AnonymBruker Skrevet 14. oktober 2010 #1 Skrevet 14. oktober 2010 Har ei søster med en unge som går i barnehagen. Vet ikke hele greia, men de hadde visst pratet om jobber og slikt. Min søster vil ikke si hva hun jobber med og hadde sagt at det ville hun holde hemmelig. Da truet styreren henne med barnevernet hvis hun ikke kunne si hva hun jobbet med. Min søster bare slang ut at det skulle hun bare gjøre så gikk hun hjem. Men jeg er nå litt bekymret da. Vet ikke om jeg har grunn til det, men kan en barnehage true med noe slikt? Vil barnevernet bry seg? Kan man miste ungen kun på grunn av jobben man har? Og er dette mest sansynlig bare en trussel eller er det vanlig at barnehager blander inn barnevernet om man vil holde deler av privatlivet privat? Og er det lov å true folk på den måten?
Kamikatze Skrevet 14. oktober 2010 #2 Skrevet 14. oktober 2010 Såvidt jeg vet har barnehagen taushetsplikt. Det gjelder også overfor barnevernet, unntatt ved grov omsorgsvvikt. Hvis ikke der har skjedd lovendring de siste sju-åtte årene? Kan vanskelig se at barnehagen er i en posisjon der de kan forlange den type opplysninger.
Tibbie Skrevet 14. oktober 2010 #3 Skrevet 14. oktober 2010 Huff, kjenner jeg blir småirritert nå ;P Skal man ikke få ha noe privat lenger??! Det er vell ingen andre enn henne selv som har noe med hva hun jobber med?
Gjest Xelle Skrevet 15. oktober 2010 #4 Skrevet 15. oktober 2010 Saa lenge ungen har det fint og ikke blir mishandlet fysisk og psykisk...saa er det lite barnehagen kan gjoere. De kan true saa mye de vil, men barnevernet kommer ikke til aa gjoere noe mer enn aa sjekke at ungen har det bra.
fruBeist Skrevet 15. oktober 2010 #5 Skrevet 15. oktober 2010 Hva er det din søster jobber med som er så hemmelig at hun ikke vil fortelle det til de som jobber i barnehagen?
Gjest Dhanu Skrevet 15. oktober 2010 #6 Skrevet 15. oktober 2010 Hva er det din søster jobber med som er så hemmelig at hun ikke vil fortelle det til de som jobber i barnehagen? Det er vel ikke poenget i tråden? Poenget er hvorvidt man MÅ brette ut hele sitt liv til barnehagen for å unngå å bli meldt til barnevernet. Nekter å tro at barnevernet tar en slik henvendelse seriøst, ts. Og selv om de fleste forteller hva de jobber med, så er det slett ikke en opplysning barnehagen MÅ ha, så lenge din søster er tilgjengelig for dem på telefon gjennom dagen i tilfelle det skjer noe.
Caramba Skrevet 15. oktober 2010 #7 Skrevet 15. oktober 2010 Hele historien høres helt underlig ut, spør du meg..... Man truer ikke folk med barnevernet på så tynt grunnlag. Tipper det ligger MYE mer bak en det som kommer frem her. Dessuten er det spesiellt med folk som ikke vil si hva de jobber med til bhg?????? Hva er greia med det?
Vera Vinge Skrevet 15. oktober 2010 #8 Skrevet 15. oktober 2010 (endret) Såvidt jeg vet har barnehagen taushetsplikt. Det gjelder også overfor barnevernet, unntatt ved grov omsorgsvvikt. Hvis ikke der har skjedd lovendring de siste sju-åtte årene? Det stemmer jo ikke helt. En barnehage (eller andre institusjoner) har meldeplikt dersom de har en mistanke. Denne trenger ikke en gang være velbegrunnet, siden det er barnevernet som skal undersøke om det er hold i bekymringen. Man må altså ikke sitte med sikker info om grov omsorgssvikt for å melde til bv, tvert imot. I slike tilfeller trumfer meldeplikten taushetsplikten. Og barnehagen ville selvfølgelig aldri melde en bekymring til bv kun fordi noen ikke vil oppgi hva de jobber med. Men dersom barnehagen stusser over en hel del ting ved en forelder, kan jo denne litt merkelig oppførselen bare være én av disse tingene. Samtidig, hvis en barnehageansatt bruker barnevernet nærmest som en trussel, tenker jeg jo at det ikke er bra. Altså "hvis du ikke gjør sånn og sånn, melder jeg deg til bv". De bør jo etterstrebe et samarbeid med mor, selv om de evt. er bekymret. Endret 15. oktober 2010 av Vera Vinge
Norbertine Skrevet 15. oktober 2010 #9 Skrevet 15. oktober 2010 Enig med Caramba, her må det ligge mer bak som ikke kommer frem. Skal jeg tippe så tror barnehagen allerede at moren jobber som enten noe ulovlig eller som noe de ikke "liker", f.eks stripping, prostitusjon eller salg av narkotika for å komme med noen forslag. I normale tilfeller vil barnehagen selvsagt ikke ha noe med hva foreldrene jobber med, eller true med å gå til barnevernet på grunn av det, men hvis de merker at barnet ikke har det bra, treffer mennesker det ikke burde treffe eller oppfører seg utagerende, kan jeg forstå at de prøver å undersøke hvor dette kommer fra.
Pinkee Skrevet 15. oktober 2010 #10 Skrevet 15. oktober 2010 Bør ikke bh vite hvor foreldrene jobber?? Slik at man kan nå dem hvis det skjer barnet noe? Morens mobil bør vel egentlig ikke være eneste alternativet? Så ja, jeg synes det bør være en plikt for foreldre å oppgi arbeidssted, men ikke hva man der jobber som/med. Å overlate sine barn i andres varetekt er såpass inn i privatlivet, at yrke/arbeidssted bør være et minimum av opplysning. Men, som andre her skriver, mest sannsynlig så er denne trusselen kommet pga andre årsaker, at å nekte å oppgi yrke bare er toppen av et fjell.
Gjest Gjest Skrevet 15. oktober 2010 #11 Skrevet 15. oktober 2010 Man går ikke til foreldrene og TRUER først dersom man mistenker at noe er galt og at barnevernet må inn. Så her er det noe rablende feil i begge ender.
Kamikatze Skrevet 15. oktober 2010 #12 Skrevet 15. oktober 2010 Det stemmer jo ikke helt. En barnehage (eller andre institusjoner) har meldeplikt dersom de har en mistanke. Denne trenger ikke en gang være velbegrunnet, siden det er barnevernet som skal undersøke om det er hold i bekymringen. Man må altså ikke sitte med sikker info om grov omsorgssvikt for å melde til bv, tvert imot. I slike tilfeller trumfer meldeplikten taushetsplikten. [...] Vel, det må fremdeles foreligge mistanke om grov omsorgssvikt før taushetsplikten kan settes til side, og meldeplikten inntrer. Ikke bare mistanke om at mor er kverulant.
AnonymBruker Skrevet 15. oktober 2010 #13 Skrevet 15. oktober 2010 TS Klarer ikke helt å se at noe skulle ligge bak, uten om at barnehagen kanskje tror det ene eller det andre om søster da på grunn av dette. Jeg vet at søstra mi er en god mor, hun driver ikke med noe ulovlig eller noe. Og dette skjedde kun etter at de spurte sånn helt ut av det blå hva hun jobbet med og hun ville holde det hemmelig. Grunnen er at hun driver ei nettside for voksne, noe mer vil jeg ikke si om det. Ser at noen nevnte stripping her, men vil barnevernet kunne fjerne ungen for det bare? Og hva med min søster søsters jobb? Har vi noe å frykte?
MissMia88 Skrevet 15. oktober 2010 #14 Skrevet 15. oktober 2010 Høres bare ut som barnehagetanten er glad i alt som har med personlige saker å gjøre, og ble skikkelig sår i rumpa da informasjon ble nektet henne Har sånne godt av innimellom
Norbertine Skrevet 15. oktober 2010 #15 Skrevet 15. oktober 2010 TS Klarer ikke helt å se at noe skulle ligge bak, uten om at barnehagen kanskje tror det ene eller det andre om søster da på grunn av dette. Jeg vet at søstra mi er en god mor, hun driver ikke med noe ulovlig eller noe. Og dette skjedde kun etter at de spurte sånn helt ut av det blå hva hun jobbet med og hun ville holde det hemmelig. Grunnen er at hun driver ei nettside for voksne, noe mer vil jeg ikke si om det. Ser at noen nevnte stripping her, men vil barnevernet kunne fjerne ungen for det bare? Og hva med min søster søsters jobb? Har vi noe å frykte? Da jeg nevnte stripping mente jeg at f.eks en leder i barnehagen kanskje mente at stripping betyr at noen er en dårlig mor, ikke at jeg tror at det er en sjans for at barnevernet har grunnlag for å fjerne barnet utelukkende fordi mor er stripper. At man driver en nettside med voksent innhold vil aldri være grunnlag for noe sånt heller. Men grunnen til at de spurte kan jo uansett være at barnehagen tror at hun driver med noe snusk, og derfor truer med barnevernet for å finne ut av det. Det hadde sikkert vært lurt av din søster å komme med en hvit løgn eller vært litt uklar i stedet for å gjøre barnehagen enda mer nysgjerrig ved å nekte å svare på spørsmålet. Hun kunne jo bare si at hun jobber med drift av en nettside uten å gå mer inn på det.
Vera Vinge Skrevet 15. oktober 2010 #16 Skrevet 15. oktober 2010 Vel, det må fremdeles foreligge mistanke om grov omsorgssvikt før taushetsplikten kan settes til side, og meldeplikten inntrer. Ikke bare mistanke om at mor er kverulant. Tja, det blir vel et definisjonsspørsmål. Hva legger du i grov omsorgssvikt? Hvis man kun skal melde bekymring om man tror at barn blir slått helseløse, ville vel ikke barnevernet vært så neddynget i arbeid som de er. Jeg mener at det er en del omsorgssvikt som bør meldes, uten at den nødvendigvis vil bli karakterisert som grov (men spørsmålet blir jo hva man legger i grov da).
feuerstein Skrevet 15. oktober 2010 #17 Skrevet 15. oktober 2010 Bør ikke bh vite hvor foreldrene jobber?? Slik at man kan nå dem hvis det skjer barnet noe? Morens mobil bør vel egentlig ikke være eneste alternativet? Ikke alle har en jobb hvor det er greit å være tilgjengelig for eksterne. I noen tilfeller er det bedre å gi ut kontaktinformasjon til noen som er bemyndiget til å avgjøre hvorvidt det faktisk er nødvendig/nyttig å kontakte forelderen.
Rosalie Skrevet 15. oktober 2010 #18 Skrevet 15. oktober 2010 Ikke alle har en jobb hvor det er greit å være tilgjengelig for eksterne. I noen tilfeller er det bedre å gi ut kontaktinformasjon til noen som er bemyndiget til å avgjøre hvorvidt det faktisk er nødvendig/nyttig å kontakte forelderen. Ja, men da må man jo gi ut kontaktinfo til arbeidsplassen sin. Altså fortelle hvor man jobber, som jo er poenget her.
CeeCee Skrevet 15. oktober 2010 #19 Skrevet 15. oktober 2010 Hun kunne jo bare si at hun jobber med drift av en nettside uten å gå mer inn på det. Enig! Jeg synes mor gjør seg vanskelig og rir på prinsipper. Jeg tror det beste for henne hadde vært om hun hadde sagt at hun driver en nettside. Mer trenger hun ikke si.
Betty2 Skrevet 15. oktober 2010 #20 Skrevet 15. oktober 2010 Bør ikke bh vite hvor foreldrene jobber?? Slik at man kan nå dem hvis det skjer barnet noe? Morens mobil bør vel egentlig ikke være eneste alternativet? Så ja, jeg synes det bør være en plikt for foreldre å oppgi arbeidssted, men ikke hva man der jobber som/med. Å overlate sine barn i andres varetekt er såpass inn i privatlivet, at yrke/arbeidssted bør være et minimum av opplysning. Men, som andre her skriver, mest sannsynlig så er denne trusselen kommet pga andre årsaker, at å nekte å oppgi yrke bare er toppen av et fjell. ikke alle arbeidsplasse har mulighet til å kontakte sine ansatte, dermed er det uviktig om bhg vet hvor eller hva moren jobber med. og eneste kontakt mulighet for bhg og alle andre er morens mobiltelefon.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå