Matty Skrevet 2. februar 2011 #1 Skrevet 2. februar 2011 Jeg synes KG er et supert sted når det kommer til fremtidsråd. Er snart klar for høyere utdannelse, og er veldig usikker på om jeg skal velge juss eller stastvitenskap. Juss er jo det "smarte" i forhold til jobb. Statsvitenskap kan jo kombineres med andre fag, som samfunnsøkonomi eller språk. Kan tenke meg å jobbe som journalist, eller på annet vis samfunnsrelatert. Erfarinter mottas med stor takk
Gjest Ms. Raggsokk Skrevet 2. februar 2011 #2 Skrevet 2. februar 2011 Vil du jobbe som journalist er vel journalistikk eller statsvitenskap bedre enn juss.
Gjest VictoriaSecret* Skrevet 2. februar 2011 #3 Skrevet 2. februar 2011 (endret) Vil du jobbe som journalist er vel journalistikk eller statsvitenskap bedre enn juss. Det kommer an på hva hun ønsker å jobbe med. Jurister kjenner til lovverket, og har mange fordeler når det gjelder for eksempel innsyn i offentlige dokumenter. Jeg er selv journalist, og har en grad i samfunnsøkonomi/sosiologi/sosialantropologi. Hadde jeg valgt på nytt hadde jeg nok tatt en master i samfunnsøkonomi - for å få bredere innsikt. Da fordyper du deg i økonomi (og husk, økonomi er en del av alt som skjer i et samfunn), samtidig som du kan velge politikk, språk og/eller sosiologi som valgfrie emner. Når det gjelder jobbmuligheter så er det jo helt klart enklere å få jobb som jurist enn som statsviter. Når det er sagt, bør du, som alle andre, ha i bakhodet at utdannelse ikke er det viktigste for en journalist. Ja, det kan telle positivt, og i noen redaksjoner som for eksempel DN og Aftenposten er det avgjørende, men hvis du ikke har mye relevant praksis, vil det uansett være vanskelig å få jobb. Kjenner flere som studerer juss, og det er et kjempetøft studium. De må lese store deler av dagen, og har lite tid/overskudd til en deltidsjobb (som er nødvendig for journalistspirer!) Så det er absolutt en faktor å ta med i regnestykket. Endret 4. februar 2011 av VictoriaSecret* 1
AnonymBruker Skrevet 2. februar 2011 #4 Skrevet 2. februar 2011 Velg juss! Selv er jeg statsviter, og ergrer meg over at jeg ikke studerte juss i stedenfor. Det er en spesial og spisskompetanse, og Norge kommer til å ha bruk for mange jurister i fremtiden. ( se bare på hvor mye "konflikter" det er i norge, både på arbeidsplasser, innenfor familielivet, osv). Tar du juss, og vil bli journalist, tror jeg faktsik at du vil skille deg litt ut. Hvor mange jurister jobber som journalister liksom;) Studerer du statsvitenskap, konkurrerer du med mange. Du kan sikkert med jussbakgrunn feks få jobb innenfor juridiske magasiner, eller kanskje i forbrukerrådet. Ikke vurder statsvitenskap engang. Det er å kaste bort livet sitt. Studer da heller som noen påpekte her, samfunnsøkonomi!!
Gjest VictoriaSecret* Skrevet 2. februar 2011 #5 Skrevet 2. februar 2011 (endret) Velg juss! Selv er jeg statsviter, og ergrer meg over at jeg ikke studerte juss i stedenfor. Det er en spesial og spisskompetanse, og Norge kommer til å ha bruk for mange jurister i fremtiden. ( se bare på hvor mye "konflikter" det er i norge, både på arbeidsplasser, innenfor familielivet, osv). Tar du juss, og vil bli journalist, tror jeg faktsik at du vil skille deg litt ut. Hvor mange jurister jobber som journalister liksom;) Studerer du statsvitenskap, konkurrerer du med mange. Du kan sikkert med jussbakgrunn feks få jobb innenfor juridiske magasiner, eller kanskje i forbrukerrådet. Ikke vurder statsvitenskap engang. Det er å kaste bort livet sitt. Studer da heller som noen påpekte her, samfunnsøkonomi!! Tjaa, om en jurist ikke har noen form for praktisk erfaring, så betyr ikke utdannelsen så veldig mye. Jeg vet de har hatt større fokus på offentlig forvaltning på journalistutdanningen de siste årene, blant annet. Som nevnt - jeg vet om flere som studerer juss, og jeg kan ikke se for meg at det er mulig å opparbeide seg mye erfaring ved siden av studiene. Om man ikke har noen journalistisk praksis i en alder av 19, er en nesten litt sent ute... Journalistikk er et veldig populært studium, med mange dyktige søkere. Mange har utdannelse OG erfaring. Om jeg hadde vært TS hadde jeg helt klart valgt samfunnsøkonomi. Om det er utelukkende journalist hun ønsker å bli. Endret 4. februar 2011 av VictoriaSecret*
Morea Skrevet 3. februar 2011 #6 Skrevet 3. februar 2011 Nå er jeg vel ikke enig i at statsvitenskap er bortkastet akkurat. Jeg studerte internasjonal politikk og har jobbet i diplomatiet og i andre jobber som er spot on når det gjelder min utdanning... Er nå i dialog om en bra jobb i det private næringsliv. Statsvitere kan brukes til så mangt. Men det kan jurister også. Med internettrevolusjonen og alt annet så henger jo de bra journalistjobbene etterhvert høyt og er far between. Så det er behov for mer spesialisering. Så da tror jeg både jus, økonomi og statsvitenskap, eller språk for den del, kan være det som ligger i bunn i en journalistutdannelse etterpå. For eksempel vil jus kunne være bra ift en journalistjobb i en avis som DN dersom du spesialiserer deg innen selskapsrett. Finans hvis du vil skrive om aksjesaker etc. Statsvitenskap med et klart fokus (alfa og omega) som er politisk relevant... MASSE muligheter! Samtidig to veldig ulike studieformer, og du bør se på hva som passer deg best!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå