AnonymBruker Skrevet 30. august 2010 #1 Skrevet 30. august 2010 For ca. 1 år siden kjøpte vi ny bil, og har en rest på billånet på ca.80 000 pr dags dato. (da har vi betalt ned fra innkjøpsprisen på 179 000.) Nå har jeg klart å spare ganske bra det siste året, har levd så billig som mulig samt fått igjen endel på skatten. Derfor sitter jeg nå med ca 100 000 på konto. Jeg kan betale ned bilen nå, men da tømmer jeg også kontoene mine, og jeg liker lite å ha en buffer på mindre enn 50 000. (Har fått store uventede utgifter før, og er vel overnervøs for at det skal skje igjen.) Men hva lønner seg? Noen med bedre økonomisk sans enn meg her?
Gjest Spinell Skrevet 30. august 2010 #2 Skrevet 30. august 2010 Renta på et billån er vel langt høyere enn renta på sparekontoen, og i tillegg er bilen en gjenstand som faller i verdi. Det lønner seg derfor å betale ned billånet relativt raskt. Likevel bør du ha en viss buffer i fall kjøleskap, oppvaskmaskin, fryser og vaskemaskin skulle gå samtidig, pluss eventuelt en regning fra bilverksted på toppen. Forbrukslån er jo enda dyrere! Var jeg deg ville jeg satt av en buffer på 2-3 månedslønner og pøset resten inn i billånet slik at nedbetalingstiden på dette lånet forkortes.
Gjest Koala Skrevet 31. august 2010 #3 Skrevet 31. august 2010 Betal ned hele greia nå! Du sitter fortsatt igjen med en buffer på 20 000. Det er mer enn nok til de aller fleste uforutsette utgifter. Dessuten er det deilig å ikke ha gjeld! Siden du åpenbart har stålkontroll på økonomien vil bufferen bygges opp svært raskt igjen slik at du vil ha dinne 50 000 om et par-tre måneder.
AnonymBruker Skrevet 31. august 2010 #4 Skrevet 31. august 2010 Hva som lønner seg mest, og hva du er komfortabel med, er jo åpenbart to ulike ting. Så jeg ville gått for en løsning som hensyntar begge deler mest mulig: behold 50.000 som buffer og betal 50.000 på billånet. De resterende 30' klarer du fint å betale ned på under et halvår, dersom du opprettholder inntektsnivået. Ja det er deilig å ikke ha gjeld, men mye kan skje på få måneder og da kan det være vel så deilig å ha en solid buffer. Been there..
Gjest SmallTalk Skrevet 31. august 2010 #5 Skrevet 31. august 2010 Jeg hadde prioritert buffer + nedbetaling. Samme som personen over foreslår.
Leifr Skrevet 3. september 2010 #6 Skrevet 3. september 2010 Enig med siste to. Det er veldig kjekt å ha en buffer som er stor nok til at man uten problemer kan takle f.eks. at et eller annet av hvitevarer ryker samme måned som bilen plutselig må på verksted, men har man femti tusen i reserve burde det holde til det aller meste.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå