Gjest AnonymBruker Skrevet 26. juni 2010 #1 Skrevet 26. juni 2010 Har et boliglån på 1.800.000 på leilighet i en meget sentral leilighet i en stor by, der utleiemulighetene er fantastiske i det området. Har hatt lånet i 3 år, og tilsammen betales en sum til banken pr måned på ca. kr 6.500. Månedlige leieinntekter er kr. 8.000, noe som er rimelig i denne bydelen. Husleien pr måned for eier er kr 2.500,- Bor ikke der selv de neste årene...jobber et annet sted. Spørsmålet er: er det mulig å la et nært familiemedlem (forelder) overta hele boliglånet mitt? Dette familiemedlemmet har selv boliglån. Begge er gode bankkunder i form av ingen betalingsanmerkninger og begge er stabile betalere. Begge jobber fullt og begge har fast stilling med ålreite inntekter. Om leietakeren betaler inn leiesummen til min forelder, og min forelder betaler på boliglånet til banken (med min avtale, som om det skulle ha vært meg) - men vi overdrar lånet i forelderens navn - er det mulig? Da vil forelderen få større gjelde og jeg mindre. Noen erfaringer?
Gjest AnonymBruker Skrevet 26. juni 2010 #2 Skrevet 26. juni 2010 Personen får boliglån på sine vilkår. Altså hva banken mener at h*n kan betale. Ingenting i veien for at andre betaler på ditt lån, så som foreldre. Banken er kun interessert i å få pengene sine.
Gjest AnonymBruker Skrevet 26. juni 2010 #3 Skrevet 26. juni 2010 Personen får boliglån på sine vilkår. Altså hva banken mener at h*n kan betale. Så det du sier er at forelderen ikke kan få lånet overdratt til seg i sitt navn? Eller at den kan det, dersom banken mener at forelderen kan betjene det - og da tas ved leieinntekter med i regnestykket eller?
Gjest AnonymBruker Skrevet 26. juni 2010 #4 Skrevet 26. juni 2010 Den som har boliglånet må kunne betjene det på egen hånd. Altså hva som skal betales hver måned og hva personen har i inntekt mm. Tror banken vil ta hensyn til leieinntekter, men de må også ta hensyn til at dersom boligen ikke blir utleid på en stund så må vedkommende klare lånet på egenhånd.
Gjest AnonymBruker Skrevet 27. juni 2010 #5 Skrevet 27. juni 2010 Å overføre hele lånet uten at de overtar leiligheten til foreldrene dine vil jo si at de innfrir lånet for deg, dette vil jo utløse arveavgift for deg!! obsobs!! i stedet kan de nedbetale tilsammen 1G i året på lånet ditt og at lånet blir stående i ditt navn. Foreldrene dine kan ev være kausjonister. Dette vil ikke utløse arveavgift.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå