Gjest Nigiria Skrevet 8. februar 2011 #1 Skrevet 8. februar 2011 Leste en lignende tråd nå, der noen sa at man bør ha en tidshorisont på min. 5 år for at et boligkjøp skal lønne seg. Det har ikke jeg. Har tenkt 2 år i denne leiligheten før jeg flytter. Redd jeg har gjort et dumt valg? The facts: Leiligheten kostet 1.9 mill. (Sentralt i by og hissig budrunde) Har lån på 670 000 kr. Leietakere som bidrar med 7000 kr til sammen + deling av strøm. Fellesgjeld på kr 1800 i mnd. Borettslagleilighet, så "slapp" dokumentavgift. Grunnen til at jeg kjøpte var for å fortsette å få stipend og lån de siste 2 årene som student, da jeg nå hadde en formue som gjorde at jeg ikke lenger ville få dette. Slipper altså å miste dette + å betale 2 år til med leie en plass. Kan dette være et risky kjøp fordi jeg ikke skal bo her i lang tid? Hvorfor mener dere man bør bo en plass i minst fem år for at det skal lønne seg? Meglerkostnader koster da ikke så mye at det veies opp med gevinsten her, eller tenker dere på dokumentavgift for selveierleiligheter?
AnonymBruker Skrevet 8. februar 2011 #2 Skrevet 8. februar 2011 Sånn generelt så vet man jo ingenting om "gevinsten" før man selger En leilighet kan fort gå 100-200' under det man kjøpte den for, selv om den ligger sentralt. Særlig hvis man kjøpte over takst. Man betaler også forholdsvis mye i renter hvis lånet er stort, dette er penger som går like mye "ut av vinduet" som penger til husleie når man leier. Dersom man er uheldig og selger med tap etter et par år, kan det godt hende man i snitt har betalt minst like mye pr mnd som hvis man hadde leid. Regnestykket blir jo gunstigere for deg, som har lavt lån, relativt lave fellesutgifter, leieboere og at boligkjøpet gir deg rett på stipend og lån, og det er godt mulig det lønner seg for deg selv med kort tidshorisont. Husk på at rådene gjelder generelt, og at de færreste tar utgangspunkt i at hvermannsen sitter med så mye egenkapital og har utleiemuligheter, spesielt når de kjøper sin første leilighet.
AnonymBruker Skrevet 8. februar 2011 #3 Skrevet 8. februar 2011 Grunnen til at man sier fem år minst er at på kortere sikt er du veldig sårbar for markedsbevegelser fra år til år. Over tid vil boliginvesteringer nesten alltid være lønnsomme, men det betyr ikke at boligverdien din øker hvert år. Om du nå treffer dårlig og markedet synker 15% neste år, vil boligen din sannsynligvis være verdt mindre enn det du ga for den, med følger for salgsprisen. Jo lenger du eier boligen, jo mindre er sjansen for et dårlig år ikke utlignes og mer enn oppveies av et eller flere gode år, so to speak. I tillegg kommer utgifter ved salg/kjøp og flytting; dokumentavgifter, megleravgifter, flyttekostnader, etc. Hvis du for eksempel selger for femti tusen over det du ga (og det er en ganske kurant prisstigning i kortsiktig, volatilt marked) , og betaler 40 000 i meglerkostnader, har du ti tusen i fortjeneste, de ryker nok på flyttebilen. Selveiere har som du sier også betalt dokumentavgiften, kostnaden ved den skal også regnes med når man beregner fortjeneste ved salg. Det nøyaktige regnestykket kommer selvsagt an på din situasjon, inflasjon, hvor mye av lånet betjener du selv, blir evt gevinst skattlagt, hva er de nøyaktige utgiftene, hvor attraktiv er leiligheten, etc. Men generelt koster det så mye å kjøpe og selge og flytte at man skal bo samme sted en stund for å være "sikker" på at verdistigningen overstiger denne kostnaden. Men har du ikke snakket med banken om dette?
lillemia Skrevet 9. februar 2011 #4 Skrevet 9. februar 2011 Enig med de andre. Det er ikke godt å si om du vil tjene på leiligheten i form av verdistigning, men i og med at du har lite lån og leietakere, antar jeg at du har svært lave bokostnader? I så fall sparer du jo penger i forhold til hva du gjerne måtte betalt for å leie en sentral leilighet. Ellers kan man vel generelt si at sentrale leiligheter sjelden synker så veldig mye i verdi, da mange foretrekker å bo i sentrum
Gjest Nigiria Skrevet 9. februar 2011 #5 Skrevet 9. februar 2011 Tusen takk for veldig gode svar! Dere har rett i det dere skriver. Jeg snakket dessverre ikke noe med banken før jeg tok opp et lån, bare fikk det over en rask telefonsamtale og kjøpte. Det hele foregikk veldig på egenhånd, uten innspill fra noen kanter. Tenkte selv det var lurt, og som nevnt her så sparer jeg jo bokostnader. Bor så og si gratis i to år, så med mindre jeg selger med tap tjener jeg vel på det sånn sett. Kjøpte også en del over takst, som er tilfellet med mange leiligheter om dagen, så blir jo spennende å se den dagen jeg selger igjen. Nå skjønner jeg iallfall mer av hva som menes med å ha en slik tidshorisont på et kjøp
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå