annemette Skrevet 2. august 2010 #1 Skrevet 2. august 2010 Sønnen min blir 3 år i høst. Han har pleid å sove på dagtid, men i ferien prøvde vi å kutte ut denne sovingen fordi han hadde store problemer med å falle til ro om kvelden. Klokka blir ofte 21-22 før han sovner om han har sovet en time på dagen, og det sier seg selv at det ikke går. Avvenningen i sommer gikk veldig fint, og igjen var han i rutinene med å sovne 19:30-20:00. Når vi skal opp 0630-07 neste morgen trenger han såklart de timene med søvn hvis han skal holde seg våken hele dagen etterpå. Han begynte i barnehagen forrige uke, og jeg har sagt hver eneste dag "han må ikke sove". Allikevel er det bare 1 dag hvor de ikke har latt han sove! Nå kjenner jeg at jeg er mektig irritert. Greit nok at det er vikarer og ikke de faste på jobb, men HALLO, hvor mange ganger må jeg si det? I kveld sovnet han ikke før 21 pga at han tydeligvis har sovet i barnehagen. Tenkte å ta det opp med barnehagen IGJEN i morgen, og håper de virkelig ser problemet her. Andre som hadde reagert på det samme??
Leanne Skrevet 2. august 2010 #2 Skrevet 2. august 2010 Vel jeg skjønner frustrasjonen din. Men du kan jo spørre i barnehagen om de har lagt sønnen din rett og slett fordi de glemte at han ikke skal sove, eller om det var andre grunner. Jeg jobber selv i barnehage og vet at det å avvenne å sove kan være tøft, det hjelper ikke at foreldrene har sagt at barnet ikke skal sove den dagen - hvis barnet sovner ved matbordet, i samlingsstund, i garderoben mens det skal kle på seg for å gå ut osv... Da må vi jo bare legge de, og la de få en halv time søvn. Men hvis de legger sønnen din bare fordi de glemmer seg, så synes jeg det vitner om dårlig kommunikasjon blant de ansatte - selv om det er sommer og vikarer. Heng opp en post it lapp på plassen hans i garderoben om at han ikke skal sove, så kanskje alle får lest det i løpet av en dag..
Miss Puddel Skrevet 5. august 2010 #3 Skrevet 5. august 2010 sier som vedkommende over meg at om de har glemt det, så får man sørge for at de husker det, post it lapper, eventuellt ringe dem rett før de legger barna? Men om det skyldes at de mener at barnet blir så trøtt at barnet trenger søvn, så kanskje dere kan bli enig om begrenset tid barnet skal sove? At det i allefall ikke sover lenge, men kanskje bare 20 minutter eller noe slikt?
(-: Aurora :-) Skrevet 5. august 2010 #4 Skrevet 5. august 2010 Spør de i barnehagen, ikke oss på KG: Hvor mange ganger må jeg si det ?
Gjest wild bird Skrevet 5. august 2010 #5 Skrevet 5. august 2010 Regner med at du ser forskjellen på å kutte ut dagsoving i ferie/helg og i barnehagen? Jeg spør fordi jeg ser hvor ille det kan være for barn å holde ut en hel barnehagedag uten en liten dupp når de skal slutte å sove på dagen. De sovner ved matbordet, på et fang, i sandkassa osv. Da er det ikke like lett å vekke dem og holde dem våkne. Det er stor forskjell på aktivitetsnivået hjemme og i barnehagen, og en del barn trenger en liten hvil når de er i barnehagen hele dagen. Og noen barn trenger mer søvn enn andre. Spør de ansatte i barnehagen om det er slik at han bare sovner hvor som helst fordi han er så trøtt, eller om de bare legger han av gammel vane. Noe som selvfølgelig ikke skal skje når du har gitt klare beskjeder.
~white lady~ Skrevet 5. august 2010 #6 Skrevet 5. august 2010 Nå kan jeg bare skrive for meg selv her, men guttungen min som også blir 3 til høsten har ikke sovet på dagtid siden han var halvannet år gammel. Vi legger han kl 19 - 19.30, og står opp med han 06.30. Det er nok søvn for han, og han viser heller ikke tegn til trøtthet når han hentes i barnehagen på ettermiddagen. De få gangene han har fått sove på ettermiddagen (langtur i bil, småsyk, etc.) så har vi heller ikke fått han i seng før nærmere kl 22. Så det er nok på tide å kutte ut luren på dagtid hos dere også- gi beskjed til styrer, og forklar hvor vanskelig det er å legge han når han sover i barnehagen. Hun får formidle det videre til de andre ansatte.
Beauté Skrevet 5. august 2010 #7 Skrevet 5. august 2010 Min datter var den eneste på hele avdelingen som IKKE sov på dagen. Og hun var yngre enn din. De måtte sitte og gjøre ting med henne mens alle de andre sov.
AnonymBruker Skrevet 5. august 2010 #8 Skrevet 5. august 2010 Min sønn sov på dagen i barnehagen til han var over 4, men hjemme sluttet han rett etter at han ble 2. Når jeg jobbet i barnehage selv hadde vi flere tilfeller der foreldre mente ungene skulle slutte å sove på dagtid, med det som resultat at ungene sovnet over alt på ettermiddagen. Det er stor forskjell på å være hjemme og i barnehagen. Men du kan godt eventuelt gi dem beskjed om at han kun skal sove f.eks. 30 minutter om det er saken at han sovner.
ferdig Skrevet 6. august 2010 #9 Skrevet 6. august 2010 har selv mange ganger opplevd unger som sovner mens de spiser, sitter i sandkassa og sovner, bare surver og griner osv, det er rein tortur og da tvinge ungene til og være våkne og jeg vil si at foreldre som nekter barnet en liten dupp da tenker mere på og ha fri om kvelden enn hva som er best for barna. hvorfor ikke la barnet sove 30 min nå først, gå så ned til 20 min, 15 osv? vi hadde et barn i vinter som foreldrenne sa nei til soving, barnet hadde det ikke godt så vi sa fra til foreldrene at dette må vi gjøre anderledes og foreslo da og kutte sakte ned på hvor lenge barnet sov. 1,5 mnd etter var barnet våken hele dagen, og selv om det var sliten på ettermidagen var det i humør og lekte i steden for å bare sitte på armen og gråte. opplever også ofte at foreldre trur at når barnet ikke sover i ferien trenger de ikke det når de er tilbake i barnehagen heller men tenker ikke på at barnet står opp mange timer før nå etter ferien, de er aktive på en helt annen måte enn foreldre klarer og blir utrolig slitene. vel, håper dere finner ut av dette til barnets beste, lykke til:-)
~white lady~ Skrevet 6. august 2010 #10 Skrevet 6. august 2010 har selv mange ganger opplevd unger som sovner mens de spiser, sitter i sandkassa og sovner, bare surver og griner osv, det er rein tortur og da tvinge ungene til og være våkne og jeg vil si at foreldre som nekter barnet en liten dupp da tenker mere på og ha fri om kvelden enn hva som er best for barna. hvorfor ikke la barnet sove 30 min nå først, gå så ned til 20 min, 15 osv? vi hadde et barn i vinter som foreldrenne sa nei til soving, barnet hadde det ikke godt så vi sa fra til foreldrene at dette må vi gjøre anderledes og foreslo da og kutte sakte ned på hvor lenge barnet sov. 1,5 mnd etter var barnet våken hele dagen, og selv om det var sliten på ettermidagen var det i humør og lekte i steden for å bare sitte på armen og gråte. opplever også ofte at foreldre trur at når barnet ikke sover i ferien trenger de ikke det når de er tilbake i barnehagen heller men tenker ikke på at barnet står opp mange timer før nå etter ferien, de er aktive på en helt annen måte enn foreldre klarer og blir utrolig slitene. vel, håper dere finner ut av dette til barnets beste, lykke til:-) Problemet til TS er jo at de ikke får ungen i seng før i 22 tiden på kvelden når han har sovet på dagen. Om dette bare gjaldt i ferien eller ellers også, er vanskelig å si. Ikke alle unger har så stort søvnbehov. Mener å ha lest at 3 åringer trenger 12 timers søvn i løpet av et døgn, gjennomsnittlig. Men det er jo noe annet om det viser seg at han er fryktelig grinete og trøtt mens han er i barnehage og tydelig trenger en liten dupp. Dette bør TS snakke med de ansatte i barnehagen om.
AnonymBruker Skrevet 6. august 2010 #11 Skrevet 6. august 2010 Jeg jobber også i barnehage og har opplevd små barn som sovner overalt, og som ikke får sove av sine foreldre. Jeg synes nesten det er vondt å ikke la barna sove en liten stund når det er slik. Jeg er veldig enig i de andre som har kommentert her at aktivitets og lyd-nivået er veldig ulikt i barnehagen kontra hjemme. Jeg har full forståelse for at det kanskje kan være vanskelig å få barnet i seng på kvelden, men kan hende, om barnet sovner i barnehagen, at det sovner sent på dagen? Hva med å f.eks be dem prøve å legge barnet kl 11.30-12.00 og la ham sove 20-30 min? Da får han jo hvilt seg litt på dagen, i tillegg til at dere kanskje får ham i seng på et noenlunde greit tidspunkt om kvelden? Jeg er enig i at han kanskje er stor nok til å slutte og sove med tanke på alder, men kanskje han selv ikke er helt klar for det ennå? Etter min erfaring på egne barn, er søvn noe som varierer veldig i perioder på godt og vondt, men det går seg nok til etterhvert. Det er også viktig at dere er tydelige med tanke på beskjeder som gis til barnehagen. Snakk med pedlederen, det er hun/ han som har ansvaret for å videreformidle beskjedene til sine medarbeidere og sørge for at rutinene blir overholdt.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå