AnonymBruker Skrevet 26. november 2010 #1 Skrevet 26. november 2010 Jeg går på universitet i Storbritania. Har britisk bank konto. Jeg betaler skolepenger,husleie, mat, fritid ++ jeg bruker min britiske konto til alt i Storbritannia. Ca 200 000 per år i utgifter. Jeg setter over en stor sum med penger flere ganger i året til Storbritannia Jeg lurer på om noen har smarte tips for hvilken norsk bank det lønner seg å bruke for som norsk student i Storbritannia? Tilgi meg for dumme spm, men jeg har ikke peiling på personlig økonomi. -Hvor mye tar banker betalt for å overføre disse store summene? -Valutakurs. Vil ha mest mulig pund for de norske kronene. -Lønner det seg å ha sparekonto i Norge eller GB? Hvor er rentesatsen best? -Lønner det seg å overføre masse penger til GB for de to neste studieårene nå med en gang. Jeg tenker da på at valutakursen nå ligger rundt 9,5 mens den før har vært på rundt 12. Har sparepenger som jeg kan overføre, som jeg planlegger å bruke til å betale for de neste 2 årene.
AnonymBruker Skrevet 27. november 2010 #2 Skrevet 27. november 2010 Hvilke gebyrer banker tar varierer fra bank til bank. Det er et poeng for deg å velge en bank som har lave gebyrer for utenlandstransaksjoner. Det kan enten være gebyr"frie" banker som Skandiabanken, eller en norsk bank med relasjoner med din britiske bank, slik at du får lavere gebyrer der. Jeg studerer i et nordisk land, og har samme bank hjemme som i utlandet, slik at jeg er fritatt for gebyrer ved overførsler. Valutakurs kan man ikke si noenting om over tid, det er ikke slik at én bank alltid har bedre kurs enn en annen. Det varierer, og kommer an på hvor ofte banken oppdaterer kursene sine, hvilken margin de beregner og ikke minst når du overfører. Rentesatsene varierer fra bank til bank, det må du sjekke med bankene dine (kanskje kan du også få renteavtaler som gir deg ekstra god rente i én bank). Teoretisk sett er det likevel slik at høyere rente henger sammen med høyere inflasjon, slik at en del av renteinntektene dine spises opp. I teorien skal også rentenivåene i Norge og UK skal være ekvivalente når man regner inn inflasjonsfaktoren. Husk også at hvis du skal overføre pengene dine til en sparekonto i et annet land, får du en valutarisiko i tillegg. Ingen kan si hvordan valutakursen utvikler seg de neste to årene. Kursen har jo ikke alltid vært 12 heller, lenge lå den rundt ti. Fordelen ved å overføre alt nå er at du har sikkerhet for hvordan dine utgifter ser ut de neste to årene og ikke risikerer å tape mye på et sterkere pund, men samtidig gir du fra deg muligheten til å tjene på en enda sterkere krone, om det skulle skje. Det avgjørende er hvor viktig det er for deg å vite hva slags økonomi du har fremover.
Kara W Skrevet 27. november 2010 #3 Skrevet 27. november 2010 Jeg var ihvertfall veldig fornøyd med Skandiabanken. Alt ligger på nett, og det er gratis (eller ihvertfall veldig billig?) å overføre penger til utlandet. Det eneste vanskelige var å få erstattet bankkortet, da de ikke sender det ut av Norge. Ettersom det er 5 år siden jeg flyttet hjem har jeg dessverre ikke noen flere råd å komme med.
Riskrem Skrevet 27. november 2010 #4 Skrevet 27. november 2010 Jeg studerer også i UK. Hjemme har jeg DnBNOR og Skandiabanken. Først overfører jeg penger til Skandiabanken, så overfører jeg det derfra til min bank i UK. Ja, det er et ekstra ledd, men da slipper jeg masse gebyrer hos DNB. Jeg er bare kunde i Skandiabanken det året jeg bor her, og jeg bruker det bare til å overføre penger.
La Luna Skrevet 28. november 2010 #5 Skrevet 28. november 2010 http://ansa.no/For_studiene/ANSApluss/
reiseglad Skrevet 28. november 2010 #6 Skrevet 28. november 2010 Vårt studerende barn i utlandet bruker Postbanken. Tilfeldig valgt fordi vi bruker samme banken hjemme, men likevel to store fordeler. Ingen gebyrer på bruk i utlandet for studenter, og så har vi disposisjonsrett over studenten sin konto fremdeles. Det har hendt seg på slutten av semesteret at vi har måttet supplere med noen kroner fra vår konto til studenten sin.... Et par ganger har vi måttet kontake banken på vegne av studenten, og det kan vi gjøre nå når det var ordnet med disposisjonsrett på forhånd før h*n reiste utenlands. Med tidsforskjell på 8-10 timer er det ikke så lett bestandig å være student i utlandet og ordne med bank- og andre ting (vi har forresten også rett til å kontakte lånekassen på vegne av vårt studerende barn og få informasjon, så har du et godt tillitsforhold til dine foreldre, kan det kanskje være en ide?)
AnonymBruker Skrevet 28. november 2010 #7 Skrevet 28. november 2010 Jeg brukte Skandiabanken da jeg studerte i utlandet. Nå ble riktignok skolepenger betalt med bankkort og husleie kontant, så jeg trengte ikke å overføre penger over nettet. Skandiabanken har også en chat-tjeneste som jeg tror er døgnåpen, dersom man har spørmål om noe relatert til banken og banktjenester.
AnonymBruker Skrevet 29. november 2010 #8 Skrevet 29. november 2010 Vårt studerende barn i utlandet bruker Postbanken. Tilfeldig valgt fordi vi bruker samme banken hjemme, men likevel to store fordeler. Ingen gebyrer på bruk i utlandet for studenter, og så har vi disposisjonsrett over studenten sin konto fremdeles. Det har hendt seg på slutten av semesteret at vi har måttet supplere med noen kroner fra vår konto til studenten sin.... Et par ganger har vi måttet kontake banken på vegne av studenten, og det kan vi gjøre nå når det var ordnet med disposisjonsrett på forhånd før h*n reiste utenlands. Med tidsforskjell på 8-10 timer er det ikke så lett bestandig å være student i utlandet og ordne med bank- og andre ting (vi har forresten også rett til å kontakte lånekassen på vegne av vårt studerende barn og få informasjon, så har du et godt tillitsforhold til dine foreldre, kan det kanskje være en ide?) TS. Med tanke på foreldrene min er dette toalt UAKTUELT. Verden fryser over før de får tilgangen til bankkontoen min. Men at de kan kontakte lånekassen på min vegne er jeg med på. Hvordan ordnes dette?
AnonymBruker Skrevet 29. november 2010 #9 Skrevet 29. november 2010 Har lokalbanken min, som som regel gjør det bra på evalueringer. Jeg overfører også 3-4 større beløp per skoleår.. er vel 30 kr per overføring jeg må betale.
AnonymBruker Skrevet 29. november 2010 #10 Skrevet 29. november 2010 Jeg brukte Skandiabanken da jeg studerte i utlandet. Nå ble riktignok skolepenger betalt med bankkort og husleie kontant, så jeg trengte ikke å overføre penger over nettet. Skandiabanken har også en chat-tjeneste som jeg tror er døgnåpen, dersom man har spørmål om noe relatert til banken og banktjenester. En av betingelsene jeg nenvnte var nettopp overførsel av store summer penger.
AnonymBruker Skrevet 29. november 2010 #11 Skrevet 29. november 2010 En av betingelsene jeg nenvnte var nettopp overførsel av store summer penger. Du kan da overføre store pengesummer fra alle banker, men Skandiabanken er såvidt jeg vet en av de få som har gebyrfrie overførsler.
reiseglad Skrevet 29. november 2010 #12 Skrevet 29. november 2010 TS. Med tanke på foreldrene min er dette toalt UAKTUELT. Verden fryser over før de får tilgangen til bankkontoen min. Men at de kan kontakte lånekassen på min vegne er jeg med på. Hvordan ordnes dette? Vi skrev begge under på et egen-forfattet skriv, der det står at studentens mor (med navn og fødselsdato) har mulighet til å kontakte Lånekassen og få nødvendig informasjon om saksbehandling og andre nødvendige forhold mellom lånekassen og låntaker. For sikkerhetsskyld kan nok denne tidsbegrenses, slik at det gjelder for de årene du er student, og ikke til evig tid. En gang eller to har jeg måttet benytte meg av denne tilgangen, for å få supplere med info i forbindelse med saksbehandling, og få oversikt over manglende skjemaer. Lånekassen kan ikke engang si noe om antatt saksbehandlingstid til andre enn studenten, hvis denne er over 18 år.
AnonymBruker Skrevet 29. november 2010 #13 Skrevet 29. november 2010 En av betingelsene jeg nenvnte var nettopp overførsel av store summer penger. Jeg regner da med at Skandiabanken kan overføre store summer penger til utlandet på samme måte som hvilken som helst annen bank. Da jeg betalte skolepengene mine kunne jeg fint betale 45 000 kr i en sleng uten at det var noe problem. Flere av mine medstudenter fikk problemer med sine banker og måtte betale den samme summen i bolker. Det var heller ikke noe problem at jeg tok ut store summer penger opptil flere ganger (for å få betalt husleie).
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå