AnonymBruker Skrevet 18. august 2010 #1 Skrevet 18. august 2010 Jeg skal studere 50% mens jeg jobber fullt i høst, og har vært inne på Lånekassens sider for å forsøke å informere meg, men jeg ble ikke helt klok av det. Jeg har ikke studielån nå, og det ser ut til at jeg kan få ca. 22 000 kr i lån, derav omgjøres ca 8000 kr til stipend om jeg består eksamen. Slik jeg forsto det, løper rentene mens jeg studerer, men om jeg består, gis det tilbakevirkende rentefritak. Formue har jeg ikke tatt med i betraktningen. Akkurat nå har vi endel egenkapital tilgjengelig, men vi håper at vi i løpet av høsten finner drømmehuset. Finner vi drømmehuset, har vi ikke formue. Om drømmehuset ikke dukker opp, har vi formue over lånekassens grenser (som var på rundt 500 000). Det virket som om lånerenten i Lånekassen nå er så høy at det uansett ikke lønner seg å ha lån der (og tilsvarende mindre i huslån), så planen er i så fall å tilbakebetale lånet med en gang rentene begynner å løpe. Ville dere ha søkt om studielån i dette tilfellet? Velger å være anonym her, siden det ble så mye informasjon om økonomien vår.
AnonymBruker Skrevet 18. august 2010 #2 Skrevet 18. august 2010 Jeg skal studere 50% mens jeg jobber fullt i høst, og har vært inne på Lånekassens sider for å forsøke å informere meg, men jeg ble ikke helt klok av det. Jeg har ikke studielån nå, og det ser ut til at jeg kan få ca. 22 000 kr i lån, derav omgjøres ca 8000 kr til stipend om jeg består eksamen. Slik jeg forsto det, løper rentene mens jeg studerer, men om jeg består, gis det tilbakevirkende rentefritak. Formue har jeg ikke tatt med i betraktningen. Akkurat nå har vi endel egenkapital tilgjengelig, men vi håper at vi i løpet av høsten finner drømmehuset. Finner vi drømmehuset, har vi ikke formue. Om drømmehuset ikke dukker opp, har vi formue over lånekassens grenser (som var på rundt 500 000). Det virket som om lånerenten i Lånekassen nå er så høy at det uansett ikke lønner seg å ha lån der (og tilsvarende mindre i huslån), så planen er i så fall å tilbakebetale lånet med en gang rentene begynner å løpe. Ville dere ha søkt om studielån i dette tilfellet? Er du sikker på at du har krav på stipend når du jobber fullt?
AnonymBruker Skrevet 18. august 2010 #3 Skrevet 18. august 2010 Ja. http://www.lanekassen.no/Hovedmeny/Stipend-og-lan/Hoyere-utdanning/Inntekt-og-formue-/#belop
ssgxd Skrevet 18. august 2010 #4 Skrevet 18. august 2010 Husk at lånekassen har inntektsgrense. Tjener man over blir mindre omgjort til stipend.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå