AnonymBruker Skrevet 20. desember 2010 #1 Skrevet 20. desember 2010 På lørdag kjøpte jeg en del varer på Zara. Da jeg kom hjem, gikk jeg gjennom kvitteringen (pleier alltid å gjøre det, burde kanskje begynne å gjøre dette i butikken fra nå av). Jeg oppdaget at en av plaggene var slått inn til 699,- men var priset til 559,-. Det er jo ikke snakk om den helt store summen kanskje. I butikkjeden jeg jobber i, har vi som en regel at hvis vi har priset en vare feil, altså om den går inn på kassa til en høyere pris enn den som står på varen, må vi legge oss flate å la kunden få varen til den prisen som faktisk står på. Har alltid tenkt at dette gjaldt alle butikker, og at det er en lov om dette. Men da jeg gikk tilbake til Zara idag (og det krevde 4 ansatte for å finne ut av dette her), så fikk jeg beskjed om at neida, dette var en menneskelig feil, og ikke noe de kunne gjøre så mye med. Jeg ble tilbud om å få igjen penger for plagget, altså returnere den,men det ville jeg ikke.. Var jo en grunn til at jeg kjøpte plagget? Snakket med "manageren", hun var ikke spesielt serviceinnstilt, og ga meg bare beskjed om at den gikk inn til 699,- så da kostet den 699,-, samme hva den var priset til. Og sånn var det bare.. Ble litt sjokkert og klagde over dårlig service, ganske så høylytt også tror jeg (var sliten fra før..hehe), og ble litt flau når jeg kom hjem og googlet litt rundt, det står liksom litt diffust rundt omkring at man egentlig ikke har rett til å kreve å få det man har betalt "ekstra" tilbake? Er det faktisk sånn at man som kunde IKKE kan kreve å betale den prisen som er oppgitt på varen, men bare skal finne seg i å betale mer fordi "den går inn til den prisen på kassen"? Hvordan fungerer dette i praksis? Noen andre som jobber i butikk her, som opererer med slike regler?
tessa3 Skrevet 20. desember 2010 #2 Skrevet 20. desember 2010 Dette mener jeg var dårlig service! Når noe har vært feilpriset som jeg har kjøpt, så har jeg alltid fått det for det som sto på prislappen..
AnonymBruker Skrevet 20. desember 2010 #3 Skrevet 20. desember 2010 Jeg har også alltid fått varen til den prisen som står på, så synes dette hørtes ut som dårlig service. Det er jo mulig ikke ekspeditøren har oppdaget forskjellen da varen ble slått inn - jeg er ellers vant til at de pleier å si fra der og da om de oppdager det (da hadde jeg nok også akseptert at varen var dyrere, for da kunne jeg takket nei om det var for dyrt). Men det er godt mulig dette ikke er noe som omfattes av noen lov, utover at du kunne fått varen returnert.
Cera Skrevet 20. desember 2010 #4 Skrevet 20. desember 2010 Jeg vet ikke hva du har rett på, men da jeg jobbet i butikk fikk kunden varen til det den var priset til og så rettet vi feilen etter det.
Gjest Illiya Skrevet 20. desember 2010 #5 Skrevet 20. desember 2010 Tror jeg så på nyhetene her i høst at mange bytter om på prislapper i butikker, og dermed prøver å få kjøpt f.eks klær billigere. Dette er visst blitt nokså utbredt. Så det kan være derfor de var lite villige til å gi deg penger tilbake.
Gjest Blondie65 Skrevet 20. desember 2010 #6 Skrevet 20. desember 2010 Jeg mener at dersom du hadde sagt fra i kassen at prisen hadde vært feil hadde dette vært en helt annen sak. DA hadde jeg forstått det dersom du følte deg snurt. Men du tar varen med hjem for så å sjekke priser, får tilbud om å omgjøre kjøpet (meget generøst) og er ikke fornøyd med det heller, på tross av at du selv ikke fulgte med da varen ble slått inn i kassen. Jeg synes du er urimelig og ikke butikken.
Christiane_W Skrevet 20. desember 2010 #7 Skrevet 20. desember 2010 Jeg mener at dersom du hadde sagt fra i kassen at prisen hadde vært feil hadde dette vært en helt annen sak. DA hadde jeg forstått det dersom du følte deg snurt. Men du tar varen med hjem for så å sjekke priser, får tilbud om å omgjøre kjøpet (meget generøst) og er ikke fornøyd med det heller, på tross av at du selv ikke fulgte med da varen ble slått inn i kassen. Jeg synes du er urimelig og ikke butikken. Enig med Blondie65! Dersom du hadde tatt det opp i umiddelbart etter kjøpet (sjekket kvittering FØR du forlot butikken og oppdaget feilen), hadde saken vært en annen.
cindarella Skrevet 20. desember 2010 #8 Skrevet 20. desember 2010 Jobber selv i butikk (6 butikker i Norge, ikke stor kjede), og er varen priset feil får kunden det til den prisen. Skulle bare mangle. Opplevde det senest i dag faktisk. Stod bak kassen sammen med sjefen, og solgte en vare som egentlig koster 600,- men som var priset til 500,-. Kunden så jo denne prisen, så jeg slo inn 500 siden jeg mener det er det riktige å gjøre. Er jo ikke kunden sin feil at vi er sløve. Da sa sjefen til meg "det der er vel den typen som koster 600?" og jeg svarte at jo, men når vi har priset feil så må vi jo selge det til den prisen. Dette var sjefen min helt enig i, nølte ikke en gang. Vet ikke hvordan det er med lover og regler, men samme feil har skjedd hos oss og våre kunder har i hvert fall fått sine penger tilbake. Det er uansett aldri snakk om mer enn maks 150 kr, for det er jo på en måte grenser for hvor feil man kan prise en vare. Da er det viktigere å beholde denne kunden ved å vise god service, i stedet for å krangle på en sum som ikke betyr noe for oss i det lange løp. Zara bryr seg sikkert ikke om dette, da de har trofaste kunder verden over uansett. Synes det er dårlig service fra deres side, og i grunn ganske flaut at de står 4 ansatte + sjefen og krangler med en kunde om en hundrelapp. Samtidig synes jeg at du kanskje burde ha sjekket hva de slo inn i kassen da du var i butikken, da hadde det jo aldri blitt noen sak ut av det. Likevel, handlet du flere plagg er det ikke alltid man tenker over total beløpet og man merker det nødvendigvis ikke før man kommer hjem. 2
AnonymBruker Skrevet 20. desember 2010 #9 Skrevet 20. desember 2010 Ja, det er vel kanskje min skyld da Men jeg kjøpte som sagt flere plagg (7 stk) og hadde ikke regnet ut hva summen skulle bli i hodet på forhånd. Regner med at det som oftest stemmer. Kan være enig i at jeg burde sjekket kvitt på stedet, men hadde masse poser og var stressa, tenkte ikke så langt. Men i den butikkjeden jeg jobber i, har dette skjedd et par ganger, og da har kunden også rukket å komme hjem før det ble oppdaget. Så syntes ikke det er SÅ idiotisk liksom. Vi har alltid beklaget overfor kunden og gitt tilbake kunden mellomlegget, men.. Skal ikke krangle på det, bare lurte hva som egentlig er reglene på dette..
cindarella Skrevet 21. desember 2010 #10 Skrevet 21. desember 2010 Synes ikke du krangler på det, forstår at du reagerer! Og når du kjøpte syv plagg, så sier det seg vel selv at du ikke visste totalsummen og ikke reagerte før du kom hjem:) 3
Gjest Blondie65 Skrevet 21. desember 2010 #11 Skrevet 21. desember 2010 (endret) Er det virkelig så uvanlig at man sjekker hva som blir slått inn på kassen mens det skjer når man handler varer for flere tusen kroner? For meg er slike beløp store og noe jeg sjelden handler for og derfor følger jeg ekstra med mens de slås inn. Jeg sjekker derimot ikke kasselappen etter at jeg kommer hjem for da er varene faktisk kjøpt og betalt. Endret 21. desember 2010 av Blondie65
AnonymBruker Skrevet 21. desember 2010 #12 Skrevet 21. desember 2010 Du får spørre forbrukerombudet, men generelt er det jo slik at en prislapp er å regne som et tilbud (etter avtaleloven), og dermed er det jo den prisen du skal forholde deg til og butikken kan ikke uten videre vri seg unna dette (hvis det da ikke er en åpenbar feil)? Er jo "småpenger" men hvis de selger hele det partiet med plagget med den samme skjulte prisøkningen blir det jo litt penger da. 1
PecanPie Skrevet 21. desember 2010 #13 Skrevet 21. desember 2010 Vil bare legge til at Zara er en rimelig spesiell kjede mtp. kundevennlighet. Jeg var innom og fant en fin genserkjole som jeg ønsket å kjøpe. Det var den siste i min størrelse, men det manglet et par knapper, og det var ikke "lagt ved" ekstra knapper. Spurte først om de hadde fler på lager, det hadde de ikke og de kom ikke til å ta inn plagget på nytt. Så spurte jeg om jeg kunne få nedsatt pris, fordi jeg ønsket å kjøpe plagget selv om det var mangler ved det. Nei, det kunne jeg ikke. Enten måtte jeg kjøpe plagget til full pris og få det med hjem der og da, eller så kunne de sende plagget til en skredder i Spania, men ekspeditøren tvilte på at de hadde flere knapper liggende der. Jeg er klar over at prosenter er noe butikkene gir som ekstra service, men i dette tilfellet snudde jeg meg og gikk tomhendt. Poenget er at du er heldig om du kommer noen vei med Zara. 1
Kara W Skrevet 21. desember 2010 #14 Skrevet 21. desember 2010 For noen år siden hadde vi en lov som sa at man måtte selge til den prisen som var annonsert/på varen. Men dette ble missbrukt, så loven er blitt fjernet. Men det er ganske vanlig at man lar kunden kjøpe til den prisen som står på hyllen. Synes du fikk litt dårlig service, men at du ikke egentlig har noe å klage på.
Fantomina Skrevet 21. desember 2010 #15 Skrevet 21. desember 2010 (endret) . Endret 29. oktober 2015 av Fantomina
Gjest Spinell Skrevet 21. desember 2010 #16 Skrevet 21. desember 2010 Som Kara W sier, plikter ikke butikken å selge varen til lavere pris dersom den er feilpriset, men Forbrukerombudet sier at de bør gjøre det. Her har Forbrukerombudet svart på et spørsmål som omhandler dette. Som du ser, oppfordrer de publikum til å klage dersom de opplever flere episoder på samme sted, fordi det da tyder på at de bryter flere regelverk.
AnonymBruker Skrevet 22. desember 2010 #17 Skrevet 22. desember 2010 Som Kara W sier, plikter ikke butikken å selge varen til lavere pris dersom den er feilpriset, men Forbrukerombudet sier at de bør gjøre det. Her har Forbrukerombudet svart på et spørsmål som omhandler dette. Som du ser, oppfordrer de publikum til å klage dersom de opplever flere episoder på samme sted, fordi det da tyder på at de bryter flere regelverk. Takk for link:) Lette etter dette spørsmålet på sidene nemlig, men fant det ikke. TS
AnonymBruker Skrevet 22. desember 2010 #18 Skrevet 22. desember 2010 Litt off topic, men de opplevelsene jeg og kompiser har hatt med Zara og kundeservicen deres har vært helt ræva. Det verste synes jeg var da en venninne av meg var på shopping med kjæresten, og hun hadde en hel haug med klær hun skulle prøve. Kjæresten fulgte etter henne inn i prøveaveldingen i dameavdelingen, men fikk kjapt streng beskjed om at han ikke fikk være med inn fordi det kunne være ubehagelig for de andre kundene. De påpekte at butikken var tom bortsett fra de to, men fikk samme beskjed, det kunne komme noen som ikke likte at det var menn der. Venninnen min la fra seg klærne og sa "men da kjøper ikke vi noe her i dag" og gikk. Hun kom tilbake senere og prøvde klærne i herreavdelingen, med flere menn (og kjæresten) og ansatte til stede, uten at noen reagerte på det. I tillegg synes jeg og flere at det er skikkelig dårlig stemning i butikken, ingen som har tid til å hjelpe, ingen som smiler, ingen som "vet noe" ("har dere denne i flere størrelser?" "Vet ikke, du får se der den henger" eller "har dere flere på lager?" "Vet ikke, har ikke tid å sjekke nå"). Jeg vet ikke, jeg personlig synes ikke dette var noe bra eksempel på dårlig kundeservise. Jeg irriterer meg ofte over gutter som blir med sine jenter til jente-prøverom, hvor dørene er ofte ikke høye nok for å gjemme meg fra høye gutter. Der står jeg i undertøyet og noen andre sin kjæreste kikker på meg ovenfra. Og hvis de har en sånn policy i butikk, at dette ikke er lov, da synes jeg folk burde respektere det, uansett hvor mange kunder er det i butikken, og ikke oppføre seg som bortskjemte drittunger. Kastet alle plagene hun hadde, seriøst?! 1
gullhjerte Skrevet 22. desember 2010 #19 Skrevet 22. desember 2010 Jeg blir forundret de gangene jeg opplever at butikkene står på sitt for litt over hundrelappen.. Kan være jeg er bortskjemt, men jeg mener at butikkene mest sannsynlig taper mer på å være tverre og ikke ta konsekvensene for egen prising, enn de gjør på å gi kunden mellomlegget. Da står man igjen kanskje en hundrelapp fattigere, men en veldig fornøyd kunde. Det rareste jeg har opplevd i en slik forbindelse var på smykkebutikken Cmyk, hvor jeg ville kjøpe et par hansker. Alle hanskene i butikken var priset til 149 kr, jeg kikket på flere forskjellige typer (og mange innenfor de samme typene, da jeg måtte finne rett størrelse). Når jeg kom til kassa ble hanskene slått inn til 299 kr, uten at jentene bak kassa reagerte (var nok det de egentlig kostet). Men jeg reagerte ved å spørre de om de ikke kostet 149 kr, og viste frem lappen det sto 149 kr på. Da begynte jenta bak disken og pille av prislappen mens jeg holdt i hanskene, og sa til meg at jeg tok feil, og de kostet 299 kr. Jeg fikk stotret frem at jeg måtte tenke på det, og gikk ut med verdens største hakeslepp. Ikke bare fordi jeg ikke fikk hanskene til 299, men fordi hele opplevelsen var ekkel og ga meg en flau smak i munnen. Og nå har jeg avsmak for hele kjeden, og forteller altså denne historien til de som måtte finne det interessant.. Jeg kan jo ikke garantere noe, men tipper det koster dem mer enn 150 kr. En forklaring (feks vi har glemt å ta av lappene etter en kampanje vi hadde)og en beklagelse på at de ikke hadde mulighet til å selge hanskene noe billigere hadde også vært okei for meg, men jeg kjenner at jeg forventer i stor grad å få varen for den prisen som står på lappen. Hva er ellers vits med prislapper hvis man ikke kan stole på de?
AnonymBruker Skrevet 22. desember 2010 #20 Skrevet 22. desember 2010 Jeg har opplevd i en matbutikk av pizzaene var feilpriset i lang tid. Jeg sa fra hver gang, men fikk aldri pizzaene til den prisen som sto ved hylla. Hver eneste gang sa de at det var feil og at de skulle rette det opp til neste gang.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå