Gjest asanti Skrevet 29. juni 2010 #1 Skrevet 29. juni 2010 Har Tele2 bra dekning på samme plasser som telenor? Er avhening av bra dekning ganske mange plasser i nord.
lillemy8808 Skrevet 29. juni 2010 #2 Skrevet 29. juni 2010 TEle2 har vel uansett ingen egen dekning vel, er det ikke bare Netcom og Telenor som faktisk har egne linjer osv ? Så leier Tele2 av dem. Mener å huske at det var et selskap til som åpnet noen linjer men jeg skal ikke love deg at det var tele2 eller at det faktisk var i nord. Sjekk på hjemmesiden deres, da står det ofte der hvem de bruker. Og så er det jo bare å sjekke Netcom/Telenor og se hvor de har dekning hen, har sett store kart før ihvertfall før de ca dekker.
Gjest Nedfall Skrevet 30. juni 2010 #3 Skrevet 30. juni 2010 Hm.. Tele2 brukte vel Telenornettet for noen år siden. Idag bruker de bare Netcom sitt. Dvs dekningen idag på Tele2=Netcom. Vi har vel egentlig bare 3 fysiske noenlunde landsdekkende mobile nett i Norge idag, om vi tar med ICE, som er ett rent datanett. Samt.. er det MTU som surrer med eget nett nedi oslogryta.. ? Her finner du ihvertfall dekningskartet til alle tre. Synd ikke Ice åpner for mobilbruk over nettet sitt (var lite lurt av dem å satse på CDMA teknologi), skal visst ha noenlunde bra dekning i grisgrente strok, pga lavere sendefrekvens.
aluminium Skrevet 30. juni 2010 #4 Skrevet 30. juni 2010 ICE bruker jo det gamle NMT-nettet som var helt vanlig for mobiltelefoner før i "gamle dager". Husker vi hadde en slik telefon, og de hadde dekning over alt, i motsetning til de nye.
Gjest Nedfall Skrevet 1. juli 2010 #5 Skrevet 1. juli 2010 ICE bruker jo det gamle NMT-nettet som var helt vanlig for mobiltelefoner før i "gamle dager". Husker vi hadde en slik telefon, og de hadde dekning over alt, i motsetning til de nye. Yes.. men bruker ICE alle de gamle senderne? Har en anelse de kanskje ikke gjør det (men jeg har ikke prøvd nettet selv, bare lest folk har noe varierende erfaring med nettet). Det stemmer at dekningen er mye bedre på 450Mhz i forhold til 900 (men - senderne på mobiltelefonene var vel også hakket hvassere før i tiden? Høyere effekt?). Det har vel noe med mindre dempning gjennom terreng (skog?) på lavere frekvenser? Ok. Ser jeg dreit litt på draget i siste innlegg; hadde ikke vært mye vits i å satse på GSM teknologi på 450 båndet, da det ikke fins utstyr (mobiltelefoner) som kan fungere på det. Mens hviterussland faktisk har oppe ett CDMA-450Mhz nett for mobilbruk.. ! Kanskje ICE etterhvert kunne begynne å tilby mobildekning for spesielt interesserte? Måtte være for dem som enten er på tur innover hardanger/finnmarksvidda, eller har hytte der, og vil ha bedre mobildekning. De må vel da tilby egne telefoner også da, for en vanlig mobil (til og med en "tri band" en), går vel ikke an å bruke på CDMA-450Mhz? Lite inntjeningspotensiale for Ice i ett slikt prosjekt, så det spørs..
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå