Gjest ~Fantabulous_kitten~ Skrevet 18. desember 2010 #1 Skrevet 18. desember 2010 Hei! Jeg tenker litt på å begynne med å rengjøre leiligheten (alt fra bad, toalett og kjøkken) med eddik. Andre som gjør det, og vil utveksle erfaringer? Syns ikke forumet på gronnhverdag.no er noe bra lenger, så tenkte kanskje noen her hadde ideer, eventuelt vet om andre midler å bruke til rengjøring. Har som regel brukt Jif på bad, men syns det blir liggende igjen en film på vask og toalett. Også hadde det jo vært fint å kunne bruke bare et eller to produkt til rengjøring av hjemmet, og ikke ørten forskjellige.. Det som er viktig for meg, er at det skal bli helt rent. Har også to katter som soser rundt her, og det fører jo også til endel... ja.. rot og skitt, rett og slett. Er jo også viktig at det skal lukte godt, og da vet jeg at eddik nok ikke er det beste valget, men er bare det jeg har her hjemme for tiden. Leste et annet sted at man kan bruke tetreolje, men aner ikke hvor jeg skal få tak i det sånn umiddelbart. Innspill, ideer eller tips? Alt mottas med takk
AnonymBruker Skrevet 21. desember 2010 #2 Skrevet 21. desember 2010 Jeg bruker eddikvann til å rengjøre badet (speil, servant, armaturer, dusjvegger og klosettet). Det blir skinnende rent, men jeg skal ikke påstå at det lukter spesielt godt, men den syns jeg ikke at Jif gjør heller. Til gulvet bruker jeg grønnsåpe som løser opp misfarging på fuger (eddik kan ødelegge fuger). Til resten av huset brukes vann, mikrofiber og zalo til flekker. Til vinduer brukes blanding av zalo og salmiakk. For å få god lukt bruker jeg duftlys og duftoljer etter at det er rent. 1
Gjest ~Fantabulous_kitten~ Skrevet 21. desember 2010 #3 Skrevet 21. desember 2010 Takk for svar :o) Ja, er fordi det blir rent jeg vil bruke eddik... tror jeg vil gjøre som deg og bruke duftlys og oljer, for strengt tatt sitter jo ikke eddiklukten i så veldig lenge da :o)Takk for tipset om at eddik ødelegger fuger, forresten! Vært litt kjedelig å ødelegge gulvet i den leide leiligheten....
Gjest Elfrida Skrevet 21. desember 2010 #4 Skrevet 21. desember 2010 Visstnok er det lurt å bytte på å bruke eddik og såpe, eller altså sure og basiske rengjøringsmidler: http://www.nrk.no/helse-forbruk-og-livsstil/1.7089659
Djungelvrål Skrevet 21. desember 2010 #5 Skrevet 21. desember 2010 Eddik er supert å ha i skyllemiddelet. En mengde på ca 2 ss tar all sur lukt i 40 vaska.
Honesty Skrevet 21. desember 2010 #6 Skrevet 21. desember 2010 Eddik fjerner kalk, og er derfor lurt på speil, dusjvegger i glass osv. Ellers kan du bruke natron til å vaske med. Her i huset brukes tøybleier, og innimellom kjører jeg en vask med litt natron i forvaskkammeret og 1-2 ss eddik som skyllemiddel. Det fjerner all lukt og såperester. Dersom du vil ha mer miljøvennlige alternativer, har helsekosten vaskemidler fra blant annet Sonnett og Ecover.
Gjest ~Fantabulous_kitten~ Skrevet 21. desember 2010 #7 Skrevet 21. desember 2010 Takk for svarene! Dere som bruker eddik, hvilket blandingsforhold bruker dere? Eller bruker dere den ufortynnet? Honesty: har du prøvd disse produktene selv (fra helsekosten)? Er du fornøyd med dem, og er de drøye i bruk? Når du bruker natron og eddik til å vaske, snakker du da kun om å vaske i vaskemaskin, eller bruker du det ellers også? ...vet det er litt dumme spørsmål, men er litt fersk på dette, og er vel egentlig en liten stemme som sier "må skumme i såpe for å bli rent!" ... Så alle tips mottas med takk, egentlig :o)
Honesty Skrevet 21. desember 2010 #8 Skrevet 21. desember 2010 Jeg har ikke testet natron til rengjøring selv, annet enn som nevnt i vaskemaskinen sammen med Blenda sensitive og eddik for å fjerne evt. lukt i tøybleier. Ellers bruker jeg Ecover vaskemiddel til ull og silke, og Ecover rengjøringsmiddel til husvask. Begge lukter veldig diskret, og lukta henger ikke igjen, men jeg tror jeg skal teste Sonett neste gang dersom jeg liker lukta. Ofte kan du halvere doseringen av de fleste vaskemidler, og få like godt resultat. Det er også miljøvennlig fordi du da reduserer utslipp. Ellers finnes vaskenøtter du kan bruke til tøyvask; jeg tror Bleieboden.no har, men har ikke utforsket det selv.
Auri Skrevet 28. desember 2010 #9 Skrevet 28. desember 2010 Her brukes bakepulver endel til vask av kjøkkenet. Drysser fint lag med bakepulver over komfyren, som på forhånd er sprayet med vann. Bruker en tesil til å drysse på bakepulveret. Lar det stå og godgjøre seg en ti minutters tid og går så løs med en klut. Lser opp absolutt alt av skitt. Funker også på benken, vasken og i skitne panner og ovnsformer.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå