AnonymBruker Skrevet 13. september 2010 #1 Skrevet 13. september 2010 Ja, så nå sitter jeg her og er litt rådvill... Jeg er student og har levert frikort til arbeidsgiver. Skattepengene fra i fjor kom på ca. 3500 kr. Nå i sommer tjente jeg ca. 30.000, og jeg har fått tilbud om å stå som ekstravakt. Dette har jeg takket ja til. Nå vet jeg ikke hva jeg skal gjøre ift. skatt. Jeg har jo frikort opp til nesten 40.000. Hvis jeg tar på meg jobb over dette beløpet så vil de jo trekke meg 50 prosent i skatt - men vil jeg få en baksmell i tillegg? Til nå har jeg kun fått to utbetalinger, ca. 30.000, og det jeg har jobbet etter dette kan jeg levere nytt skattekort på (for oktober). Vurderer om jeg burde gjøre dette. Vil jeg få tilbake de kronene jeg har betalt skatt av som jeg skulle ha fått på frikortet? I tillegg sparer jeg 20.000 i BSU så får 4000 skattetrekk, men vet ikke hvordan dette gjøres. Hvor mye skatt bør jeg i tilfelle betale? Det virker som at jeg kan få en del ekstra framover!
AnonymBruker Skrevet 13. september 2010 #2 Skrevet 13. september 2010 Når jeg gikk over grensa, ringte jeg skattetaten og sa hvor mye jeg regnet med å tjene. Da regnet hun ut hvor mye skatt jeg kom til å måtte betale slik at jeg skulle slippe baksmell. Du kan jo prøve på det? Om du betaler for mye skatt, får du jo dette tilbake. Bedre å betale mer, og få tilbake - enn omvendt, synes nå jeg.
AnonymBruker Skrevet 13. september 2010 #3 Skrevet 13. september 2010 Dette kan du beregne på skatteetaten. Du bør bestille nytt skattekort. Du får ikke skattefradrag for BSU på mer enn du faktisk skatter. Om du skatter mindre enn 4000 får du kun igjen akkurat den summen. Jobb i vei, det er bedre å tjene penger enn å la være å jobbe fordi man tror man må betale alt bort i skatt igjen!
AnonymBruker Skrevet 13. september 2010 #4 Skrevet 13. september 2010 Du regner ut hvor mye du forventer å tjene (totalt, inkl. det du har tjent), får deg nytt skattekort og leverer dette hos arb.giver.
Gjest Savannah- Skrevet 13. september 2010 #5 Skrevet 13. september 2010 Når jeg gikk over grensa, ringte jeg skattetaten og sa hvor mye jeg regnet med å tjene. Da regnet hun ut hvor mye skatt jeg kom til å måtte betale slik at jeg skulle slippe baksmell. Du kan jo prøve på det? Om du betaler for mye skatt, får du jo dette tilbake. Bedre å betale mer, og få tilbake - enn omvendt, synes nå jeg. Ja, men jeg slipper fortsatt å betale skatt på de 40.000 første kronene? Dvs. at så lenge jeg betaler riktig prosent på det jeg tjener etter frikortbeløpet, så vil jeg komme ut av det uten baksmell? Så nå som jeg er opp i ca. 34.000.. Hvis jeg leverer et skattekort allerede nå, på la oss si 35 prosent, vil jeg få tilbake for de pengene jeg fortsatt kunne ha tjent på frikortet mitt + bsu? Vanskelig å forstå alle disse reglene!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå