Gjest Savannah- Skrevet 15. januar 2011 #1 Skrevet 15. januar 2011 Heisann! Jeg har tidligere kjøpt garn i sandnes alpakka for å hekle et mormorteppe til fremtidige barn. Da jeg kjøpte dette sa kvinnen i butikken at "det burde jeg ikke legge hud mot hud, da det kan klø", så jeg hadde store planer om å legge fleeze på en av sidene på teppet. Så har jeg nylig kjøpt "Det første året"-heftet til Sandnes - det er så mye fint der! Også oppdager jeg at de fleste oppskriftene er strikket med Alpakka og Mini Alpakka, og der står det altså at disse IKKE klør osv. Jeg synes det er litt vanskelig å vite om det er bra nok? Babyull kjennes mye mykere ut, spør du meg.. Også, litt off topic, men den ene oppskriften er en pysjamas i ull (lanett). Vil det ikke bli utrolig varmt for barnet å ligge i en hjemmestrikket ullpysjamas? Den var utrolig nydelig, da
Sulosi Skrevet 15. januar 2011 #2 Skrevet 15. januar 2011 Alpakka garnet er tempererende. Er det kaldt så varmer det og omvent. Det klør ikke i det hele tatt så det trenger du ikke bekymre deg for.
Zzyzx Skrevet 15. januar 2011 #3 Skrevet 15. januar 2011 Det klør på noen, men ikke på andre. Akkurat som med ull.
Gjest Lille-pus Skrevet 15. januar 2011 #4 Skrevet 15. januar 2011 Det klør på noen, men ikke på andre. Akkurat som med ull. Helt riktig Og så skal det sies at for barn så trenger ikke den såkalte kløen å være fysisk (den kan være like mye psykisk fremkalt, - dersom noen sier at det er ull i plagget, og ull klør per definisjon. Been there, seen it, done it )
Gina_ Skrevet 16. januar 2011 #5 Skrevet 16. januar 2011 Strikker du klær i alpakka må du forvente at de siger og blir stygge etterhvert... Lite hold i det. Til teppe kan det kanskje være noe.
Eidi_81 Skrevet 16. januar 2011 #6 Skrevet 16. januar 2011 jeg er kjempeglad i alpakka garn som erstatning til klassisk ull, nettopp fordi min man ikke tåler vanlig ull men han har ingen problemer med alpakka. Det kan jo hende det er forskjeller på folk. Det er jo mange som ikke reagerer noe serlig på vanlig ull heller... jeg har strikke ett par vanter i tynt alpakkagarn, og det tovet seg ganske fort. Men litt tykkere alpakka har jeg ikke hatt dette problemet
Bex Skrevet 17. januar 2011 #7 Skrevet 17. januar 2011 Jeg har strikket mye i alpakka til min niese på 2 år, og det klør ikke og holder seg fint (så lenge det vaskes rett).
Gjest pysepusen Skrevet 23. januar 2011 #8 Skrevet 23. januar 2011 Alpakka skal ikke klø nettopp fordi det er varmeregulerende. Og fordi at det ikke er laget av saueull. Dessuten så er det sånn at mange som er allergisk mot vanlig ull, tåler alpakka. Det samme gjelder for de med atopisk eksem. Når det gjelder babyplagg så pleier de holde seg fint i alpakka. Jeg har heller ikke merket noe men på plaggene til meg selv. Gjerne om man lager tunikaer og større klær at de mister fasongen da? Når det er sagt så kunne ikke vi bruke tepper i alpakka før lillegutt var over halvåret (spesielt i bilsetet) fordi han hele tiden dro i teppene og ble sittende med masse alpakkahår i hendene for så å suge på hendene sine. Så det ble fort laget tepper til ham i babyull istedenfor! Om du lager pysj i babyull så tror jeg nok jeg hadde brukt den. Jeg bruker jo ullpysj liksom...
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå