Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Gjest Anonymous
Skrevet

Hvordan fungerer dette markedet? Er det monopol på medisiner nå i verden. Og hvordan synes dere fordeling av medisiner foregår i dag?

Noen som har noen tanker rundt dette?

Videoannonse
Annonse
Gjest Anonymous
Skrevet

De som produserer medisiner er noen egoister. Her er det kun penger som rår.

De nekter å selge hiv/aidsmed til uland. Bare pga det må selges billig.

Mange kunne fått et fullverdig liv om de fikk medisin, men de rike landene nekter. Imens dør det millioner av mennesker, barn sitter igjen alene uten noen fam.

Brasil ville selge billig til eks. Afrika, men fikk ikke lov av de stor produsentene.

Skrevet

Monopol er vel ikke riktig språkbruk; de farmasøytiske selskapene som utvikler medisinen tar patent på den. Farmasøytiske selskaper har forskningslaber, og støtter også uavhengige forskere mot å få enerett til resultater osv. Å utvikle medisin er ikke human-etiske prosjekter lengre - det er en investering. De bruker mange milioner, det er gjerne kappløp mellom forskjellige selskaper - og investeringen skjer med en forventning om profitt når medisinen blir godkjent til allmenn bruk. På en måte kan man si at profitten fra salg av dyre medisiner går til utvikling av nye medisiner - men ikke alt selvfølgelig. Den aids-cocktailen som koster så mye penger, har tatt 10-15 år med heavy investeringer i forskning å utvikle. Kapitalisme er stygt på en måte (afrika) men samtidig, uten store investeringer med tanke på profitt så hadde ikke forskningen fått de store pengebeløpene og statstøttede labber hadde funnet medisinen i år.. 2020? Man gir og tar. Mange flere hadde dødd da.

Jeg er ikke helt oppdatert, men jeg mener at det pågår rettssaker hvor det hevdes at hensynet til mennesker går over lov om patentrettigheter, og disse vil vinne / har vunnet. Da får de lage billig "kopi" medisin (samme ingredienser, ingen profitt) for de områdene hvor Aids har utviklet seg til å bli en menneskelig katastrofe. Ivertfall leste jeg en artikkel for en stund siden om at i Kenya hadde de en lab stashet full av alt som trengs av ingredienser, de venter bare på klarsignal fra retten og setter igang produksjon på timen.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...