AnonymBruker Skrevet 28. august 2010 #1 Skrevet 28. august 2010 Vi pusser opp et hus med 4 soverom. Mannen har to gutter fra tidligere med to forskjellige damer, mens vi har en jente sammen. Guttene er hos oss ca 1 natt i uken. Vi har pratet litt med dem ifht hvor de skal sove når vi flytter (i dag har vi bare to soverom, så de deler). Han minste på 4 ønsker å fortsette å dele med broren sin når vi flytter. Broren er "helten" hans og han vil helst fotfølge han hele tiden Vi pratet med broren hans også, som er 6 år eldre. Han sier også at han syns dette er greit. Det virker som han mener det, men samtidig blir vi av og til usikre på om han alltid sier det han mener. Vi tenker som så at siden de er hos oss i gjennomsnitt bare 1 natt i uka, så er det domt at to rom skal stå tomme nesten hele uken. De har heller ikke så mye leker hos oss. Det de får fra oss som de setter veldig stor pris på, ønsker de ofte å ta med hjem til sine mødre sånn at de får lekt med det. og siden de stort sett er der, så har de fått lov til det. Familien min er ofte på besøk, og siden de bor i Sverige så overnatter de når de kommer. Derfor tenkte vi at vi da kunne bruke det 4 soverommet til gjesterom. Samtidig så kan han eldste bruke det soverommet også dersom han vil sove alene av og til. Om ikke så alt for lenge håper vi på et barn til og da vil gjesterommet gjøres om til barnerom. Vi vurderte det sånn at våre felles barn, som er hos oss hele tiden, bør ha sitt eget siden de vil bruke disse rommene mye oftere. Samtidig vil de ha mye mere leker. Problemet er at jeg er redd noen vil føle at dette blir forskjellsbehandling. samtidig tror jeg ikke dette er en problemstilling for guttene, men noe vi voksne skaper. Selv delte jeg rom med min bror, mens min søster hadde eget. Samtidig ser jeg aldersforskjellen her, så det kan jo hende det tvinger seg frem en annen løsning etter hvert uansett. For oss er det viktig at hans barn føler at det er like mye deres hjem og jeg ønsker ikke at dette skal få dem til å føle noe annet. Hva tror dere?? Ville dere løst situasjonen annerledes sånn at alle hadde sitt eget?
Tobbi Skrevet 28. august 2010 #2 Skrevet 28. august 2010 Det som er avgjørende her er hva barna selv ønsker. Jeg skjønner godt at man iblant blir usikker på om de tør å si hva de egentlig synes, men så lenge dere ikke får signaler om at den eldste ønsker et eget rom så synes jeg dere skal la dem dele. Du sier de drar hjem til sine mødre - i flertall - så jeg regner med de kun bor sammen når de er hos dere? I såfall kan det jo tenkes at den eldste også synes det er trivelig å være ekstra sammen med lillebror. Hvor gamle er de? Jeg synes det høres ut som en god løsning å lage et gjesterom og så la eldstegutten bruke det når han vil.
Independent_ Skrevet 28. august 2010 #3 Skrevet 28. august 2010 JA, alle barn bør ha sitt eget soverom etter min mening. Hvorfor? Fordi at alle barn skal se på soverommet som et sted for hvile, hvor de kan være alene å få litt ro og fred fra all stresset som skjer rundt. Det skal dessuten være muligheter for barna å lære seg å sove alene i sitt eget rom, og å bruke et fristed hvor de kan trives i sitt eget selskap.
AnonymBruker Skrevet 28. august 2010 #4 Skrevet 28. august 2010 JA, alle barn bør ha sitt eget soverom etter min mening. Hvorfor? Fordi at alle barn skal se på soverommet som et sted for hvile, hvor de kan være alene å få litt ro og fred fra all stresset som skjer rundt. Det skal dessuten være muligheter for barna å lære seg å sove alene i sitt eget rom, og å bruke et fristed hvor de kan trives i sitt eget selskap. Hva om vi får et barn til? Da MÅ uansett noen dele.. VI har ikke mulighet til å lage et soverom til..
AnonymBruker Skrevet 28. august 2010 #5 Skrevet 28. august 2010 Åi! Ser at jeg skrev denne tråden på feil plass. Skulle egentlig stå under barn og familie..
AnonymBruker Skrevet 28. august 2010 #6 Skrevet 28. august 2010 JA, alle barn bør ha sitt eget soverom etter min mening. Hvorfor? Fordi at alle barn skal se på soverommet som et sted for hvile, hvor de kan være alene å få litt ro og fred fra all stresset som skjer rundt. Det skal dessuten være muligheter for barna å lære seg å sove alene i sitt eget rom, og å bruke et fristed hvor de kan trives i sitt eget selskap. Hos sine mødre har de jo sitt eget soverom. Så her blir det snakk om å dele rom ca en dag per uke.. Jeg vet ikke om jeg syns det er så ille..
AnonymBruker Skrevet 28. august 2010 #7 Skrevet 28. august 2010 Det er ikke noe problem, guttene er enige om at det er en grei løsning for dem. Synes du skal ta deres mening på alvor og vise at du hører på dem.
Independent_ Skrevet 28. august 2010 #8 Skrevet 28. august 2010 Hos sine mødre har de jo sitt eget soverom. Så her blir det snakk om å dele rom ca en dag per uke.. Jeg vet ikke om jeg syns det er så ille.. Å dele rom en dag i uka har ingenting å si. Så lenge at de har et eget soverom på et av stedene hvor de bor, så kan de gjerne dele rom en gang i uka
Gjest Lille-pus Skrevet 28. august 2010 #9 Skrevet 28. august 2010 Jeg synes ikke det er en "barn-rettighet" å ha sitt eget rom, det må være helt ok å dele rom med søsken (både hel- og halvsøsken). Det å skulle reservere en mengde rom i et hus til barn, slik at familien ikke har gjesterom, er i min verden en meget snodig prioritering. TS; la barna dele rom, og gjør det med verdens beste samvittighet
Miss Puddel Skrevet 28. august 2010 #10 Skrevet 28. august 2010 Våre gutter deler rom på fast basis de. De kunne ha hatt hvert sitt rom, men de har valgt å dele rom, for de synes det er koseligere. Og jeg synes det er helt greit, for når vi har overnatningegjester må da en av guttene flytte inn til den andre uansett, og gjesten overnatte på et av gutterommene. Mye greiere at de deler rom.
Gjest Tipo Skrevet 28. august 2010 #11 Skrevet 28. august 2010 Etter min mening trenger ikke alle barn et eget soverom, men det er greit å la gutter og jenter sove adskilt og når eldstemann begynner å ta med kjæresten hjem burde de få privatlivet sitt.
toth Skrevet 28. august 2010 #12 Skrevet 28. august 2010 (endret) Det er jo ikke hver helg, jeg ville ha innredet det ene rommet som ett litt voksent gjesterom eller ett TV-rom med sovesofa og den andre som gutterom. Delte rom med lillebroren min innimellom når vi var på besøk hos pappa selv eller når vi var på ferie og har ingen dårlige erfaringer med det jeg. Men kan nok være godt for den største å kunne bruke gjesterommet til å sove på hvis det blir nødvendig eller hvis han vil sitte oppe litt lengre om natten enn lillemann. Så nei, syntes faktisk ikke alle bør ha eget rom. Om ikke noe annet tror jeg at det å dele rom i helgene bare vil styrke samholdet mellom brødrene over tid! Ville vurdert det annerledes hvis de bodde der fast! Da er det godt å ha ett eget rom Endret 28. august 2010 av toth
AnonymBruker Skrevet 28. august 2010 #13 Skrevet 28. august 2010 Jeg synes ikke det er en "barn-rettighet" å ha sitt eget rom, det må være helt ok å dele rom med søsken (både hel- og halvsøsken). Det å skulle reservere en mengde rom i et hus til barn, slik at familien ikke har gjesterom, er i min verden en meget snodig prioritering. TS; la barna dele rom, og gjør det med verdens beste samvittighet Jeg synes det er rart å skulle la ett/flere rom stå tomme for å brukes minimalt istedet for å la barna som bor der 100% av tiden få et eget rom hver. Det hadde vært annerledes om de stebarna måtte sove på stua eller noe, men her får de jo et eget rom, men som må deles 1 dag i uka, det må vel gå greit?
Gjest wild bird Skrevet 29. august 2010 #14 Skrevet 29. august 2010 Mine gutter delte rom fast i mange år da de var små. Det var først da eldste ble tenåring at han ga uttrykk for å ønske eget rom. Det må da være helt greit at de deler, så lenge de liker det selv.
Gjest Gjest Skrevet 29. august 2010 #15 Skrevet 29. august 2010 Vi har altid hatt ett soverom til hvert barn, men det er ikke nødvendig. Barna foretrekker faktisk fortsatt å dele rom. Nå ser vi imidlertid en tendens til at de har behov for hvert sitt rom, bl.a. fordi de ønsker overnattingsgjester noe som er vanskelig når de har samme rom. Dessuten ønsker de ikke å dele venner slik de gjorde tidligere. Jeg tror dette behovet med hvert sitt soverom ikke er så veldig sterkt før de er 14-15 år. Men da er det til gjengjeld viktig for noen.
AnonymBruker Skrevet 29. august 2010 #16 Skrevet 29. august 2010 Jeg synes ikke det er en "barn-rettighet" å ha sitt eget rom, det må være helt ok å dele rom med søsken (både hel- og halvsøsken). Det å skulle reservere en mengde rom i et hus til barn, slik at familien ikke har gjesterom, er i min verden en meget snodig prioritering. TS; la barna dele rom, og gjør det med verdens beste samvittighet Alvorlig? Så i et hus så skal de som bor der heller velge å ha et rom på stand-by i tilfelle besøk fra andre, enn å ha et eget rom å oppholde seg på? Om det kommer gjester kan de vel sove på det ene barnerommet den natten for.eks? Hive inn en madrass på gulvet o.l En trenger da ikke å ha et eget rom tilrettelagt for besøk som vil overnatte...
Gjest Gjest Skrevet 29. august 2010 #17 Skrevet 29. august 2010 Alvorlig? Så i et hus så skal de som bor der heller velge å ha et rom på stand-by i tilfelle besøk fra andre, enn å ha et eget rom å oppholde seg på? Om det kommer gjester kan de vel sove på det ene barnerommet den natten for.eks? Hive inn en madrass på gulvet o.l En trenger da ikke å ha et eget rom tilrettelagt for besøk som vil overnatte... Jeg tror heller ikke barn har behov for egne rom de første årene. Jeg tror faktisk barn IKKE ØNSKER eget rom den første tiden. Isteden søker de trygghet og sosialikontakt. Jeg har sett tilsvarende med egne barn de første årene. I barnehagen er det morro med nye leker en veldig kort periode, men den sosiale aktiviteten/kommunikasjonen med andre barn er viktigere. Å bli holdt utenfor er for mange barn noe av der værste som kan skje. Tilsvarende ser jeg at barna har søkt trygghet og sosial kontakt med oss foreldre. Det å komme krabbende opp på et fang ser ut til å være viktigere enn å få ny sykkel for de minste. Jeg antar at det samme er tilfelle med eget rom. De første 10 eller 12 årene er det ikke så viktig å ha eget rom. Det er først når det blir konflikt med søsken at dette blir viktig. Jeg tror derfor TS trygt kan velge bort eget rom til alle barna, - MEN jeg tror ikke det er lenge før barnet på 10 år vil ønske seg en løsning uten søsken på rommet. Dette er noe dere må ta med i planleggingen for de 2 ? nærmeste årene.
AnonymBruker Skrevet 29. august 2010 #18 Skrevet 29. august 2010 ts her.. Vi har også en kjellerstue som vi antar vil bli brukt mest av den eldste. Dermed er det når han skal legge seg han MÅ være sammen med broren. Jeg ser dette med at han kanskje ønsker det annerledes når han blir eldre. Samtidig vet vi jo ikke helt hvordan bosituasjonen er da. Etter hvert tenker jeg han kanskje vil komme å gå litt frem og tilbake som han selv vil. Kanskje er han ikke hos oss bare når broren er her. Så dette får vi bare vurdere og se an etter hvert tror jeg
barnehagetanten Skrevet 29. august 2010 #19 Skrevet 29. august 2010 Vi har tre barn boende hos oss og to på samvær. De to som kommer på samvær deler rom med midterste barn her i huset etter egne ønsker. Vi har 4 soverom og 5 barn: sier seg selv at vi ikke har hvert sitt rom til alle. De som bor her hele tiden har faste rom, mens en av de har en ekstra etageseng til bruk for egne overnattingsgjester eller stesøsken som overnatter. Ingen bosiuasjoner er like: finn det som passer for dere ved å prate sammen og vær fleksibel iom at ting endrer seg når barna blir eldre.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå