AnonymBruker Skrevet 6. januar 2011 #1 Skrevet 6. januar 2011 Noen her som har geiter som kjæledyr? Bråker de mye? Har hørt at de kan være ganske høylytte. Hva slags type gjerde og fjøs/skjul brukes dere?
Alvina Skrevet 6. januar 2011 #2 Skrevet 6. januar 2011 Noen her som har geiter som kjæledyr? Bråker de mye? Har hørt at de kan være ganske høylytte. Hva slags type gjerde og fjøs/skjul brukes dere? på stallen har de geiter og gjerdet går opp til taket og de har stor plass, men får ikke komme ut annet enn på beite. De bråker ikke mye, ikke mer enn sauar eller kuer, men de er utbrytningskonger og liker å smake på alt.
AnonymBruker Skrevet 7. januar 2011 #3 Skrevet 7. januar 2011 Noen her som har geiter som kjæledyr? Bråker de mye? Har hørt at de kan være ganske høylytte. Hva slags type gjerde og fjøs/skjul brukes dere? har geiter, men ikke som kjæledyr. de går inngjerdet med sauenetting i dobbel høyde + strøm, og har fjøs de kan gå inn i. stort sett er de ute hele året, og har ingen oppvarming inne i fjøset utover den vrmen de selv produserer (men hvis det er kjempekaldt må de være inne hele dagen)
MissMas Skrevet 7. januar 2011 #4 Skrevet 7. januar 2011 Ang. bråk: De jeg har møtt bråker MYE til tider
Ut i det fri Skrevet 8. januar 2011 #5 Skrevet 8. januar 2011 Ang. bråk: De jeg har møtt bråker MYE til tider Vi har geiter "til kjæledyr". De bråker overhodet ikke mye - det hender de "prater til oss eller roper på oss", men generelt er de stille. Bukken er mer snakkesalig. Dessuten stinker han, så det kan du ha i bakhodet. Man lukter den på LANG avstand!
AnonymBruker Skrevet 8. januar 2011 #6 Skrevet 8. januar 2011 Hvis jeg skulle hatt geiter som kjæledyr ville jeg nok valgt kastrerte bukker, evt geiter. Ingen grunn til å ha en fertil bukk hvis man ikke skal bruke den i avl, som brukeren over her stinker de. Bukkene er for all del flotte og tøffe dyr da. Kastratene får et litt mindre macho utseende. God inngjerding er viktig, de er utrolig flinke til å klatre og hoppe. Hvis du bor i et boligfelt må du sjekke om det er lov å holde geiter der, antagelig er det ikke lov. Men bor du landlig er det lettere, selv om det er en del bestemmelser i forhold til smittefare mellom småfe.
Gjest Spinell Skrevet 8. januar 2011 #7 Skrevet 8. januar 2011 Bukken er mer snakkesalig. Dessuten stinker han, så det kan du ha i bakhodet. Man lukter den på LANG avstand! Dette er kjempeviktig! Enkelte dyr er best egnet som husdyr i landlige strøk, ikke som kjæledyr i boligområder. Geiter, kyr og sauer er blant disse. Geitebukker lukter mye, men også "damene" har en distinkt geitelukt, om enn ikke i samme grad. Man blir lett uvenner med naboene om man har noe som sprer ulukt i nabolaget! Av en eller annen grunn tenker jeg at TS ikke bor på et småbruk på landet, men hvis jeg tar feil beklager jeg det.
AnonymBruker Skrevet 8. januar 2011 #8 Skrevet 8. januar 2011 som brukeren over her stinker de. Ops, sorry, jeg tror jo ikke brukeren stinker, men SIER at de stinker
AnonymBruker Skrevet 8. januar 2011 #10 Skrevet 8. januar 2011 TS her. Takk for svar. Hvor høye gjerder er det lov å sette opp her til lands egentlig? Mener å huske det var noen restriksjoner på dette.. Vil ha så høyt som mulig i så fall, for sikkerhets skyld. Å ha dyr på rømmen vil jeg helst ikke oppleve. Bukk er ikke aktuelt nei. Ukastrerte hanndyr generelt er lite egnet til kjæledyr synes jeg. Det blir nok en liten gjeng kastrerte bukker dersom det skulle bli aktuelt med denne type dyr. Bor ikke i boligfelt, så den biten er grei. Er det tilstrekkelig med en liten "rundbuehall" eller annet type enkelt leskur, eller bør man ha noe som er isolert og som kan stenges igjen? Hvor stort areal beitemark bør man beregne pr geit (dvs kastrert bukk).
AnonymBruker Skrevet 9. januar 2011 #11 Skrevet 9. januar 2011 Jeg har ikke så veldig mye erfaring med geit bortsett fra i vanlig melkefjøs og et par stallgeiter, men jeg tenker at en bør ha talle om leskuret er uisolert. Skal ikke si sikkert om det blir tilstrekkelig varmt for dem heller. De har jo ikke så tykk vinterpels Kan nok uansett være praktisk å kunne lukke igjen, særlig hvis man ikke har andre steder å ha enkelte dyr ved sykdom, sterk kulde etc.
Independent_ Skrevet 9. januar 2011 #12 Skrevet 9. januar 2011 Geiter er dritkule! De bråker litt, men ikke noe som har noe å si. Man skal jo ikke ha geita i leiligheten liksom :gjeiper:
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå