Genesis Skrevet 27. november 2010 #1 Skrevet 27. november 2010 Har ikke helt klart å bestemme meg 100 prosent for studievalg, men har nå engang begynt på Sivøk på Bi. Fikk beskjed om av yrkesveilederen på Emmali at jeg passet best som journalist eller psykolog, men psyk. profesjon hadde jeg ikke karakterer til. Er Også veldig glad i å skrive, men vil ikke utdanne meg ut i arbeidsledighet. Er ganske sterk faglig, og håper jeg skal komme meg gjennom studiet med mellom a og b i snitt. Valgte studiet mest på grunn av varierte og gode jobbmuligheter senere (har jeg hvertfall blitt fortalt). Har ikke noe spesielt lyst til å jobbe med regnskap. Har inntrykk av at mange nyutdannede dumper inn i en av de store revisjons og konsultasjonsfirmaene(KPMG, BCG, PWC,), og blir samlebåndsøkonomer med god lønn. Kunne heller tenke meg å jobbe i et litt mindre og mer innovativt firma. Gjerne innen bransjer som bioteknologi, fornybar energi, eller kanskje prosjekter i utviklingsland. Noen som har erfaringer med hvilke type jobber nyutdannede kvalifiserer til? Vi yngre studenter hører jo stadig om masterstudenter som blir headhuntet inn i næringslivet. Er mellomleder-stillinger aktuelle for nyutdannede uten erfaring? Har du erfaring med jobbmarkedet som nyutdannet siviløkonom setter jeg stor pris på om du deler litt av den. Alle innspil mottas med takk =D
AnonymBruker Skrevet 27. november 2010 #2 Skrevet 27. november 2010 Jeg søker nå, og synes det er masse interessant der ute i mitt fagfelt (finans). Revisjonsjobbene går vel primært til dem med fordypning i revisjon, jeg har ikke tatt i et regnskap siden førsteåret og har ikke engang tenkt tanken på å søke på noe slikt. Er heller ikke interessert i konsulentbransjen, men har ingen problemer med å finne andre jobber som kan passe for meg. Men det kommer jo veldig an på hvilket område du skal spesialisere deg i på masterdelen, det høres ut som om du kanskje kan være mer interessert i entreprenørskap, strategi eller ressursøkonomi, og det blir jo noe helt annet. I noen bransjer er jobbmulighetene langt mer strukturerte enn i andre. De jeg kjenner som har fått mellomlederstillinger rett ut fra studiet har hatt arbeidserfaring med mye personalansvar under studiet, og jeg har ikke sett noen slike annonser som kunne passe for nyutdannede, da krever de oftest noen års arbeidserfaring. Uansett ville jeg absolutt ikke ha følt meg komfortabel med lederansvar som nyutdannet, jeg tror det er nok å sette seg inn i faglig.
AnonymBruker Skrevet 27. november 2010 #3 Skrevet 27. november 2010 Meg over igjen: De som blir "headhuntet" har enten mye annen erfaring, eller tidligere arbeidsforhold i bedriften gjennom sommerjobber o.l. Men det man hører om i slike tilfeller gjelder stort sett de virkelig store bedriftene, ikke de små, som du er interessert i.
Gjest Coarvi Skrevet 27. november 2010 #4 Skrevet 27. november 2010 Mulighetene er jo veldig mange, og det kommer vel mye an på hvor åpen man er for ulike jobbannonser, og hvordan markedet er når du er ferdig. Det er viktig å ikke henge seg for mye opp i rene økonomi-stillinger (men det kan kanskje være den enkleste plassen å begynne til man får nok erfaring). Du kan jo fortsatt satse på journalistikk også, siv.øk. er en super utdanning å ha i grunn hvis du vil bli journalist. Prøv å jobbe litt i en studentavis eller noe så du får litt erfaring. Selv om du ikke ønsker å satse som journalist så snart du er utdannet er det jo uansett en mulighet som alltid vil ligge der, etter flere år med jobberfaring.
AnonymBruker Skrevet 27. november 2010 #5 Skrevet 27. november 2010 De fleste siv øk studenter ender opp innen revisjon/regnskap når de er nyutdannede. Andre relevante jobber er f eks som kontroller. Andre jobber kan være innen salg, som produktansvarlig. Veldig få begynner som mellomleder. Populære jobber er trainee i en av de store selskapene (Statoil osv.) og de beste der får mellomleder jobber etter et par års tid, men det er hard konkurranse. husk at i en bedrift er det ofte folk med både 10 og 20 års arbeodserfaring som venter på å rykke opp, så det er naivt å tro at man får ledererfaring rett fra skolen. Det beste hvis man har planer å stige raskt er å jobbe i mindre firmaer.
AnonymBruker Skrevet 27. november 2010 #6 Skrevet 27. november 2010 Har ikke helt klart å bestemme meg 100 prosent for studievalg, men har nå engang begynt på Sivøk på Bi. Har inntrykk av at mange nyutdannede dumper inn i en av de store revisjons og konsultasjonsfirmaene(KPMG, BCG, PWC,), og blir samlebåndsøkonomer med god lønn. Kunne heller tenke meg å jobbe i et litt mindre og mer innovativt firma. Gjerne innen bransjer som bioteknologi, fornybar energi, eller kanskje prosjekter i utviklingsland. Er mellomleder-stillinger aktuelle for nyutdannede uten erfaring? Mellomlederstillinger for ferske utdannede uten noe særlig erfaring er nok uaktuelt. Imidlertid kan mange en høyt utdannet person skrive under på at det er mye mer givende å jobbe i mindre bedrifter/selskap/organisasjoner framfor i store! I de store blir en gjerne en av mange ved "samlebåndet". I mindre enheter får man større utfordringer og får bruke flere sider ved seg selv. Individet blir sterke i mindr enheter, mens de kollektive gruppene blir rådende i store... Siviløkonomer er veldig ettertraktet i kommunal sektor, som faktisk har meget gode lønninger! Du burde også melde deg inn i Econa Akademikerne, for å få hjelp med bl.a arbeidsavtalen og forhandling av lønn ved start og i årene fremover. Ellers er det selvsagt mange organisasjoner i privat sektor som vil ha siviløkonomer: PWC, Telenor, Conoco Philips, you name it.
Rosalynn Skrevet 28. november 2010 #7 Skrevet 28. november 2010 Har ikke helt klart å bestemme meg 100 prosent for studievalg, men har nå engang begynt på Sivøk på Bi. Fikk beskjed om av yrkesveilederen på Emmali at jeg passet best som journalist eller psykolog, men psyk. profesjon hadde jeg ikke karakterer til. Er Også veldig glad i å skrive, men vil ikke utdanne meg ut i arbeidsledighet. Er ganske sterk faglig, og håper jeg skal komme meg gjennom studiet med mellom a og b i snitt. Valgte studiet mest på grunn av varierte og gode jobbmuligheter senere (har jeg hvertfall blitt fortalt). Har ikke noe spesielt lyst til å jobbe med regnskap. Har inntrykk av at mange nyutdannede dumper inn i en av de store revisjons og konsultasjonsfirmaene(KPMG, BCG, PWC,), og blir samlebåndsøkonomer med god lønn. Kunne heller tenke meg å jobbe i et litt mindre og mer innovativt firma. Gjerne innen bransjer som bioteknologi, fornybar energi, eller kanskje prosjekter i utviklingsland. Noen som har erfaringer med hvilke type jobber nyutdannede kvalifiserer til? Vi yngre studenter hører jo stadig om masterstudenter som blir headhuntet inn i næringslivet. Er mellomleder-stillinger aktuelle for nyutdannede uten erfaring? Har du erfaring med jobbmarkedet som nyutdannet siviløkonom setter jeg stor pris på om du deler litt av den. Alle innspil mottas med takk =D Kan markedsføring være en mulighet? Jeg går 2.året sivøk nå (har journalistbakgrunn), og kan tenke meg å jobbe med markedsføring, fordi det innebærer at man må skrive litt. Hvis jeg var deg ville jeg søkt relevante jobber, fremfor journaliststillinger. Prøver selv å finne noe mer relevant nå, og ser at jeg hadde hatt bedre nytte av å jobbe med økonomi eller regnskap. Men som flere sier, det kommer nok an på hva du vil gjøre når du er ferdig. Jeg er helt sikker på at jeg vil jobbe med markedsføring, eventuelt innen ledelse.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå