Champagne Skrevet 30. august 2010 #1 Skrevet 30. august 2010 Jeg har i laaang tid hatt lyst på hund. Jeg har funnet ut at en spaniel passer best til min livsstil, men står litt i mellom springer eller cocker. Når det kommer til springer vet jeg ikke hva jeg burte velge mellom engelsk eller welsh, og når det kommer til cokcer vil jeg evnt ha en vanlig, engelsk en. Hunden kommer til å bli gått mye på tur med. Jeg bor helt i skogkanten og liker veldig godt å gå i skogen, og har hytte på fjellet hvor jeg liker å gå i fjellet. Om vinteren går jeg mye på langrenn. Er redd cockeren er litt for lav til å kunne være med på langrennstur? Bena blir for korte til å holde følge og den vil synke ned i snøen? Ellers kommer jeg til å trene mye lydighet med hunden, og synes sporkurs høres kjempespennende ut! Jeg har aldri hatt hund før. Er det noe særlig forskjell mellom en welsh eller en engels springer spaniel, utover utseende og størrelsen? Hva er den største forskjellen mellom en cocker og springer?? Takknemlig for råd
Bjartn Skrevet 31. august 2010 #2 Skrevet 31. august 2010 Du har valgt deg en fin gruppe med raser, hvertfall! Det er vanskelig å si hvilken rase du burde velge, det kommer så an på hva du ønsker. Jeg kjenner best engelsk springer og cocker. Dette er gode hunder til allsidig bruk, både lydighet, spor og agility er fine aktiviteter for disse hundene. Det vil kunne være forskjeller på om du velger hunder fra utstillingslinjer eller fra mer jaktlinjer. (Tenker ikke på jaktspringer o.l. her altså). Cocker blir nok ofte undervurdert pga størrelsen. Dette er skikkelige hunder med mye drift. Om de faller gjennom snøen vet jeg strengt tatt ikke, men er det så løs snø at de faller ned, så vil nok en springer ha en slitsom ferd den også. Husk også på at det er ganske mye pelsstell med en cocker. Springer er en trivelig og aktiv rase. Den er matglad og rimelig bra førerorientert. Dette er selvfølgelig en fordel når det kommer til trening. Det er noe pelsstell med en springer, men ikke like mye som med cocker. Både springer og cocker er gode sporhunder.
Champagne Skrevet 1. september 2010 Forfatter #3 Skrevet 1. september 2010 Takk for svar!! Hva betyr føreorientert?? Du vet ikke om gode oppdrettere? Jeg ønsker en hund som i første omgang har et godt gemytt, utstilling er ikke noe for meg, så utseende er andre prioritet.
Champagne Skrevet 1. september 2010 Forfatter #4 Skrevet 1. september 2010 Sorry, ser nå at det stor førerorientert, det tror jeg at jeg skjønner meningen med
Gjest Wolfmoon Skrevet 1. september 2010 #5 Skrevet 1. september 2010 (endret) Angående ski, så funker det stort sett veldig dårlig med hund på skitur i løs snø. Er det derimot harde, kjørte løyper så vil jeg tro det funker med de fleste hunder. Vår middels store hund klarer seg fint i vanlige skiløyper, og funker bedre enn en stor labrador vi kjenner, siden vår kan løpe nede i selve skisporet uten å ødelegge det Nå er jeg litt usikker på størrelsen på spaniel rasene, men jeg vil tro at de ikke har store problemer med å følge deg på skitur, så lenge de får en god tilvenningsfase. Skitur er noe helt annet enn en gåtur på beina,og krever riktig trening før man kan legge i vei på langtur Bare pass på at det faktisk er lov til å ha med hund i løypene, ikke alltid det er det. Og ikke minst at hunden er fullt utviklet før den får lov til å dra noe særlig. Endret 1. september 2010 av Wolfmoon
Sarafina Skrevet 20. september 2010 #6 Skrevet 20. september 2010 Takk for svar!! Hva betyr føreorientert?? Du vet ikke om gode oppdrettere? Jeg ønsker en hund som i første omgang har et godt gemytt, utstilling er ikke noe for meg, så utseende er andre prioritet. Sjekk Norsk Spaniel Klub: http://www.spaniels.org Der finner du både oppdretterliste og svar på mange av de spørsmålene du lurer på. Jeg har selv cocker spaniel forresten, og må si meg enig med han/hun som skrev at de ofte blir undervurdert pga. størrelsen. De er aktive brukshunder, og som voksne kan de gjerne være med på 5 timers gåtur i fjellet. Likevel forstår jeg det slik at springere stort sett krever noe mer mosjon enn cockere.
Fanta Exotic Skrevet 21. september 2010 #7 Skrevet 21. september 2010 Jeg har cocker, og han er alltid med på skiturene om vintern! Det eneste er at hvis han har for langt hår på beina (særlig forbeina) og det er kram snø, så setter det seg fast store snøkuler mellom beina hans, og han får problemer med å gå. Han kan også få harde snøkuler mellom tredeputene som gjør vondt. Men så lenge hunden har kort pels på beina så går det fin. Vi pleier å smøre vaselin under labbene hans før skituren, da unngår man disse snøkulene:) og ha det med i sekken, i tilfelle du skulle trenge det etterhvert.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå