Gå til innhold

Lovfestet rett til barnehageplass


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hva kan man gjøre om man ikke får barnehageplass til tross for at barnet er født før 31.august 2010, og dermed har lovfestet rett til plass?

Er det bare å trekke på skuldrene og vente til neste år, eller kan man presse kommunen på noe vis?(f.eks kreve erstatning for tapt arbeidsfortjeneste?)

Videoannonse
Annonse
Gjest Spinell
Skrevet

Hvis du fyller kriteriene til lovfestet rett til barnehageplass, men likevel får avslag på søknaden må du klage innen fristen. Kommunen plikter å oppfylle denne retten, så saksbehandlingsreglene er slik at enten må de gjøre om vedtaket eller så må de sende saken til klageorganet, som kan overprøve kommunens vedtak. Avslaget kan også klages inn for en domstol.

Skrevet (endret)

Viktig å huske på at man har lovfestet rett til barnehageplass - men ikke nødvendigvis i den barnehagen man ønsker...

Alle som har rett til plass skal bli tilbudt en plass, men for mange blir jo ikke det er reelt tilbud. Spesielt ikke kommuner med lange avstander som gjør det uaktuelt å kjøre land og strand rundt for å få levert barnet... Men takker man nei til tilbudet, så er det visst en engens feil at man ikke har barnehageplass.

Endret av Leanne
  • Liker 1

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...