Jane F. Skrevet 17. mars 2011 #1 Skrevet 17. mars 2011 Jeg skal bli gudmor! Det er så koselig, selv har jeg ikke hatt hverken gudmor eller gudfar så jeg vet ikke helt hva det vil innebære. Jeg har faddere men det har aldri vært noe fokus på denne rollen i min familie. Jeg har også lest at noen ser på faddere og gudforeldre som samme sak... Jeg synes det er veldig stort å få denne oppgaven og jeg har lyst til å gjøre litt utav rolle jeg og min sambo får som gudforeldre.
AnonymBruker Skrevet 17. mars 2011 #3 Skrevet 17. mars 2011 Jeg ser på faddere og gudforeldre som det samme. Gudforeldre skal jo egentlig sørge for at barna blir oppdratt i kristen tro eller noe sånt, men det er det vel få som lever etter i dag. I min familie og vennekrets er gudforeldrenes oppgaver å være som en slags tante og onkel for barna - gi dem gaver, passe dem, være sammen med dem osv. Jeg så/ser på mine gudforeldre som et ekstra sett med tante og onkel.
Jane F. Skrevet 17. mars 2011 Forfatter #4 Skrevet 17. mars 2011 hehe... google er fint men ikke på langt nær like gøy har lest litt rundt både på andre forum og diverse "googlehits" men siden vi ikke er praktiserende kristne tenkte jeg at det hadde vært gøy å skape en ny tradisjon og kanskje fikk noen tips til spesielle ting som gjør litt mer utav rollen enn "ekstra barnevakt" Og når det kommer til gaver og slikt... hva kunne vært litt gøy og spesielt å gi? Holder fortiden på å strikke litt til den lille men det er mest standard babystrikk
kaprifolen Skrevet 17. mars 2011 #5 Skrevet 17. mars 2011 Gudmor og fadder er i bunn og grunn det samme, men noen lokale tradisjoner sier at den som bærer er gudmor, andre at foreldrene ønsker at denne personen/paret skal ta omsorg for barnet hvis foreldrene går bort. Dette har ingen juridisk myndighet, men om det er et ønske hos foreldrene, må det presiseres i et gyldig dokument/testamente. Å være fadder for et barn betyr at du skal være med å oppdra barnet i den kristne tro. Det er nemlig derfor man døper barnet sitt, og samme hva man måtte mene om det personlig, er det fasiten. Om du ønsker å markere deg på noen annen måte i forhold til dette barnet, synes jeg du skal se på det som en niese/nevø og behandle det der etter.
Gjest gjest Skrevet 17. mars 2011 #6 Skrevet 17. mars 2011 Kjæresten er ikke norsk. Den tradisjonen han kommer fra sier at en Gudforelder sier ja til å ha et særskilt ansvar for barnet hvis foreldrene skulle bli syke, eller dø. Da forventes det at Gudforeldrene stepper inn på vegne av foreldre og sørger for at barnet blir ivaretatt (enten det adopteres bort, kommer i institusjon eller flytter inn som Gudforeldrenes barn) Det sier man ja til, når man tar på seg rollen som Gudforelder. Derfor er det et ærefult oppdrag, og forteller om at de som spør deg viser deg stor tilit og ser på deg som en trofast venn. Gudforeldrene sier også underforstått ja til å være generøs mot barnet med økonomiske midler. For eksempel med å bidra med penger og andre gaver. Man blir som et ekstra sett foreldre, men uten å ha det faktiske ansvaret. Gudforeldrene blir invitert til alle anledninger som betyr noe for barnet. Det er en hyggelig oppgave, med en alvorlig undertone.Nemlig at barnets framtid skal være sikret uansett hva som skjer med foreldrene og foreldrenes økonomi. Noen ideer å hente her, kanskje, hvis du vil definere din rolle annerledes enn som kristen fadder?
Gjest gjest Skrevet 17. mars 2011 #7 Skrevet 17. mars 2011 Kjæresten er ikke norsk. Den tradisjonen han kommer fra sier at en Gudforelder sier ja til å ha et særskilt ansvar for barnet hvis foreldrene skulle bli syke, eller dø. Da forventes det at Gudforeldrene stepper inn på vegne av foreldre og sørger for at barnet blir ivaretatt (enten det adopteres bort, kommer i institusjon eller flytter inn som Gudforeldrenes barn) Det sier man ja til, når man tar på seg rollen som Gudforelder. Derfor er det et ærefult oppdrag, og forteller om at de som spør deg viser deg stor tilit og ser på deg som en trofast venn. Gudforeldrene sier også underforstått ja til å være generøs mot barnet med økonomiske midler. For eksempel med å bidra med penger og andre gaver. Man blir som et ekstra sett foreldre, men uten å ha det faktiske ansvaret. Gudforeldrene blir invitert til alle anledninger som betyr noe for barnet. Det er en hyggelig oppgave, med en alvorlig undertone.Nemlig at barnets framtid skal være sikret uansett hva som skjer med foreldrene og foreldrenes økonomi. Noen ideer å hente her, kanskje, hvis du vil definere din rolle annerledes enn som kristen fadder? Ups, kjæresten sier at jeg glemte en ting. Nemlig at Gudforeldene der sier ja til å være med å sørge for at barnet får en utdannelse.
Gjest gjest Skrevet 17. mars 2011 #8 Skrevet 17. mars 2011 Dette blir mange poster etterhverandre fra meg, siden kjæresten bidrar fra sidelinja uten å ville skrive selv Hans forslag til noe du kan gjøre som egen tradisjon, er at som gudmor kan du jo sette inn penger fast på en sparekonto til barnet. Når barnet blir myndig, eller skal begynne på vdg/studere/flytte hjemmefra, kan han eller hun få pengene med beskjed om at de er øremerket til å betale studier eller sette inn på BSU konto(boligsparing) til seg selv.
Gjest imli Skrevet 17. mars 2011 #9 Skrevet 17. mars 2011 Det rette omgrepet er "fadder", sjølv om mange seier Gudmor/gudfar. Her eg bur, kallar me den som ber ungen til dåpen for Gudmor/far, dei andre "berre" fadderar. Men det heiter altså berre fadder formelt sett. Som fadder har du inga jurdidisk ansvar for barnet. Du skal kun hjelpe til med å oppdra barnet i den kristne tru. Evt vere ein støtte for barnet, som skal bidra med "dei rette verdiane" (kva de no velgjer å leggje i det). Det er veldig forskjellig kva som forventas av fadder. Det er i alle fall vanleg å gi ein litt større dåpsgåve enn ein elles ville gitt, gi gåve til bursdag, pluss at ein "skal" bli invitert i konfirmasjonen. Mange fungerar kanskje som ein tante/onkel. Men det er og vanleg å ikkje gjere noko større utav rollen i det heile tatt.
Jane F. Skrevet 19. mars 2011 Forfatter #10 Skrevet 19. mars 2011 Takk for mange svar:) det er gøy å se hva andre mener. Noen ganger skulle man nesten tro st det var jeg som skulle få barn, for jeg er så gira. De er de første nære vennene våre som får barn så bare DET er nytt, og i tillegg skal vi bli gudmor og gudfar. :D
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå