AnonymBruker Skrevet 13. desember 2010 #1 Skrevet 13. desember 2010 Jeg er nå i en litt vanskelig situasjon. Jeg er 18 år, og har en sparekonto med en femsifret anntall kroner på. Det har jeg hatt siden konfirmasjonen min, og jeg har også med jevne mellomrom satt inn endel penger fra bursdager / jul. Problemet er nå: Jeg har en kjæreste, som er eldre enn meg, som hun ikke liker pga aldersforskjellen vår. Hun har diktet opp ting om han, som jeg har fått fysiske bevis på at ikke er sant. Og hun har full kontroll over BSU-kontoen min.... Vi har ikke fått ordnet det sånn at det er jeg som har det. Så når hun oppdaget at vi var sammen (har latet som om det har vært slutt mens jeg var under 18, fordi ellers hadde det bare blitt større problemer). Og hun har overført alle pengene til sin egen konto. Et femsifret beløp. Og det er faktisk veldig mye penger for meg. Penger som jeg har spart. Fordi hun skal "passe på dem" for meg. Fordi hun mener jeg ikke er voksen nok til å ta vare på dem selv, og hun er redd kjæresten min (som hun annser som verdens største banditt) skal lure dem fra meg. Sistnevnte hadde ikke kommet til å skje. Uansett er det mine penger, JEG er voksen. Og det med at jeg ikke er voksen nok, er bare oppspinn fra hennes side. Og nå er jeg litt rådvill her... fordi jeg aner ikke hva jeg skal gjøre. Hun setter de nok neppe frivillig tilbake uten at jeg gjør det slutt med kjæresten min (noe jeg IKKE har tenkt til å gjøre). Han er da verdt mye mer enn disse pengene liksom... Noen innspill? Noen som evt vet om jeg kan få full råderett over egen BSU-konto, uten at hun godkjenner det? (det er hun som har det nå, jeg kan bare sette penger inn, ikke ut...). Og noen som vet hva jeg kan gjøre for å få tilbake disse pengene, evt mot hennes vilje?
Jesse Skrevet 13. desember 2010 #2 Skrevet 13. desember 2010 Bare en liten avporing; Hvis hun har tatt ut alle pengene, er også kontoen sagt opp, og du kan ikke opprette ny. (Det er litt av greia med BSU-konto, skal du først ta ut alle pengene sletter du hele kontoen, dette for at man ikke skal ta ut litt og litt..) Ellers høres det ut som en veldig merkelig oppførsel av moren din!
AnonymBruker Skrevet 13. desember 2010 #3 Skrevet 13. desember 2010 Jeg er nå i en litt vanskelig situasjon. Jeg er 18 år, og har en sparekonto med en femsifret anntall kroner på. Det har jeg hatt siden konfirmasjonen min, og jeg har også med jevne mellomrom satt inn endel penger fra bursdager / jul. Problemet er nå: Jeg har en kjæreste, som er eldre enn meg, som hun ikke liker pga aldersforskjellen vår. Hun har diktet opp ting om han, som jeg har fått fysiske bevis på at ikke er sant. Og hun har full kontroll over BSU-kontoen min.... Vi har ikke fått ordnet det sånn at det er jeg som har det. Så når hun oppdaget at vi var sammen (har latet som om det har vært slutt mens jeg var under 18, fordi ellers hadde det bare blitt større problemer). Og hun har overført alle pengene til sin egen konto. Et femsifret beløp. Og det er faktisk veldig mye penger for meg. Penger som jeg har spart. Fordi hun skal "passe på dem" for meg. Fordi hun mener jeg ikke er voksen nok til å ta vare på dem selv, og hun er redd kjæresten min (som hun annser som verdens største banditt) skal lure dem fra meg. Sistnevnte hadde ikke kommet til å skje. Uansett er det mine penger, JEG er voksen. Og det med at jeg ikke er voksen nok, er bare oppspinn fra hennes side. Og nå er jeg litt rådvill her... fordi jeg aner ikke hva jeg skal gjøre. Hun setter de nok neppe frivillig tilbake uten at jeg gjør det slutt med kjæresten min (noe jeg IKKE har tenkt til å gjøre). Han er da verdt mye mer enn disse pengene liksom... Noen innspill? Noen som evt vet om jeg kan få full råderett over egen BSU-konto, uten at hun godkjenner det? (det er hun som har det nå, jeg kan bare sette penger inn, ikke ut...). Og noen som vet hva jeg kan gjøre for å få tilbake disse pengene, evt mot hennes vilje? Jeg fikk ikke tilgang til mine kontoer(bortsett fra brukskontoen til visakortet mitt som jeg har hatt siden jeg var 15) før jeg var 21 ... det var en regel som foreldrene mine satte opp, fordi når man er veldig ung er det lett å tulle bort pengene ... Nå er jeg 29, og jeg skulle egentlig ønske foreldrene mine satte 25 års-grense på det. Det er en trygghet at moren din passer på pengene dine, syns jeg, og hun mener det bare godt. Jeg vet ikke hvordan typen din er, men om moren din er skeptisk, så gjør hun bare det som er best for deg. Og hva har typen din med kontoen din å gjøre, egentlig? Har du sagt til han at du har mange penger på kontoen din? Det dummeste man gjør er å si at man har penger på konto, og ingen, absolutt ingen, skal vite noe om din personlige økonomi, med mindre dette er en mann du har kjent i flere år og som du bor sammen med og deler huslån og felles utgifter. Hva skal du med pengene nå, uansett? Du er jo 18, og du går vel fortsatt på vgs? Om du trenger penger må du finne deg en jobb. Jeg skjønner bare ikke hva du skal med pengene, for de skal du vel bruke på utdannelse og bolig?
AnonymBruker Skrevet 13. desember 2010 #4 Skrevet 13. desember 2010 Hvordan kan hun ha hatt full råderett over din konto? Jeg har ikke hatt full råderett over ungers konto da de ble 18 år. Før det måtte både jeg og faren undertegne for å få et uttak.
AnonymBruker Skrevet 13. desember 2010 #5 Skrevet 13. desember 2010 Bare en liten avporing; Hvis hun har tatt ut alle pengene, er også kontoen sagt opp, og du kan ikke opprette ny. (Det er litt av greia med BSU-konto, skal du først ta ut alle pengene sletter du hele kontoen, dette for at man ikke skal ta ut litt og litt..) Ellers høres det ut som en veldig merkelig oppførsel av moren din! Ja, BSU konto kan bare brukes i forbindelse med boligkjøp, og om du tar ut pengene er kontoen sagt opp... Men om det er snakk om sparekontoen din, så har hun vel råderett over den til hun gir deg tillatelse til å eie den. Noen foreldre har satt er aldergrense på 21 eller 25 år på sparekontoer - med god grunn!
Gjesten Skrevet 13. desember 2010 #6 Skrevet 13. desember 2010 Er du sikker på at hun faktisk har tenkt til å stjele dem? Kan det ikke henne hun faktisk er bekymret for hva som vil skje med disse pengene dersom du har råderett over dem mens du er sammen med denne gutten? Men jeg mener også at man ikke bare kan ta penger ut av BSU uten å snakke med banken og følgelig oppløse kontoen og bli sperret fra å noen gang opprette en slik igjen... Det er mulig det ikke et alle banker, men om det er det, så henger jo ikke dette helt sammen..
Gjest Blondie65 Skrevet 13. desember 2010 #7 Skrevet 13. desember 2010 Hvis hun har slettet BSU-kontoen din - dvs. at det fysisk sett er umulig for deg å fortsette BSU sparing ville jeg truet med anmeldelse. Og det er vel også måten å få igjen pengene på også: pengene settes tilbake prompte eller så blir hun politianmeldt på stedet. Og du kan selv kontakte banken og fjerne din mor som disponent for det har du ikke bruk for når du har passert 18 år.
AnonymBruker Skrevet 13. desember 2010 #8 Skrevet 13. desember 2010 ts her Nei, hun har iikke tatt ut ALLE pengene. Hun tok et rundt beløp, slik at det fortsatt står noen hundrelapper der. Typen min vet ikke om pengene. Jeg og moren min har ikke et spesielt godt forhold, noe vi heller ikke har hatt de siste årene. Jeg tror ikke hun har til hensikt å gi meg tilbake pengene hvis det ikke blir slutt mellom meg og typen. Jeg føler hun gjør det bare for å være jævlig... Jeg har ikke til hensikt å bruke pengene, men jeg frykter de blir borte hvis jeg ikke får de tilbake snart... Og jeg sier igjen at dette faktisk er MINE penger, som JEG har spart. Det er ikke noe som foreldrene mine har spart for meg, slik at de kan sette aldersgrense eller bestemme når jeg skal få de. Det er penger som jeg har spart av penger som jeg har fått i gave og lignende. Penger som andre ungdommer ofte bruker på klær og moped, de pengene har jeg spart. 1
AnonymBruker Skrevet 14. desember 2010 #9 Skrevet 14. desember 2010 Min mamma kunne typisk ha gjort noe som dette, så hvis de er litt like så skjønner jeg deg nå... Jeg vet ikke hvor gammel du er, men er du over 18 så er du myndig og kan ta vare på dine egne penger. Det er ikke bare bare å skulle anmelde sin egen mor. Det gjør man liksom ikke. Men det du kan prøve er å få noen til å snakke med henne hvis du har noen du stoler på som hun har litt respekt for. Stod pengene i hennes navn på hennes konto til oppbevaring for deg? I så fall kommer du ingen vei ovenfor banken, for legalt sett er de hennes penger da. Om de derimot stod i ditt navn så kan du kanskje ta det opp (med mindre hun har disposisjonsrett). Kommer hun til å bruke de opp? Hvis ikke så kan du forsøke å bare ignorere henne og se om hun tar kontakt for å bråke om de pengene... Fortell gjerne litt mer.
LetThemEatCake Skrevet 14. desember 2010 #10 Skrevet 14. desember 2010 (endret) Det spelar ingen roll om det är dina pengar från början eller inte, om det är din mamma som står som ägare på kontot så blir de hennes så fort du för över pengarna på det kontot. Nästa gång du vill spara pengar så skapar du ett eget konto som bara du har tillgång till. Hur du ska få tillbaka pengarna från din mor har jag ingen aning om. Prata med banken och se vad de har att säga om äganderätt och så där. Det är garanterat inte första gången de behandlar tvister om konton! Du kan ju alltid prata med en advokat som är specialiserad på ekonomiska tvister. Det kostar ju, men det kanske det är värt om det är mycket pengar det handlar om. Edit: Skrivfel Endret 14. desember 2010 av LetThemEatCake
AnonymBruker Skrevet 14. desember 2010 #11 Skrevet 14. desember 2010 Min mamma kunne typisk ha gjort noe som dette, så hvis de er litt like så skjønner jeg deg nå... Jeg vet ikke hvor gammel du er, men er du over 18 så er du myndig og kan ta vare på dine egne penger. Det er ikke bare bare å skulle anmelde sin egen mor. Det gjør man liksom ikke. Men det du kan prøve er å få noen til å snakke med henne hvis du har noen du stoler på som hun har litt respekt for. Stod pengene i hennes navn på hennes konto til oppbevaring for deg? I så fall kommer du ingen vei ovenfor banken, for legalt sett er de hennes penger da. Om de derimot stod i ditt navn så kan du kanskje ta det opp (med mindre hun har disposisjonsrett). Kommer hun til å bruke de opp? Hvis ikke så kan du forsøke å bare ignorere henne og se om hun tar kontakt for å bråke om de pengene... Fortell gjerne litt mer. Pengene stod ikke i hennes navn nei. De stod i mitt, på en konto som var min (BSU er jo for opp til 34 år også da, så hun kunne ikke ha hatt den i hennes navn). Men hun hadde disposisjonsrett fram til jeg var 18, og jeg trodde det var bare sånn det var, og det har egentlig aldri brydd meg sååå mye fordi jeg hadde aldri tenkt å bruke de pengene uansett før jeg ble 18. Og ja, jeg er fylt 18. Jeg aner ikke hvem jeg skal snakke med. Jeg vurderer faktisk å gå til politiet. Forholdet mellom meg og henne har vært så vanskelig i det siste (på grunn av ting hun har gjort, uten at jeg skal gå i detalj). Så jeg vil egentlig ikke nøle med å anmelde henne, hvis det er det som må til. Jeg vet ikke hvem andre som kan snakke med henne, som vil ta hennes parti istedenfor mitt....
Gjest BabyBlue Skrevet 14. desember 2010 #12 Skrevet 14. desember 2010 Huff! Utrolig kjipt... jammen godt at min konto på fem siffer er godt sikret mot slike greier... Pengene var i hennes navn, og da er det strengt tatt mer uetisk og frekt enn ulovlig, men har du snakket med henne ordentlig om det hun gjorde? Er det slik at hun bare vil avblåse det fordi det egentlig er snakk om en del penger hun må betale tilbake? Hadde det vært min mor hadde jeg kylt en porselensvase etter henne på en skikkelig dramatisk måte. Makan til frekkhet ... -.-
kaprifolen Skrevet 14. desember 2010 #13 Skrevet 14. desember 2010 For å si det sånn, jeg har hatt bankkort siden jeg var 11, nettbank siden jeg gikk på u.skolen og bsu fra jeg var 16, og mine foreldre har ALDRI hatt råderett over mine konti. Men jeg forstår ikke hvordan din mor har fått til dette. En BSU-konto brukes slik at man kan ta ut det man har satt inn inneværende år. Og da får du ikke ut mer penger før du vil si opp (og betale tilbake skattefradrag), eller bruke de til betaling av bolig. Noe i historien svikter, liksom... :klø:
Gjest BabyBlue Skrevet 14. desember 2010 #14 Skrevet 14. desember 2010 Skal jeg ta ut noe av kontoen min før jeg er 18 må begge foreldrene mine være med, og foreldrene mine kan i hvert fall ikke ta ut uten mitt samtykke, så... synes også det var litt merkelig. Sleipt gjort i hvert fall.
LetThemEatCake Skrevet 14. desember 2010 #15 Skrevet 14. desember 2010 Prata med banken innan du går till polisen. Säg till din mamma och säg att du funderar på att anmäla henne innan du faktiskt gör det. Det är en stor grej att polisanmäla någon! Jag tycker att du ska testa alla andra möjligheter innan du polisanmäler henne. Det kan gott hända att hon ger tillbaka pengarna bara du nämner polisen. När du då fått dina pengar så ser du till att sätta in dem på ett konto där hon inte kan röra dem. 1
AnonymBruker Skrevet 14. desember 2010 #16 Skrevet 14. desember 2010 Enig med LTEC Snakk med banken først. Å ta ut penger fra BSU er mer "alvorlig" enn en vanlig bankkonto, for det er skattefordeler knyttet til sparingen. Pluss at det er noe med at BSU kun kan tas ut til boligformål, så hvordan har hun klart dette? Banken har muligens et ansvar her, men om du synes det er vanskelig å snakke med de så ta med deg en voksenperson du stoler på og som kan snakke for seg på en saklig og fin måte. Du kan også få gratis jussråd om du ringer en advokat og legger frem saken din. Du får en gratis vurdering av saken din begrenset opp til 30 minutter. Ofte er det også gratis jusshjelp å få, og det kan hvilket som helst advokatkontor tipse deg om. Om du ikke får pengene dine kan du melde henne for forliksrådet etter en evt politianmeldelse.
Jesse Skrevet 14. desember 2010 #17 Skrevet 14. desember 2010 Syns også det er noe som svikter litt i historien her, for det skal ikke være mulig å ta ut litt og litt av en BSU-konto.. Det er mulig å ta ut det du har satt inn dette året, men skal du ha ut noe mer må man slette hele kontoen.. 1
AnonymBruker Skrevet 14. desember 2010 #18 Skrevet 14. desember 2010 Syns også det er noe som svikter litt i historien her, for det skal ikke være mulig å ta ut litt og litt av en BSU-konto.. Det er mulig å ta ut det du har satt inn dette året, men skal du ha ut noe mer må man slette hele kontoen.. ts her. dette visste jeg helt ærlig ikke om. Jeg har egentlig ikke så mye oversikt over hvordan denne typen kontoer fungerer, men det er en slik jeg har. Og jeg aner ikke hvordan det har skjedd, men jeg logget på nettbanken i går, og fikk oversikt over BSU-kontoen og brukskontoen. På BSU-kontoen stod det tre tall. Det skulle stått fem tall. Og jeg spurte moren min, og hun sa at hun hadde tatt de. Så nå begynner jeg egentlig å lure på om det er en BSU-konto jeg har.......
Antoinette Skrevet 14. desember 2010 #19 Skrevet 14. desember 2010 I likhet med andre her så får jeg ikke dette til å stemme når det er snakk om om BSU-konto. Jeg lurer også på om grunnene til at du plutselig er så sugen på råderetten over de pengene. Kan det være at din mor tenker litt lengre enn deg? Har hun grunn til å mistenke kjæresten din for å være ute etter penger? Er han tidligere dømt for noe? Det er lett for en mor å se ting klarere enn en forelsket og naiv 18 åring, man er ikke automatisk voksen når man passerer 18.
LukaFrost Skrevet 14. desember 2010 #20 Skrevet 14. desember 2010 Nå har jo TS faktisk spart penger og ikke sløst med penger. Jeg anbefaler TS å snakke med banken sin for å finne ut av ting. 2
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå