AnonymBruker Skrevet 25. august 2010 #1 Skrevet 25. august 2010 Håper noen kan hjelpe meg litt her... Jeg har nettopp registrert meg på tollvesenets internettløsning for selv å kunne fortolle varer med en verdi mellom 200 og 1000 kroner. Har nettopp bestilt klær fra USA for cirka 800 kroner, og fikk i dag hentelapp fra Posten. For å få ut pakken må jeg betale et tollgebyr (?) på cirka 120 kroner, pluss moms på cirka 200. Er det mulig å på dette stadiet fortolle selv over internett? Og vil det uansett være noe billigere? Takk for svar!
AnonymBruker Skrevet 29. august 2010 #2 Skrevet 29. august 2010 Håper noen kan hjelpe meg litt her... Jeg har nettopp registrert meg på tollvesenets internettløsning for selv å kunne fortolle varer med en verdi mellom 200 og 1000 kroner. Har nettopp bestilt klær fra USA for cirka 800 kroner, og fikk i dag hentelapp fra Posten. For å få ut pakken må jeg betale et tollgebyr (?) på cirka 120 kroner, pluss moms på cirka 200. Er det mulig å på dette stadiet fortolle selv over internett? Og vil det uansett være noe billigere? Takk for svar! Har du tidligere gitt posten "fullmakt" til å fortolle dine pakker? Første gang jeg fikk noe som ble stoppet i tollen, så fikk jeg et brev fra posten med et skjema jeg måtte fylle ut dersom jeg ville at de skulle fortolle pakken for meg. Det var også et valg der jeg kunne krysse av at jeg ønsket at posten skulle fortolle evt. senere pakker som kom i mitt navn. Hvis du står registrert med en sånn fortollingsavtale med posten, så kanskje du må si opp denne avtalen før du kan begynne å fortolle selv? Om du fortoller selv så vil det vel bli billigere. Poenget med å fortolle selv er vel å slippe tollgebyret til posten vel?
Pingting Skrevet 29. august 2010 #3 Skrevet 29. august 2010 Fra posten.nos FAQ om forenklet fortolling: Spørsmål 6: Er det fortsatt billigere å fortolle sendinger med verdi 200 – 1000 kroner selv? Svar: Nei, prisen for egenfortolling og prisen for forenklet tollbehandling er den samme. Det er kun ved vareverdi over 1000,- kr, at du betaler ca halve prisen ved å sørge for å få fortollet sendingen selv. Posten må ha dekning for kostnader forbundet med behandling av alle sendinger inklusive sendinger til kunder som fortoller selv. Prisen du betaler dekker kostnadene Posten har for å utføre lovpålagte oppgaver som bl a: ankomstbehandling, registrering av sendingene og pliktig tollagerregnskap overfor Tollvesenet. Disse lovpålagte oppgaver forsvinner ikke om kunder fortoller selv. Fortollingsgebyret er mao. det samme uansett, så lenge det er Posten som mottar pakken.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå