AnonymBruker Skrevet 20. januar 2011 #1 Skrevet 20. januar 2011 journalist-frilansere som skal ta vakter for en avis. Kan noen fortelle meg hva dette går ut på? årslønn timesbet betingelser arbeidstimer Type arbeid? helt blank her, Men tenger å vite alt! Takk!!!
Aud Long Skrevet 21. januar 2011 #2 Skrevet 21. januar 2011 (endret) Hvis du skal ta vakter, altså en hel jobbedag, kan du vel vente deg rundt 200 kroner i timen, og ha ei arbeidstid på om lag 7 timer. Ei årslønn (fulltid som journalistvikar) kan variere fra 300.000 opp mot millionen ved fulltidsjobbing. Da kan det hende du skal lage flere saker/artikler, og et must er at du stiller forberedt, nyhetsoppdatert og har tips og ideer til saker. Du er hele tiden underlagt en redaktør som disponerer tiden din, og delegerer arbeidsoppdrag til deg. De som jobber som frilansere får vanligvis betalt per oppdrag, altså en fast sum, f.eks 1500 kroner for en liten reportasje, alternativt at journalisten leverer inn timeliste for å lage og skrive reportasjen, og får lønn ut fra timesats. Større reportasjer/portretter kan ligge på flere tusen kroner. Noen journalister får tillegg om de tar egne bilder, og bruker du egen bil noe, skal du ha kjøregodtgjøring. Praksis og honorar varierer naturligvis fra arbeidssted til arbeidsted, så du får egentlig bare tilpasse deg der du evt. skal begynne å jobbe. Noen av føringene jeg har lagt i dette svaret er at det forutsetter at du har relevant erfaring/ og eller utdanning innenfor. Det kan være at tallene jeg opererer med er for rause om TS ikke har noen av delene, eller det er et arbeidsted med begrensede ressurser. Det er kun arbeidsstedet som vet hva en kan vente seg der. Edit: Noen justeringer. Endret 23. januar 2011 av Aud Long
AnonymBruker Skrevet 22. januar 2011 #3 Skrevet 22. januar 2011 Hei, Skriver dette som anonym, i frykt for å bli gjenkjent. For det første; AudLong; med mindre man har spesielle forkunnskaper som utdanning, eller har jobbet med noe relevant tidligere, er det ingen automatikk i at grunnlønnen er såpass høy. Det eneste stedet jeg kjenner til med så høy timelønn, er riksdekkende aviser. Lokal/regionalaviser har lavere satser. TS: Innlegget ditt virker, på meg, noe useriøst. Jeg er selv frilansjournalist, og skriver fast for flere store magasiner. Jeg har også erfaring fra lokal-og rikspresse. Hvis du ikke vet hva en frilansjournalist gjør - bør du oppdatere deg litt før du går ut i jobb. Å spørre på et forum er greit det, men research og å "være foran samfunnet", er en viktig del av journalistjobben. Som frilanser selger man inn saker, eller man får utdelt egne saker av redaksjonen. Det virker, i ditt innlegg, som du faller under sistnevnte kategori. At du i tillegg tar vakter, gjør deg til lønnsmottakende frilanser. Vil anbefale deg til å kjøpe "Frilanshåndboka" og å sjekke ut www.frilansjournalistene.no Har du konkrete spørsmål, kan jeg vurdere å svare mer utfyllende. Dette ble så tynt at jeg ikke orker å skrive noe langt innlegg. Lykke til med jobben.
AnonymBruker Skrevet 24. januar 2011 #4 Skrevet 24. januar 2011 Hei, Skriver dette som anonym, i frykt for å bli gjenkjent. For det første; AudLong; med mindre man har spesielle forkunnskaper som utdanning, eller har jobbet med noe relevant tidligere, er det ingen automatikk i at grunnlønnen er såpass høy. Det eneste stedet jeg kjenner til med så høy timelønn, er riksdekkende aviser. Lokal/regionalaviser har lavere satser. TS: Innlegget ditt virker, på meg, noe useriøst. Jeg er selv frilansjournalist, og skriver fast for flere store magasiner. Jeg har også erfaring fra lokal-og rikspresse. Hvis du ikke vet hva en frilansjournalist gjør - bør du oppdatere deg litt før du går ut i jobb. Å spørre på et forum er greit det, men research og å "være foran samfunnet", er en viktig del av journalistjobben. Som frilanser selger man inn saker, eller man får utdelt egne saker av redaksjonen. Det virker, i ditt innlegg, som du faller under sistnevnte kategori. At du i tillegg tar vakter, gjør deg til lønnsmottakende frilanser. Vil anbefale deg til å kjøpe "Frilanshåndboka" og å sjekke ut www.frilansjournalistene.no Har du konkrete spørsmål, kan jeg vurdere å svare mer utfyllende. Dette ble så tynt at jeg ikke orker å skrive noe langt innlegg. Lykke til med jobben. Hvem har sagt at jeg skal jobbe som det eller fått en slik jobb? Jeg ville ha info. Men ja jeg har søkt. Er vel ikke noe galt i å ville ha info eller? En gang må bli den første, og jeg lærer fort.
AnonymBruker Skrevet 24. januar 2011 #5 Skrevet 24. januar 2011 Tusen takk for svar begge to forresten
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå