykket. Liker min godt da, men den klarer seg bare en time uten lader..
Henkie Skrevet 20. mars 2011 #7 Skrevet 20. mars 2011 Kjøp en std Mac Book pro 2,3ghz du. Den holder i bøttevis til vanlig bruk. En god maskin. Vil du "speede den opp" kjøper du litt ekstra ram. Ssd disk lever ikke lengre, men gjør den enda raskere, men da får du også mindre harddisk...så... Office for Mac er fint å ha. iWork gjør forsåvidt samme jobb, men office "snakker" enda litt bedre med vanlige officepakker for pc
feuerstein Skrevet 20. mars 2011 #8 Skrevet 20. mars 2011 2,3 GHz vs 2,7? Hva er egentlig forskjellen? Etter jeg har trykket kjøp så kommer det opp mange valg, mesteparten trykker jeg nei på, men lurer litt på ssd - det betyr at den holder lenger? Ekstra minne og harddisk, er det noe jeg kan bytte ut/putte inn senere, hvis jeg ser behovet? Har sett på lenovo også, men har hatt de som jobb-pcer en stund, og det har kanskje ikke gitt det beste inntrykket. Liker min godt da, men den klarer seg bare en time uten lader.. Ser man på prosessoren isolert vil en 2.7 være 17 % raskere enn en 2.3, men i den virkelige verden må prosessoren veldig ofte vente på data fra disk/minne/dvd/andre kilder. For deg som primært skal skrive/surfe/høre musikk/se film og bare sporadisk redigere bilder (hvor kraftig prosessor kommer til sin rett) er det kanskje ikke noe poeng i å betale mye ekstra for kraft du sjelden bruker. SSD kan holde lenger, den vil være mer motstandsdyktig mot knall og fall, samt kraftig vibrasjon. Lever maskinen et beskyttet liv tror jeg ikke det er særlig forskjell i levetid. Som Henkie nevner blir maskinen raskere. Jeg har sett oppstartstiden på Windowsbasert maskin reduseres til 1/3 av opprinnelig ved å bytte til SSD. Ekstra minne kan settes inn senere ja, og jeg kjenner ikke til at det er begrensninger på å bytte ut disken i en MBP. Hva slags Lenovo har du på jobb som holder så kort? En gammel R-serie? ThinkPad har vanligvis svært god batteritid.
kissmequick Skrevet 21. mars 2011 Forfatter #9 Skrevet 21. mars 2011 Nå har jeg bestilt en macbook pro, og jeg er så letta! Tusen takk for hjelp folkens Jeg haater å kjøpe sånne ting på egenhånd Lenovoen på jobb er ikke så gammel, for å svare på det, men jobber jo som lærer, og de har nok spart inn litt der de kan. Den er under to år gammel ihvertfall, men serier vet jeg lite om. Er som sagt veldig glad i den. Naboens dell bruker tyve minutter på å starte opp, så da blir jeg ekstra glad i min.. Takk for hjelp! Hvis noen av dere skal kjøpe hund så står jeg til deres disposisjon :gjeiper:
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå