monkeyhub Skrevet 8. november 2010 #1 Skrevet 8. november 2010 Hei:) Synes den tråden om eksamen var blitt så lang at eg like godt starter et nytt emne.. Noen som har tips til hva som gjør en eksamensbesvarelse god? Studerer ved UiB og har lite trening i å forfatte gode eksamensbesvarelser. Tenker det er greit å ha en innledning etc. til besvarelsen, men dersom en får flere langsvarsoppgaver, bør en da ha en innledning til hver oppgave?
Green Lady Skrevet 8. november 2010 #2 Skrevet 8. november 2010 På en vanlig 3-, 4-, eller 5timers eksamen, skriver jeg aldri innledning. Begynner rett på oppgaven. Å skrive en innledning ser jeg på som bortkastet tid. Er det derimot store prosjektoppgaver, semesteroppgaver, hjemmeeksamener eller andre innleveringer er det standard prosedyre ved BI at man skal skrive et sammendrag, og forord/innledning. Ellers for å få en god eksmaensbesvarelse, gjelder det å bruke pensum på en god måte. Dra inn alt du mener er relevant, og begrunn. Skriv tydelig og leselig. Drøfting er også veldig viktig, ofte kan en argumentere for begge sider av saken.
Gjest Bond Skrevet 8. november 2010 #3 Skrevet 8. november 2010 (endret) Sånn generelt vil jeg si: - bra bruk av pensum som viser at man har oversikt (selv om noen tror at de kan snakke seg rundt ting, er det faktisk vanligvis ganske åpenbart), evne til å se forbindelsene mellom forskjellige kilder og tilnærminger. Ikke bare ramse opp forskjellige tilnærminger/teorier men også ha evnen til å se fellestrekk og motsetninger, hva er styrker og svakheter av en viss tilnærming, osv. - kan gjerne bruke eksempler som da viser at man virkelig forstår pensum, at man faktisk kan anvende pensum, men ikke bruk "common sense" og anekdoter som eksempler, ha en mer vitenskapelig tilnærming til hvordan du legger fram saken. - fokus og klart argument - man må kunne enkelt følge hva som er hovedpoenget, så det kan være lurt å tenke hvordan man struktuerer besvarelsen - hva er det viktigste poenget du vil få frem og hvilke argumenter bruker du for å støtte det? - om du modig kan du også være kritisk over pensum - men det må være bra begrunnet! Dårlig begrunnet kritikk kan fort trekke ned i stedet. Men selv om man ikke er direkte kritisk, hjelper det veldig å ha et mer analytisk blikk. Endret 8. november 2010 av Bond
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå