AnonymBruker Skrevet 11. september 2010 #1 Skrevet 11. september 2010 Jeg skal kjøpe hus! Har snakket med banken og de sa på telefon at dette ikke var noe problem. Men så ble jeg skeptisk. Jeg er gift, og mannen min rotet det til for seg selv før vi ble sammen, med barnebidrag som har gått til innkreving. Jeg har ingen betalingsanmerkninger eller problemer økonomisk. Jeg skal kjøpe huset alene, stå ansvarlig for lånet alene og ha særeie. Dette på grunn av flere ting, og ikke kun pga hans økonomiske rot. Men, når jeg fikk time i banken, sa han at jeg må ha med både min og mannen min sin lønnsslipp, siden de uansett ønsker å se husstandens totale inntekt. Da sank håpet mitt, er redd for at ikke jeg får lov å låne likevel, selv om jeg skal være eneansvarlig for lånet og ha særeie. Fordi jeg er gift med en som tydeligvis ikke alltid har hatt orden på pengene sine. Har jeg grunn til bekymring? Vet ikke om det er av betydning, men jeg har ca 50% egenkapital, slik at jeg kun trenger å låne rundt 50% av kjøpesummen (sikkert derfor han sa at dette ikke er noe problem). Forøvrig har jeg en god utdannelse og godt betalt fast jobb.
Glitnir Skrevet 11. september 2010 #2 Skrevet 11. september 2010 Det er jo ikke mulig for oss å si noe om så lenge du ikke oppgir lånebeløp og inntekt, samt andre faste utgifter.
AnonymBruker Skrevet 11. september 2010 #3 Skrevet 11. september 2010 Økonomisk sett får jeg lånet. Jeg bare lurer på om min manns tvangstrekk (barnebidrag) kan gjøre at jeg ikke får lån. Selv om jeg skal ha særeie på huset og være eneansvarlig for lånet.
Gjest Constanze Skrevet 11. september 2010 #4 Skrevet 11. september 2010 Jeg har også særeie og står som eier av huset vi bor i. Allikevel så måtte jeg ha mannens lønnsslipp og selvangivelse med i banken. Huslånet er på nær 3 ganger min lønn så det er mulig at de mente det var litt mye for meg - vet ikke helt. Hadde en egenkapital på 3,5 millioner så de har jo sikkerhet nok.
AnonymBruker Skrevet 11. september 2010 #5 Skrevet 11. september 2010 Ja, jeg regner med at det er standard prosedyre å be om å få med mannens lønnsslipp også. Men det jeg er redd for, er at de nekter meg lån på grunn av hans tidligere økonomiske rot, selv om han ikke skal være medlånetager og jeg skal ha særeie på huset. Og at jeg derfor på møtet med banken, vil gå fra "dette er ikke noe problem" til "huff da... beklager, du er jo gift med mannen, og derfor kan vi ikke ta sjansen".
Gjest Constanze Skrevet 11. september 2010 #6 Skrevet 11. september 2010 Det er nok det så lenge dere begge skal bo i huset. Men selvsagt spiller det en rolle hvor mye penger det er snakk om, og hvor mye egenkapital du har.
AnonymBruker Skrevet 11. september 2010 #7 Skrevet 11. september 2010 Jeg tror kanskje jeg ikke klarer å forklare spørsmålet godt nok, jeg Hvis vi forutsetter at jeg har nok egenkapital, og god nok økonomi til å betjene lånet. Det står ikke på det økonomiske i det hele tatt. Er det likevel en mulighet for at banken avslår min lånesøknad fordi mannen min har tvangstrekk? Selv om det er jeg, og bare jeg, som står ansvarlig for lånet, og jeg skal ha særeie på huset? Hadde vi bare vært samboere, tviler jeg på at hans økonomiske rot hadde hatt noe å si for min lånesøknad, men siden vi er gift er jeg mer usikker.
AnonymBruker Skrevet 12. september 2010 #8 Skrevet 12. september 2010 Synes det er merkelig at de skal blande seg i det hele tatt jeg? Selv har jeg gjort det samme - var i et ferskt samboerforhold og ønsket ikke å kjøpe sammen enda. Jeg hadde cirka 30 % egenkapital og de øvrige 70 utgjorde cirka 3x min inntekt. Fortalte banken at jeg hadde samboer som ville lette nedbetalingen ytterligere ved å betale husleie til meg. De bare nikket og smilte og spurte ikke noe mer om det...
AnonymBruker Skrevet 15. september 2010 #9 Skrevet 15. september 2010 Ja, men samboer blir kanskje annerledes enn en ektefelle? Ingen andre som har kommentarer til dette? Vil banken nekte meg et lån (som kun jeg skal ha ansvar for, og med særeie på huset), fordi mannen min har påleggstrekk? Eler ser de kun på betalingsevne og vilje hos den som faktisk søker og skal stå som ansvarlig?
Alison Skrevet 15. september 2010 #10 Skrevet 15. september 2010 Ja, men samboer blir kanskje annerledes enn en ektefelle? Ingen andre som har kommentarer til dette? Vil banken nekte meg et lån (som kun jeg skal ha ansvar for, og med særeie på huset), fordi mannen min har påleggstrekk? Eler ser de kun på betalingsevne og vilje hos den som faktisk søker og skal stå som ansvarlig? Nå er det slik at ektefeller har forsørgerplikt overfor hverandre. Derfor vil banken se på om din mann har inntekt nok til å forsørge seg selv. Har han det bør det ikke være noe problem for deg å få lånet hvis du skal ha hjemmel alene i tillegg til å nok inntekt og egenkapital. Hvis din mann derimot ser ut til å ha for lav inntekt til å kunne klare alle utgiftene sine alene, vil det kunne gjøre at du får mindre i lån. 2
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå