Gjest AnonymBruker Skrevet 5. juli 2010 #1 Skrevet 5. juli 2010 Jeg og mannen har tenkt å kjøpe bolig, men han har noe gjeld fra før. Derfor lurer vi nå på om bare jeg kan ta opp lån i min bank (med han som medlånetaker?). Det vi nå ser på koster kanskje 300 000 kr mere enn hva jeg har råd til. Men med mannen sin inntekt er dette langt under hva vi har råd til. Jeg har forresten kausjonist. Men for at han skal være medlånetaker, må han da bytte til min bank? Vi har nemlig ikke lyst å blande inn den gamle gjelda hans. Og han kan vel ikke bytte bank uten å dra med seg gjelda?
Piper Skrevet 5. juli 2010 #2 Skrevet 5. juli 2010 Gjelden hans er jo der, enten han bytter bank eller ikke. Dere kan jo spørre om lån, men gjelden hans blir jo en dela v den samlede gjelden likevel. Han må jo oppgi at han ahr den gjelden. Og som medlåntaker, blir han jo ansvarlig for det lånet han også. Men det er jo fullt mulig, om han ikke har så mye gjeld at banken ikke vil låne han noe mer gjeld.
Gjest AnonymBruker Skrevet 5. juli 2010 #3 Skrevet 5. juli 2010 Gjelden hans er jo der, enten han bytter bank eller ikke. Dere kan jo spørre om lån, men gjelden hans blir jo en dela v den samlede gjelden likevel. Han må jo oppgi at han ahr den gjelden. Og som medlåntaker, blir han jo ansvarlig for det lånet han også. Men det er jo fullt mulig, om han ikke har så mye gjeld at banken ikke vil låne han noe mer gjeld. Joda. Vi har pratet med banken om denne gjelden, og de er villige til å gi oss lån forde. Men da tenkte vi i utgangspunktet å legge denne gjelda inn i boliglånet, noe som medfører at vi trenger mere sikkerhet. Men dersom han ikke bytter bank og vi ikke legger denne gjelda inn i boliglånet, så trenger vi kanskje ikke sikkerhet for mere enn 10% i den banken vi har boliglånet???
Gjest Spinell Skrevet 5. juli 2010 #4 Skrevet 5. juli 2010 Jeg er ikke helt sikker på om jeg forstår, men det er vel total lånebelastning som teller for om en får lån eller ei? Uansett hvilken bank en tar opp lån i, skal en jo informere om annen gjeld. Jeg regner med at det er stilt en eller annen form for sikkerhet på de lånene han har i dag? Hvis boligen stilles som sikkerhet i boliglånet, mens den andre gjelda har en annen sikkerhet (altså at lånene ikke bakes sammen), spiller det vel ingen rolle hvilken bank en tar lån i? Hvis det er rammelån dere er tilbudt, så skal man vise sunn skepsistil dette. Er jeg helt på villspor???
Gjest AnonymBruker Skrevet 5. juli 2010 #5 Skrevet 5. juli 2010 Jeg er ikke helt sikker på om jeg forstår, men det er vel total lånebelastning som teller for om en får lån eller ei? Uansett hvilken bank en tar opp lån i, skal en jo informere om annen gjeld. Jeg regner med at det er stilt en eller annen form for sikkerhet på de lånene han har i dag? Hvis boligen stilles som sikkerhet i boliglånet, mens den andre gjelda har en annen sikkerhet (altså at lånene ikke bakes sammen), spiller det vel ingen rolle hvilken bank en tar lån i? Hvis det er rammelån dere er tilbudt, så skal man vise sunn skepsistil dette. Er jeg helt på villspor??? Han har noe sikkerhet på dette lånet. Den totale lånebelastning er grei. Men dersom han bytter bank når vi tar opp nytt lån, og han tar med seg den gamle gjelda inn i boliglånet, så må de selvfølgelig ha sikkerhet for den også. Så da lurer jeg på om det er sånn at så lenge han ikke bytter bank og fortsatt har den gamle gjelda i sin bank. Spiller det da noen rolle for min bank hvor mye sikkerhet det er i hans gjeld? Og kan han være medlånetaker uten å ha lønnskonto i min bank, hvor vi da evt tar opp huslån?
Gjest AnonymBruker Skrevet 5. juli 2010 #7 Skrevet 5. juli 2010 Vi har pratet med min bank om boliglån og hans gjeld, så den saken er grei. Problemet nå er å finne sikkerhet både for gjelda hans og 10 % av kjøpesum. sikkerhet for 10% av kjøpesum er i boks, men ikke gjelda. Derfor lurte jeg på om banken vi nå evt tar opp bpliglån "driter" i sikkerheten på denne gjelda så lenge de ikke tar over denne gjelda?? Og i såfall må vel han fortsatt ha lønna si i sin bank (så lenge han har gjeld i denne banken?)
Gjest Spinell Skrevet 5. juli 2010 #8 Skrevet 5. juli 2010 Har aldri hørt noe om at det er et kriterium at du har lønnskontoen din i den banken du har lån i...
Illuminati Skrevet 5. juli 2010 #9 Skrevet 5. juli 2010 (endret) For å bruke dine egene ord: banken driter i hvilken sikkerhet som ligger for gjelda hans så lenge de slipper å ha noe med den å gjøre og dere likevel har evne til å betale den totale gjelden. Endret 5. juli 2010 av Illuminati
Illuminati Skrevet 5. juli 2010 #10 Skrevet 5. juli 2010 Har aldri hørt noe om at det er et kriterium at du har lønnskontoen din i den banken du har lån i... Det er vanlig praksis, spes. ved opptak av boliglån. Hva er forresten sunn skepsis til rammelån?
Gjest Spinell Skrevet 5. juli 2010 #11 Skrevet 5. juli 2010 (endret) Det er vanlig praksis, spes. ved opptak av boliglån. Det har faktisk aldri vært noe tema de gangene jeg har tatt opp boliglån. Mulig de lokale filialene er noe mer fleksible. Hva er forresten sunn skepsis til rammelån? Min subjektive mening. Bra for mange, men slett ikke for alle. Se for øvrig lenke i mitt første innlegg. Endret 5. juli 2010 av Spinell
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå