Gjest AnonymBruker Skrevet 23. juli 2010 #1 Skrevet 23. juli 2010 Hei! Jeg er håndtverker av yrke og har 215,- kr i timeslønn. Jeg har fått tilbud om å "leie meg ut" til et firma som selvstendig næringsdrivende via å registrere et enkeltmannsforetak. Vi skulle bli enige om timeslønnen etterhvert, for min del må den bli en del høyere, for de som skal kjøpe min arbeidskraft må den ikke bli så høy at det ikke lønner seg for dem at vi gjør det på den måten. Spørsmålet er da - hva er en fornuftig timespris? Jeg mister bl.a feriepenger + forsikring, må ordne med skatt selv ++ De slipper forsikring, arbeidsgiveravgift og det å ha "ansvar" for meg ++ Håper på svar fra noen med erfaring/kunnskap
Gjest annemor30 Skrevet 23. juli 2010 #2 Skrevet 23. juli 2010 Hei! Jeg er håndtverker av yrke og har 215,- kr i timeslønn. Jeg har fått tilbud om å "leie meg ut" til et firma som selvstendig næringsdrivende via å registrere et enkeltmannsforetak. Vi skulle bli enige om timeslønnen etterhvert, for min del må den bli en del høyere, for de som skal kjøpe min arbeidskraft må den ikke bli så høy at det ikke lønner seg for dem at vi gjør det på den måten. Spørsmålet er da - hva er en fornuftig timespris? Jeg mister bl.a feriepenger + forsikring, må ordne med skatt selv ++ De slipper forsikring, arbeidsgiveravgift og det å ha "ansvar" for meg ++ Håper på svar fra noen med erfaring/kunnskap Ang times pris så kommer det litt ann på hvor du skal snekre hen.. Her får innleide fra 220-350 i timen.. Men om det lønner seg.. DET tror jeg ikke:-) Pengene ligger i egne prosjekter, men å leie seg inn for en periode er en fin måte og skaffe seg PR på i markedet da:-) De som leier deg inn leier deg ut igjen for ca 50-100 kr mer pr. time:-)Registrerer du deg som enkeltmannsforetak så slipper du "billigere" unna enn AS eller NUF da:-)Håper du ble litt klokere av dette jeg ga deg:-) Ønsker deg forøvrig lykke til:-)
Gjest AnonymBruker Skrevet 23. juli 2010 #3 Skrevet 23. juli 2010 Ang times pris så kommer det litt ann på hvor du skal snekre hen.. Her får innleide fra 220-350 i timen.. Men om det lønner seg.. DET tror jeg ikke:-) Pengene ligger i egne prosjekter, men å leie seg inn for en periode er en fin måte og skaffe seg PR på i markedet da:-) De som leier deg inn leier deg ut igjen for ca 50-100 kr mer pr. time:-)Registrerer du deg som enkeltmannsforetak så slipper du "billigere" unna enn AS eller NUF da:-)Håper du ble litt klokere av dette jeg ga deg:-) Ønsker deg forøvrig lykke til:-) Takk for svar! Jeg er elektriker, og det er et vanlig firma som vil leie min arbeidskraft,(som har elektrikere ansatt), men som ikke ønsker å ansette flere fast, kun i perioder. Firmaet tar ihvertfall 7-800,- kr timen hos kunder når de har elektrikere i arbeid, og siden de også skal tjene noe på dette, tenkte jeg på en mellomting - altså å ta en timespris på 350 fra elektrikerfirmaet, så tjener de det overskytende - om du skjønner?
feuerstein Skrevet 23. juli 2010 #4 Skrevet 23. juli 2010 Som et absolutt minimum skal du legge på arbeidsgiveravgift og feriepenger, og så spørs det hvor mye du eventuelt selv skal betale i forsikring som tidligere var dekket av arbeidsgiver, samt hvor mye fleksibiliteten ved å ikke ha deg ansatt er verd for firmaet.
Illuminati Skrevet 23. juli 2010 #5 Skrevet 23. juli 2010 Sett opp regnestykke: Timespris (t) - ( t x 12% feriepenger) - ( t x X% arbeidsgiveravgift) - ( t x 5% avsatt til sykepenger) - ( t x 25% mva) = din timepris, foruten administrasjonskostnader, regnskap,m.m. Bor du da i Oslo med høy arbeidsgiveravgift vil du få betalt mindre enn som ordinær lønnsmotaker. Synes uansett 350 kr pr time er for lavt i forhold til risiko, arbeidsgiveransvar m.m. 450 er mer riktig, husk at du har ingen rettigheter som arbeidstaker, når de ikke har behov for deg har du ikke krav på noe lønn.
Gjest annemor30 Skrevet 23. juli 2010 #6 Skrevet 23. juli 2010 Takk for svar! Jeg er elektriker, og det er et vanlig firma som vil leie min arbeidskraft,(som har elektrikere ansatt), men som ikke ønsker å ansette flere fast, kun i perioder. Firmaet tar ihvertfall 7-800,- kr timen hos kunder når de har elektrikere i arbeid, og siden de også skal tjene noe på dette, tenkte jeg på en mellomting - altså å ta en timespris på 350 fra elektrikerfirmaet, så tjener de det overskytende - om du skjønner? Syns det høres veldig fornuftig ut jeg:-) Ønsker deg lykke til som innleid:-)ps: mangler strøm i garasjen*ler*
Gjest AnonymBruker Skrevet 23. juli 2010 #7 Skrevet 23. juli 2010 Sett opp regnestykke: Timespris (t) - ( t x 12% feriepenger) - ( t x X% arbeidsgiveravgift) - ( t x 5% avsatt til sykepenger) - ( t x 25% mva) = din timepris, foruten administrasjonskostnader, regnskap,m.m. Bor du da i Oslo med høy arbeidsgiveravgift vil du få betalt mindre enn som ordinær lønnsmotaker. Synes uansett 350 kr pr time er for lavt i forhold til risiko, arbeidsgiveransvar m.m. 450 er mer riktig, husk at du har ingen rettigheter som arbeidstaker, når de ikke har behov for deg har du ikke krav på noe lønn. Takk for svar! Dette kan du, høres det ut som Jeg skal prøve ut regnestykket ditt. Kan ikke ta for høy timespris heller, for de skal også tjene på dette, eller så kan de bare ansette meg på vanlig vis - med kontrakt som går i perioder istedet.
Gjest AnonymBruker Skrevet 23. juli 2010 #8 Skrevet 23. juli 2010 Sett opp regnestykke: Timespris (t) - ( t x 12% feriepenger) - ( t x X% arbeidsgiveravgift) - ( t x 5% avsatt til sykepenger) - ( t x 25% mva) = din timepris, foruten administrasjonskostnader, regnskap,m.m. Bor du da i Oslo med høy arbeidsgiveravgift vil du få betalt mindre enn som ordinær lønnsmotaker. Synes uansett 350 kr pr time er for lavt i forhold til risiko, arbeidsgiveransvar m.m. 450 er mer riktig, husk at du har ingen rettigheter som arbeidstaker, når de ikke har behov for deg har du ikke krav på noe lønn. TS igjen! Blir svaret på regnestykket ca det det koster for arbeidsgiver å ha meg ansatt? Isåfall må jeg jo ta mindre enn hva summen av regnestykket blir, slik at "alle" tjener på det Tror arbeidsgiveravgiften er 14% (Bor i Trondhjem, vet ikke om det har noe å si).
Illuminati Skrevet 23. juli 2010 #9 Skrevet 23. juli 2010 Svaret er hva du har igjen som lønn til deg selv.
Gjest AnonymBruker Skrevet 23. juli 2010 #10 Skrevet 23. juli 2010 Sett opp regnestykke: Timespris (t) - ( t x 12% feriepenger) - ( t x X% arbeidsgiveravgift) - ( t x 5% avsatt til sykepenger) - ( t x 25% mva) = din timepris, foruten administrasjonskostnader, regnskap,m.m. Mva-en skal ikke inn i timeprisen, den blir alltid lagt på etterpå, timeprisen han kommer med skal være eks mva, siden mva er penger som skal videre til staten. Det arbeidsgiver sparer på at du fakturerer er feriepenger, arbeidsgiveravgift, pålagt pensjonssparing og sykepenger. I tillegg kommer forsikring, som du må kjøpe selv. Oppdragsgiver slipper også unna en del regnskap, og du må huske at du må ta deg betalt så du dekker eget regnskap, enten du velger å gjøre det selv eller sette bort jobben. Vanligvis vil man dekke dette med å ta mellom 50 og 100% mer enn timeslønn, men dette kommer også litt an på hvor mye utstyr ol du stiller med, og hvor spesifikk kompetanse jobben krever. Du må også dekke utgifter til bil ol. Husk at oppdragsgiver sparer mer enn rene penger, det er mye ansvar og administrasjon som spares, så det er viktig at du ikke selger deg for billig. Hvis du skal se på prisen firmaet tar fra kunden må du tenke at når du blir leid inn gjør du all jobben, og tar hele risikoen, de bare skaffer deg kunden. Vanlig provisjon for dette kan være 20-30%. Som elektriker synes jeg du bør legge deg på minst 450 kroner timen, mva kommer alltid i tillegg når man handler med firmaer, og denne bør du sette på en egen konto fra starten av, så du ikke blir fristet til å se på det som dine egne penger.
Illuminati Skrevet 24. juli 2010 #11 Skrevet 24. juli 2010 Fant det like greit å legge mva inn i regnestykke for å gjøre det enklest mulig og samtidig illustrere poenget. Kostnadene blir høyere pr time uansett pga administrasjon, evt. overtidsarbeid. Tror i bunn og grunn du får det enklere og tryggere som arbeidstaker enn selvstendig.
Gjest AnonymBruker Skrevet 24. juli 2010 #12 Skrevet 24. juli 2010 Fant det like greit å legge mva inn i regnestykke for å gjøre det enklest mulig og samtidig illustrere poenget. Hva mener du at du illustrerer med det? Mva er ikke firmaets penger, det går rett fra kunden til staten, via de ulike firmaene, og er fullstendig fradragsberettiget, og skal aldri regnes inn, annet enn når man lager en pris direkte til private kunder. Når to firmaer snakker sammen er det en selvfølge at alle priser er eksklusive mva. Med den gang man begynner å rote med mva er man på ville veier regnskapsmessig, så vær så snill, hvis dere ikke skjønner hvordan mva virker, ikke start eget firma heller.
Illuminati Skrevet 24. juli 2010 #13 Skrevet 24. juli 2010 Det var ikke poenget, regnestykket blir straks mer komplisert når du skal regne mva helt etter boka. Som et kjapt overslag fungerer det fint.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå