AnonymBruker Skrevet 12. august 2010 #1 Skrevet 12. august 2010 For noen måneder siden gikk min mann fra meg og ungene. Han hadde funnet seg ei ny dame, flyttet ut, og jeg satt igjen vantro, knust og sjokkert sammen med to halvstore barn som var proppfulle av spørsmål. Hans møbler og ting har stått her i noen måneder i esker og rotet til hele huset, men han har nylig hentet dem. All dritten og søppelet stod igjen til meg. Han står som medlåntaker på huslånet vårt, og har til nå betalt deler av dette lånet. Jeg har betalt alle de andre utgiftene, bla hans telefonregninger(!), alle utgiftene som gjelder barna, strøm og andre utgifter. Han har ennå ikke meldt flytting til folkeregisteret. Han nekter å godta summen jeg ønsker å kjøpe ham ut med (dette regnestykket er gjort i samarbeid med advokat), og nekter også å betale hans del av lånet, samt barnebidrag. Nå krever han plutselig husleie av meg og ungene, siden vi bor i huset. Kan han virkelig gjøre dette??
Gjest Me Skrevet 12. august 2010 #2 Skrevet 12. august 2010 Hvorfor skal han ha husleie for et hus som han tydeligvis ikke har noen utgifter på? Hvis det er du som betaler lånet? Høres merkelig ut. Med en slik innstilling tror jeg ikke du klarer å snakke fornuft med han og anbefaler deg å bruke advokat. Send alle henvendelser videre til advokaten og la kommunikasjonen være der. Hvis han ikke aksepterer det regnestykket du legger fram, be om at han komme med et eget regnestykke. Det er også mulig at dere begge får taksert huset og dersom det er avvik kan man evt bli enige om snittprisen. Så får den som ønsker å overta huset betale ut den andre part. Men hvorfor i all verden har du betalt hans telefonregning!? Da min samboer flyttet fra meg til en annen - og ja, jeg ble svært forbanna - og ikke klarte å knø seg til å melde adresseendring, så kastet jeg all posten som kom i hans navn.... da han oppdaget det ble det fortgang i saken! Trollete? Ja, men i forhold til hva han hadde gjort mot meg så var det bare blåbær! Nei, ta advokat før han kommer med ennå flere rare krav!
Gjest Gjest Skrevet 12. august 2010 #3 Skrevet 12. august 2010 Er det ikke "deres" hus? At han velger å bo en annen plass enn på huset han betaler på, er vel opp til han.. Jeg ser ikke for meg at han av noen grunn har rett til å kreve noe husleie av deg. Om dere da har dette lånet ilag.
Optimist6 Skrevet 12. august 2010 #4 Skrevet 12. august 2010 Fyren høres ikke helt god ut, bruk loven. Du har barna, du vil bli støttet økonomisk av staten.
Gjest Me Skrevet 12. august 2010 #5 Skrevet 12. august 2010 Fyren høres ikke helt god ut, bruk loven. Du har barna, du vil bli støttet økonomisk av staten. Hva mener du med støttet økonomisk av staten? Hvis hun har omsrogen for barna vil hun få barnetrygd for et barn mer enn hun har; under 1000 kroner. I tillegg vil hun få endret skatteklasse. Hvis du vet andre måter staten kan tre støttende til hadde det vært interessant å få vite det!
I.am.me Skrevet 12. august 2010 #6 Skrevet 12. august 2010 Jeg skjønner ikke hvordan han skal kreve husleie av deg dersom dere begge står som eiere av huset, og dere tok opp lånet sammen. Og det gjør dere jo, siden du prøver å kjøpe han ut sånn at du er 100% eier. Hvis det er sånn så kan ikke han kreve husleie av deg. Jeg syns det er latterlig at han ikke godtar summen du vil kjøpe han ut for, dersom det forslaget er lagd sammen med en advokat.. Er han interessert i kjøpe deg ut da eller?
Gjest Bianca26 Skrevet 12. august 2010 #7 Skrevet 12. august 2010 For noen måneder siden gikk min mann fra meg og ungene. Han hadde funnet seg ei ny dame, flyttet ut, og jeg satt igjen vantro, knust og sjokkert sammen med to halvstore barn som var proppfulle av spørsmål. Hans møbler og ting har stått her i noen måneder i esker og rotet til hele huset, men han har nylig hentet dem. All dritten og søppelet stod igjen til meg. Han står som medlåntaker på huslånet vårt, og har til nå betalt deler av dette lånet. Jeg har betalt alle de andre utgiftene, bla hans telefonregninger(!), alle utgiftene som gjelder barna, strøm og andre utgifter. Han har ennå ikke meldt flytting til folkeregisteret. Han nekter å godta summen jeg ønsker å kjøpe ham ut med (dette regnestykket er gjort i samarbeid med advokat), og nekter også å betale hans del av lånet, samt barnebidrag. Nå krever han plutselig husleie av meg og ungene, siden vi bor i huset. Kan han virkelig gjøre dette?? DET tviler jeg på at han har rett til. Høres iallefall utrolig merkelig ut. har du hørt med advokaten din om dette? Syns du bør snakke med advokaten din.
mousepad Skrevet 12. august 2010 #8 Skrevet 12. august 2010 Det er nå jeg plutselig forstår hvorfor jeg leste en annonse om salg av en "ideell" andel av en bolig . Over til saken , hvis han nekter å godta summen som "din" advokat og du har kommet frem til , så skjønner jeg vel egentlig forsåvidt det hvis han mener at denne summen er urimelig og dere bør kanskje prøve å komme frem til en måte å få verdsaatt huset deres på , som begge parter kan akseptere - noe som sikkert er lettere sagt enn gjort tatt i betraktning av at dette ikke høres ut som et veldig "vennskapelig" brudd .
AnonymBruker Skrevet 12. august 2010 #9 Skrevet 12. august 2010 TS her... Han har betalt sin del av lånet, og jeg min. Han krever nå kompensasjon for sin del, i ogmed at han har flyttet i ny leilighet og ikke gidder å betale begge steder. Han er ikke interessert i å kjøpe meg ut, nei- det har han ikke råd til. Det er en skjevfordeling med tanke på deling av lånet vårt, da jeg gikk inn med større egenkapital enn han da vi kjøpte huset. Dermed blir hans sum, den han er blitt tilbudt, lavere enn det jeg sitter igjen med. Han mener alt skal deles 50/50, noe som ikke er rett. Jeg har ikke råd til å sitte med huset om han får den kjøpesummen han ønsker, og som forøvrig er en sum tatt helt ut fra løse luften. Jeg hadde håpet vi skulle komme til enighet om dette uten å involvere tredje part, men det ser ikke slik ut, desverre.
AnonymBruker Skrevet 13. august 2010 #10 Skrevet 13. august 2010 Hei Var i en lignende situasjon når jeg ble skilt for noen år siden. Han betalte også fortsatt på lånet frem til vi skiftet, mens jeg betalte de løpende utgifter som husleie, strøm, mm. Dette var det min advokat (og hans) som fortalte at det skulle være. Men dessverre så har jeg ikke lovhenvisning på dette. Så lenge han faktisk har flyttet uten å melde fra til folkeregisteret så gjør han noe ulovlig. Han skal melde flytting innen 8 dager. Så her har du faktisk mulighet til å "tvangsflytte" ham. Du kan sende inn melding til folkeregisteret om at han har flyttet. Har du naboer som kan bevitne at han har flyttet? Da kan du også søke barnebidrag og ekstra barnetrygd så fort den faktiske seperasjonen har vart i 6 måneder, uansett om han foretar seg noe eller ei. Men det viktigste for dere nå er vel å faktisk så seperasjon på plass? Søk om det selv, han trenger ikke skrive under. Deretter går du for offentlig skifte om han ikke godtar skjevdeling. Og for all del, slutt å betale hans løpende utgifter.
AnonymBruker Skrevet 13. august 2010 #11 Skrevet 13. august 2010 Hei Var i en lignende situasjon når jeg ble skilt for noen år siden. Han betalte også fortsatt på lånet frem til vi skiftet, mens jeg betalte de løpende utgifter som husleie, strøm, mm. Dette var det min advokat (og hans) som fortalte at det skulle være. Men dessverre så har jeg ikke lovhenvisning på dette. Så lenge han faktisk har flyttet uten å melde fra til folkeregisteret så gjør han noe ulovlig. Han skal melde flytting innen 8 dager. Så her har du faktisk mulighet til å "tvangsflytte" ham. Du kan sende inn melding til folkeregisteret om at han har flyttet. Har du naboer som kan bevitne at han har flyttet? Da kan du også søke barnebidrag og ekstra barnetrygd så fort den faktiske seperasjonen har vart i 6 måneder, uansett om han foretar seg noe eller ei. Men det viktigste for dere nå er vel å faktisk så seperasjon på plass? Søk om det selv, han trenger ikke skrive under. Deretter går du for offentlig skifte om han ikke godtar skjevdeling. Og for all del, slutt å betale hans løpende utgifter. TS her. Takk for godt svar og gode råd. Ja, seperasjonen er sendt inn for noen uker siden, signert av begge og av vitner. Det du skriver om barnebidraget var jeg ikke klar over. kan man da kreve barnebidrag fra den datoen han flyttet? Jeg visste heller ikke at jeg kunne sende inn flyttemelding for ham til folkeregisteret. Det skal jeg jammen gjøre!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå