Gjest Fortvilt Skrevet 10. oktober 2010 #1 Skrevet 10. oktober 2010 Vi har en gutt på fire og et halvt år som har gått uten bleier ganske så lenge nå. (bruker bleie på natta) Har selvfølgelig vært et og annet uhell langs veien, men for det meste gått bra, men nå er det helt håpløst... Han går på do og tisser og er veldig flink og si fra når det gjelder tissingen. Men avføringen havner ikke bare som oftest men nesten alltid i trusa... Han kan sitte på do og tisse, men fem minutter etter så bæsjer han seg ut. Dette skjer både i barnehagen, hjemme, på besøk, på handletur osv. Og det ser ikke ut til og plage ham i det hele tatt. Blir ikke flau i noens selskap..selv ikke rundt vennene sine i barnehagen eller her hjemme. Og det plager han heller ikke og gå med det (han sier ikke fra før vi merker det) selv om han vet at han kan bli sår og hvor ondt det kan gjøre Vi har prøvd ganske så mye...sette han på do en gang i timen og la han sitte der en fem-ti minutter, snakke med ham om det, premier..nå har vi hengt opp en ukeplan på badet, der han får stjerner for hver dag han er tørr og når uka er omme så får han bilklistremerke og premie, om han har fått stjerner hele uka. Han virket positiv til dette i begynnelsen og fikk stjerne første dagen..hadde to uhell den uken så vi startet på ny frisk denne uken... gikk veldig fint de første dagene men nå er det helt ute på tur...i går bæsjet han i buksa fire ganger, og allerede to ganger i dag... Han sier bare at han ikke vil ha stjerne. Gidder ikke si fra. Ikke lyst å si fra osv osv... Vi har prøvd og reagere på alle måter, snakke rolig med ham, være skuffet/lei oss, oppgitt og fortvilt, oppmuntret ham med at vi vet han kan og han kan være stor gutt. Men hverken det ene eller det andre hjelper.... Han er en blid og fornøyd gutt, sosial og kjærlig Håper noen har noen gode råd, erfaringer etc og dele med oss.
HelenaR Skrevet 10. oktober 2010 #2 Skrevet 10. oktober 2010 Hei, nå var vel min litt yngre enn din når vi hadde det samme problemet (3-3,5), men ellers var det ganske likt.. Han brydde seg rett og slett ikke noe særlig.. Hadde en periode rett etter bleieslutt, men det kom seg (han sluttet omtrent samtidig med dag- og nattbleie). Det gikk en periode og så ble det verre igjen.. Visste ikke hva jeg skulle gjøre, prøvde litt med at 5 smilefjes (dager uten uhell) betydde en ny bil ol, men det var ikke spesielt effektfullt. Nå var det kanskje andre ting og som gjorde at han hadde disse uhellene (faren fikk ny kjæreste, ny bhg rett etter bleieslutt).. Det gikk iallefall over etter en stund, vi snakket om det, både hjemme og med bhg, han fikk klar beskjed om at han burde klare å huske å gå på do, og iallefall si fra selv om han haddde et uhell. Han fikk ikke kjeft, men heller en overbærende tone og "kloke ord", må innrømme at det holdt litt hardt noen ganger når han hadde flere "uhell" på rad, gjerne rett etter han hadde vært på do, eller han var blitt spurt om å gå på do.. Nå er han litt over 4 og har vel ikke hatt et eneste uhell siden tidlig i vår/vinter. Kan hende at bleieslutt på natta og vil gi han mer "ansvarsfølelse" for det å komme seg på do selv.. ikke alltid så enkelt å huske på når man kan tisse og når man ikke kan det + la vær å lage så mye oppstuss, bare forklar at sånn er det, store gutter tisser og bæsjer på do. Gjenta det med rolig og kontrollert stemme for hvert uhell.
HelenaR Skrevet 10. oktober 2010 #3 Skrevet 10. oktober 2010 + finn ut når det er mest sannsynlig at han bæsjer (min hadde ofte uhell etter lunsj en periode) og da ble han satt på do i bhg og måtte sitte der enten til noe kom eller iallefall en lengre periode. Det viktige var at han fikk ro til å gjøre seg ferdig. De andre gikk ut på den tiden, så han satt alene, gjerne med en bok el. Det ble etterhvert rutine og han fikk lettere tømt seg = mindre uhell. De sa fra i bhg om han hadde vært på do (evt lite/mye) og jeg sa alltid fra om morgenen om han hadde vært på do før vi dro, slik at vi hadde kontroll på når han bæsjet og at han fikk ro til å gjøre det skikkelig. Det høres litt sært ut, men det virket.
AnonymBruker Skrevet 10. oktober 2010 #4 Skrevet 10. oktober 2010 Belønningsskjemaet bør ikke gå fra uke til uke. Da blir det helt uoppnåelig. Det holder med f.eks. 5 stjerner og så belønning uavhengig om det opptjenes i løpet av 5 dager eller 5 uker.
barnehagetanten Skrevet 10. oktober 2010 #5 Skrevet 10. oktober 2010 Belønningsskjemaet bør ikke gå fra uke til uke. Da blir det helt uoppnåelig. Det holder med f.eks. 5 stjerner og så belønning uavhengig om det opptjenes i løpet av 5 dager eller 5 uker. Dette er jeg enig i: men tom 5 stjerner kan være mye; alt ettersom hva det er barnet får stjerne for. Får barnet en stjerne pr dag hxn er tørr: blir tom en stjerne uoppnåelig. Hva med en stjerne hver gang barnet bæsjer på toalettet? Så belønning etter 1 stjerne. Utvide til større gevinst ved 3 stjerner, 5 stjerner osv. Belønningen trenger ikke være noe som koster penger, men kanskje en ekstra lesestund om kvelden, tur med bare mor eller far(evt begge), favorittpålegg hxn kan velge i butikken, vafler til kvelds, tur i svømmehallen, kinobillett, sprettball etc. Premiestigen er det viktig at dere setter sammen med barnet, for dersom barnet ikke bryr seg om kino, lesestund eller hva premien er: gidder det ikke forsøke engang. La også barnet få mulighet til å samle opp flere stjerner til større oppnåelser. Eks: 1 stjerne = en ekstra historie på sengen 2 stjerner = få bestemme favorittpålegget i butikken 3 stjerner = tur med mor og/eller far alene, ny sprettball, en liten leke barnet interesserer seg for (dialog med barnet), 4 stjerner = overnattingsbesøk til besteforeldre el, favorittmiddagen, is til dessert selv om det ikke er sommer eller søndag 5 stjerner = få være oppe 15 minutter lenger om kvelden, tur i svømmehallen 10 stjerner = Tusenfryd, Kristiansand dyrepark, Bjørneparken el tilbud i nærheten av dere bor Her bestemmer dere summene og kan påvirke barnet i den retningen økonomien tillater: det er ikke nødvendigvis det som koster mest som frister et lite barn. Skjer det et uhell: ikke la det gå utover stjernene hxn allerede har opptjent: det vil også virke demotiverende. Høres ut som dere gjlr mye rett: men ikke gå i den fellen å prøve ut nye metoder for ofte: bli med et opplegg en god stund og for enkelte barn er dette vanskeligere enn for andre. Akkurat slik er det er med motorikk, språk etc. Lykke til: dere er ekspertene på deres barn, og hvert barn dere har er unikt med sin personlighet, positive som "negative".
Gjest imli Skrevet 10. oktober 2010 #6 Skrevet 10. oktober 2010 Har ikkje noko særleg med råd å kome med, men det kan ikkje vere noko fysisk då? Syns det høyrest veldig mykje ut å bæsje fire gonger i løpet av ein dag!
barnehagetanten Skrevet 10. oktober 2010 #7 Skrevet 10. oktober 2010 Godt poeng. Kan evt være en allergi også: har sett flere eksempler på at dette er første skritt til å finne ut melkeallergi, cølliaki ol.
Donpedro Skrevet 10. oktober 2010 #8 Skrevet 10. oktober 2010 V har droppet alle prinsipper. Her får han 2 non-stop hver gang det er bæsj på do. Siste to ukene (da vi startet med non-stop) har det kun vært 1 uhell, mot 3-5 uhell daglig før vi begynte med dette.
barnehagetanten Skrevet 10. oktober 2010 #9 Skrevet 10. oktober 2010 Sikkert greit å gjøre dette hjemme, men i barnehagen kan vi ikke gjøre dette. På den annen side, kan vi gi stempel på hånden: noe som er populært blandt de eldste barnehagebarna.
Donpedro Skrevet 10. oktober 2010 #10 Skrevet 10. oktober 2010 Klart man kan gjøre det med enkeltbarn i barnehage. Det har ihvertfall vår barnehage gjort mht å gi utrolig vond medisin; seigmann etterpå. Ingen sa noe på det. Imidlertid har vi regel med vårt barn om at han får non-stop når han kommer hjem hvis han bæsjer i barnehagen.
barnehagetanten Skrevet 10. oktober 2010 #11 Skrevet 10. oktober 2010 Apropos medisinering i barnehage, så gjør vi ikke det: forbud i vår kommune om det da det har skjedd feilmedisinering i barnehager. Selv øyendråper har ikke vi lov å gi. Legene kan skrive ut medisin som trengs 3 ganger daglig, før barnehagen, i hentesituasjonen og før leggetid. Legene trenger å bli minnet på dette. Vi kan gi medisin til kronisk syke som diabetikere/asmatikere ol: men da skal minimum to ansatte hatt opplærering. Dette er ikke for å være vanskelig, en rett og slett for barnas sikkerhet. Dette er noe som skal gjelde på landsbasis, men sist jeg var i møte med andre ansatte i andre barnehager, fikk jeg vite at dette ikke gjelder overalt enda; men angivelig kommer det snarlig om deres barnehage ikke har den ordningen allerede.
Donpedro Skrevet 10. oktober 2010 #12 Skrevet 10. oktober 2010 Meget mulig, ikke vet jeg. Enn så lenge så har de medisinert etter ønske fra oss når nødvendig.
Gjest far Skrevet 10. oktober 2010 #13 Skrevet 10. oktober 2010 Et tips: Sjekk om det kan være forstoppelse (treeeeg mage). Vårt barn hadde problem med ofte småbrunt i trusa. Forstoppelse var årsaken. Legen kjente det umiddelbart etter klemming på magen. Tok maks 10 sek. Dermed ble det aldri ordentlig tømt og resultatet var ofte og lite. Fikk midler mot dette og det er nå ganske bra.
Gjest Gjest Skrevet 17. oktober 2010 #14 Skrevet 17. oktober 2010 Vi har det samme problemet med vår 4 1/2-åring. Vi har prøvd alt vi har kunnet komme på. To non-stop etter hver bæsj i do har vi ikke tenkt på, det kan vi prøve. Vi har prøvd tålmodig overtalelse, vente og se over sommeren da han kunne gå uten bukse hjemme, skjema med klistremerker og premier, sitte på do regelmessig. Ingenting har hjulpet. Det er ikke noe fysisk, han har ikke forstoppelse, og det har ikke skjedd noe traumatisk i livet hans. Egentlig er jeg glad for å se at andre også har problemer med dette. Takk for non-stop-tipset!
AnonymBruker Skrevet 18. oktober 2010 #15 Skrevet 18. oktober 2010 Kan hende dette regnes som barnemishandling etter dagens standard på barneoppdragelse men det fungerte flott på moren som gjorde dette for x antall år siden. Hun var til slutt så lei av å vaske ungen som hele tiden gjorde på seg at han var nødt til å gjøre det selv en gang han virkelig hadde gjort i buksa. Etter det gikk ungen på do
Leeloo Skrevet 18. oktober 2010 #16 Skrevet 18. oktober 2010 Støtter non-stop-trikset, her går det i seigmenn. Har ikek vært noe problem å gå bort i fra det etter en stund heller. Vi har forøvrig akkurat samme problem som dere (om enn i litt mindre grad, ca 50% går i i do), så nå er vi på ny seigmannrunde etter å prøvd oss på litt sunnere alternativer først.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå