Margaret Skrevet 23. juli 2010 #1 Skrevet 23. juli 2010 Jeg satt barnevakt for en ni år gammel jente i går. Hun var hos meg i fire timer mens foreldrene var på IKEA. Familien hennes er venner av vår, men jeg har aldri hatt noe spesielt nært forhold til dem. Men siden jeg er den eneste single kvinnen i familien går alle sammen ut ifra at jeg ikke har noe liv... :gjeiper: Det barnet er den mutteste, mest sjenerte lille jenta jeg har møtt. Hun var ekstremt høflig, og jeg kan forestille meg at hun hadde fått en grundig lekse om folkeskikk før hun banka på. Hun sto på døra mi like før lunsj, og satte seg på gulvet i stua mi med tegnesakene sine. Jeg satte på Cartoon Network for henne, og der satt hun pal. Lunsj takket hun høflig nei til. Etter en times tid begynte det å skurre at hun var så stille, men jeg lot henne være i fred foran TV'en. Hun kom inn til meg en halvtime til senere, og hun så ikke bra ut. "Hva er det?" sa jeg. Jeg trodde kanskje hun var kvalm eller noe. "Kan jeg være så snill å låne doen din?" "Ja, selvfølgelig," sa jeg. Jeg har aldri møtt noen som har spurt meg. Hun klarte ikke å se meg inn i øynene. Det tok lang tid. Så - "Kan jeg bæsje i doen din?" Jeg måtte jo spørre, og sa forklarte hun at foreldrene hadde oppdratt henne til at det var frekt å bæsje hos andre. Jeg trodde ikke det jeg hørte. Og det var visst også uforskamma å takke ja til mat og drikke. Det syns jeg var helt latterlig. Det er god folkeskikk for barn å vise litt beskjedenhet når en er på besøk, men å nekte dem å forsyne seg i det hele tatt... Det jeg vet om foreldrene er at de er pinsevenner og meget kristne. Datteren deres skulle da altså være hos meg i fire timer, uten niste eller penger eller noe. Hun var så redd for at moren skulle finne ut at hun hadde bæsjet i doen min at det tok lang tid for meg å overtale henne. Det hjemmet må være strengt, så strengt at det bekymrer meg. Å nekte et barn å bæsje er jo bare sykt! Hva gjør jeg nå?
Gjest Nanette Skrevet 23. juli 2010 #2 Skrevet 23. juli 2010 Stakkars. Det blir helt feil å lære et barn så ekstreme regler.
Gjest Gjest Skrevet 23. juli 2010 #3 Skrevet 23. juli 2010 Jeg har ikke så mye imot religion. Folk må få tro det de vil, men når den begynner å gå utover helsen til små barn irriterer det meg
Gjest AnonymBruker Skrevet 23. juli 2010 #4 Skrevet 23. juli 2010 Dette hørtes jo helt ekstremt ut! Kanskje du kan snakke med foreldrene dine, dersom de er venner med jentas foreldre (hvis jeg forstod det rett)?
Gjest strykebrett Skrevet 23. juli 2010 #5 Skrevet 23. juli 2010 Dette hørtes jo helt ekstremt ut! Kanskje du kan snakke med foreldrene dine, dersom de er venner med jentas foreldre (hvis jeg forstod det rett)? Det tror jeg er det jeg ville ha gjort også. Det kunne jo vært kjekt for dem å vite at mange steder så oppfattes man som frekk om man takker nei til mat og drikke som blir tilbudt (dersom problemet deres er at de er redd for å bli oppfattet som udannete). Uff, stakars jentunge. Håper det blir en orden på det så hun slipper å ha det sånn.
Gjest annemor30 Skrevet 23. juli 2010 #6 Skrevet 23. juli 2010 Jeg satt barnevakt for en ni år gammel jente i går. Hun var hos meg i fire timer mens foreldrene var på IKEA. Familien hennes er venner av vår, men jeg har aldri hatt noe spesielt nært forhold til dem. Men siden jeg er den eneste single kvinnen i familien går alle sammen ut ifra at jeg ikke har noe liv... :gjeiper: Det barnet er den mutteste, mest sjenerte lille jenta jeg har møtt. Hun var ekstremt høflig, og jeg kan forestille meg at hun hadde fått en grundig lekse om folkeskikk før hun banka på. Hun sto på døra mi like før lunsj, og satte seg på gulvet i stua mi med tegnesakene sine. Jeg satte på Cartoon Network for henne, og der satt hun pal. Lunsj takket hun høflig nei til. Etter en times tid begynte det å skurre at hun var så stille, men jeg lot henne være i fred foran TV'en. Hun kom inn til meg en halvtime til senere, og hun så ikke bra ut. "Hva er det?" sa jeg. Jeg trodde kanskje hun var kvalm eller noe. "Kan jeg være så snill å låne doen din?" "Ja, selvfølgelig," sa jeg. Jeg har aldri møtt noen som har spurt meg. Hun klarte ikke å se meg inn i øynene. Det tok lang tid. Så - "Kan jeg bæsje i doen din?" Jeg måtte jo spørre, og sa forklarte hun at foreldrene hadde oppdratt henne til at det var frekt å bæsje hos andre. Jeg trodde ikke det jeg hørte. Og det var visst også uforskamma å takke ja til mat og drikke. Det syns jeg var helt latterlig. Det er god folkeskikk for barn å vise litt beskjedenhet når en er på besøk, men å nekte dem å forsyne seg i det hele tatt... Det jeg vet om foreldrene er at de er pinsevenner og meget kristne. Datteren deres skulle da altså være hos meg i fire timer, uten niste eller penger eller noe. Hun var så redd for at moren skulle finne ut at hun hadde bæsjet i doen min at det tok lang tid for meg å overtale henne. Det hjemmet må være strengt, så strengt at det bekymrer meg. Å nekte et barn å bæsje er jo bare sykt! Hva gjør jeg nå? oioi, heldige jente som fikk være hos deg:-)
Gjest Gjest Skrevet 23. juli 2010 #7 Skrevet 23. juli 2010 Stakkars lita.. Håper hun får være hos deg ofte så du kan sniklære henne litt at det er ok å ikke nødvendigvis følge alt foreldrene sier slavisk... Så lenge hun bare holder det for seg selv! Det er godt å ha en "medsammensvoren" man kan gå til når man er liten. Foreldre lar sin egen angst gå ut over barna på denne måten. Ikke rart nordmenn er stive og kalde.
Gjest AnonymBruker Skrevet 23. juli 2010 #8 Skrevet 23. juli 2010 Stakkars barn! Jeg ville uten tvil kontaktet barnevernet STRAKS!
Gjest Gjest Skrevet 23. juli 2010 #9 Skrevet 23. juli 2010 Stakkars barn! Jeg ville uten tvil kontaktet barnevernet STRAKS! Hallo... For hva da?
Gjest AnonymBruker Skrevet 23. juli 2010 #10 Skrevet 23. juli 2010 Det er ikke sikkert at streng oppdragelse henger sammens med religion heller da.... Familien til mannen min er pinsevenner (forøverig mannen min også, men han er ikke utøvende pinsevenn). Og de er iallefall ikke strenge! Her er det høyt under taket og de er verdens herligste mennesker! Mange barn har jo også egne "regler", ikke sikkert at foreldrene har nektet ungen og bærsje på do hos andre. Men kanskje jenta synes det er ekkelt når hun ikke kjenner deg så godt? Jeg syntes iallefall det var skikkelig flaut å bærsje hos andre da jeg var lita. Forsåvidt enda og, selv om jeg er voksen... Lage lukt og kanskje de jeg er på besøk med hører "ploppene".. Kanskje jenta ikke likte maten din, eller hun ikke var sulten? Kan jo hende at foreldra har sagt at hun ikke må mase så fælt. Jeg sier det til mine iallefall at de ikke får mase om is og noe godt hvis de er hos noen jeg ikke kjenner så godt.. Og barnevernet....?? Nei, det er å overdrive! Håper den brukeren over som nevnte det forsøkte seg på litt ironi og sarkasme!
Gjest AnonymBruker Skrevet 23. juli 2010 #12 Skrevet 23. juli 2010 Hallo... For hva da? Fordi det er direkte skadelig for helsen til et barn både å gå rundt sulten, og å holde bæsjen inne.
Gjest Gjest Skrevet 23. juli 2010 #13 Skrevet 23. juli 2010 Fordi det er direkte skadelig for helsen til et barn både å gå rundt sulten, og å holde bæsjen inne. Og du har tenkt å bevise at dette er foreldrenes feil..? Barn GJØR slikt av seg selv. Og har sine egne grunner, enten det er tolkninger av foreldres eller andres oppdragelse. Fikse ideèr eller ren trass.
Margaret Skrevet 23. juli 2010 Forfatter #14 Skrevet 23. juli 2010 Mange barn har jo også egne "regler", ikke sikkert at foreldrene har nektet ungen og bærsje på do hos andre. Men kanskje jenta synes det er ekkelt når hun ikke kjenner deg så godt? Jeg syntes iallefall det var skikkelig flaut å bærsje hos andre da jeg var lita. Forsåvidt enda og, selv om jeg er voksen... Lage lukt og kanskje de jeg er på besøk med hører "ploppene".. Kanskje jenta ikke likte maten din, eller hun ikke var sulten? Kan jo hende at foreldra har sagt at hun ikke må mase så fælt. Jeg sier det til mine iallefall at de ikke får mase om is og noe godt hvis de er hos noen jeg ikke kjenner så godt.. Grunnen til at jeg ble så bekymret er at et gammelt minne dukket opp. En eldre, og også ekstremt overdannet kvinne satt barnevakt for meg en gang. Ei venninne av meg bodde i samme gate som henne, og jeg dro over. Jeg var vel åtte år. Moren hennes kom ut med hver vår ispinne - og dette hadde hun sett fra vinduet. Da jeg kom tilbake, fikk jeg illsinna kjeft for å ha vært så frekk. "Sniker hos andre", sa hun sint, "Mora syns sikkert du var veldig frekk" og gav blaffen i at det var hun som kom ut med isen. Dette hadde jeg aldri opplevd før, og det skremte meg. Denne kvinnen satt mye barnevakt for meg oppigjennom, og selv om hun var snill, irriterte denne regelen meg veldig. Hvis jeg overnattet hos en venninne måtte jeg spise frokost hjemme, samme hvor langt unna det var, og jeg måtte for enhver pris ikke takke ja hos andre! :O Når jeg har besøk tenker jeg aldri over hvor mye gjestene mine forsyner seg, uansett hvor godt jeg kjenner dem, men jeg blir litt forbauset hvis de ikke tar noe. Når jeg har gjester setter jeg alltid frem kake, brus og kaffe, og når venninnene mine overnatter lager vi alltid kveldsmat og frokost sammen. Det er veldg viktig for meg at gjesten min føler seg hjemme hos meg, barn som voksen. Og når høfligheten går så langt at jeg liten jente ikke tør å bruke doen...
Gjest Jack The Ripper Skrevet 23. juli 2010 #15 Skrevet 23. juli 2010 Stakkars barn! Jeg ville uten tvil kontaktet barnevernet STRAKS! det ville jeg også, denne jenta er jo fullstendig kuet og viser alle tegn på at hun ikke får utvikle seg. Ring inn en bekymringsmelding, for du er jo åpenbart bekymret.
Gjest Jack The Ripper Skrevet 23. juli 2010 #16 Skrevet 23. juli 2010 ikke sikkert at foreldrene har nektet ungen og bærsje på do hos andre. Har du leseproblemer? jenta forklarte at foreldrene har sagt det er stygt å bæsje når man er hos fremmede.
marylinm Skrevet 23. juli 2010 #17 Skrevet 23. juli 2010 stakkars jente. det er ikke normalt å ikke kunne spise / gå på do når de er borte.. herregud!
Gjest AnonymBruker Skrevet 23. juli 2010 #18 Skrevet 23. juli 2010 Hadde ringt barnevernet...Denne jenta kommer til å bli en hjernevaska person
Beauté Skrevet 23. juli 2010 #19 Skrevet 23. juli 2010 Jeg ville nok kontaktet barnevernet slik at de kunne fått hjelp med dette.
Gjest Gillian Skrevet 23. juli 2010 #20 Skrevet 23. juli 2010 Jeg ville forsøkt å ta dette opp med foreldrene på en lett og tilfeldig måte først for å prøve å finne ut hva deres ståsted er. Når du treffer dem kan du f.eks. kommentere lett muntert at "jenta deres er så høflig at hun ikke engang tok imot mat og drikke hos meg. Dere må bare si til henne at neste gang hun er hos meg så er det lov å forsyne seg". Da vil du antakelig lese ut fra foreldrenes reaksjon om det er de som sier at hun ikke skal ta imot mat og drikke, eller om det er noe jenta har funnet på selv. Min erfaring er i allefall at barn iblant kan si de merkeligste ting. Jeg har selv blitt beskyldt for å ha framsatt snodige regler overfor min stesønn. Folk reagerte med vantro, inntil de fikk høre at det var vel ikke heeeelt som gutten sa. F.eks. kunne han si at han ikke fikk lov til å se på tv i stua pga stemor. Den fulle sannheten var at han ikke fikk lov til å se tv i stua etter leggetid. Så om det er jenta som har laget seg en egen regel enten helt på egenhånd eller ledet ut fra noe foreldrene har sagt (kanskje de har sagt at hun ikke skal forsyne seg grovt, eller at hun ikke skal mase om å få noe), så er det ikke noe å bekymre seg om. Men dersom det faktisk er foreldrene som forteller henne at hun f.eks. ikke får lov å bæsje hos andre så trenger nok foreldrene litt veiledning i å skape trygge og harmoniske barn. Kanskje kunne du snakket med helsesøster på jentas skole?
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå