Gjest Anonymous Skrevet 24. september 2003 #1 Skrevet 24. september 2003 Leste lenger ned på siden her at det er vanlig å ha ca 20000kr i faste utgifter i måneden. Kan noen være så snill å sette opp ett regnestykke på hva alt dette er for noe? Ble plutselig livredd for å bli "voksen".. Har dere hus til flere millioner og varmekabler i hele huset, spiser som konger og fem biler. *håper det*
Gyda Skrevet 24. september 2003 #2 Skrevet 24. september 2003 Har aldri turt å regne på hva de faste utgiftene pr. mnd er. Men prøver herved: hus: 4000,- telefon og internett: 1200,- bil: 2700,- bilforsikring 2456 : 6 = 400,- canal digital: 218,- div mobilabbonement mm: 800,- renovasjon, vann og kloakk: 2326:6= 387,- forsikring: 700,- strøm:1900,- (gjennomsnitt dette året) studielån: 500,- NRK: 154,- Tilsammen: 13 000,- sånn cirka I tillegg til dette kommer eventuelle bokklubber, kjøpekort, mat mm. Dyrt å leve? Tja, ikke billig i alle fall.
Gjest Zalomine Skrevet 24. september 2003 #3 Skrevet 24. september 2003 Nja... altså, vi har knapt 20. i TOTALE utgifter, men jeg skjønner godt at det kan bli så mye i faste, om man har inntekter. Våre "generelle beregninger" er: Husleie: 8000 (den er 7600, men jeg regner den som 8000, så inkluderer dette beløpet også "litt sånn annet som jeg glemmer av" Strøm: 1000 Telefon (mobil, fasttelefon og internett) 1000 Studielån 3000 (vi har to studielån, som det kreves totalt ca 9000 for hver 3. måned) Mat: 3000 Buss 1000 "andre regninger" 1000 Dette blir de 18 jeg regner som "et minimum" for oss. Anta at dette er mennesker som har litt mer penger enn oss da (vi ligger på dette minimum fordi det var vår inntekt i en periode, og holder oss der fordi vi ikke tjener stort mer enda) Da kan man anta at matutgiftene er høyere (vi er jo bare to, ingen barn) klær og sko bruker man penger på. Eget hus gir høyere strømregning, og andre utgufter som vedlikehold, renovasjon etc, samt forsikring! Har man bil er det en del faste utgifter der også ( Hva folk regner som "faste" utgifter varierer også. Noen regner mat som fast fordi "mat må man ha" andre regner det som en variabel kostnad...) Har man barn så kommer det masse kostnader, bortsett fra at de skal ha mat og klær, så er det fritidsaktiviteter og sånn også, skoleturer, leker, mye. Jo, det er "skummelt å bli voksen", men... som enslig voksent menneske kan man selv velge litt hvor mye man vil bruke. Man kan bo billig eller bo dyrt, man kan kjøpe mat på Rema, eller spise ute, man kan droppe kleshandling, eller kjøpe klær til flere tusen kroner. Når man er to har man også to inntekter, og har man ingen barn står man friere. Det ornder seg... forbruket tilpasser seg inntektene, fordi det MÅ det (gitt at man har en viss form for økonomsik sans så ordenr det seg...)
Gjest Poirot Skrevet 24. september 2003 #4 Skrevet 24. september 2003 Dette er for meg: Hus 4200 Strøm 200 billig!! Mobil 250 Studielån 1500 ganske billig SOS-barn 200 Mat 2000 7350,- NB Har ikke bil, sykler til jobb og har ikke barn....
Gjest Ellisiv Skrevet 24. september 2003 #5 Skrevet 24. september 2003 Å, det er så enkelt så. Skaff deg en matglad mann som nekter å leve på knekkebrød og vann, og barn, samt kjøp leilighet. Vips- MASSE utgifter.
Gjest Zalomine Skrevet 24. september 2003 #6 Skrevet 24. september 2003 Som jeg sier, man tilpasser seg. Man kan nemlig velge ganske mye, det ahenger av valg (men du er heldig som klarer deg med 200 kroner i strøm da, det er sant!) Vi har også et fadderbarn (plan, ikke sos, mend et går vel på det samme) og dette er inni "diverse andre regninger" eller noe slik. Jeg runder våre beløp opp til hele tusen, og så dropper jeg "småbeløp" som dekkes av det andre. Vi kunne brukt langt mindre, om vi hadde bodd en annen plass, f.eks. Vel, altså. Jeg tar buss til jobb fordi jeg ikke gidder gå tre kvarter i regnvær. Jepp, jeg er lat sånn sett. Bil og unger (og hund) må vente til økonomien tillater det. Man tilpasser seg rett og slett de økonomiske rammer man har. Som student hadde jeg husleie på 2000, inkludert strøm og internet, brukte minimalt på mat, og hadde ingen problemer med å ha penger tilovers av studielånet. (som var drøyt 30.000 på 6 måneder) Jepp, inkludert hjemreiser og sånn brukte jeg kanskje 50.000 på et helt år. Det handler om tilpassninger.
Gjest Lea Skrevet 24. september 2003 #7 Skrevet 24. september 2003 Pengene forsvinner fort her også. Med et ganske stort lån (hus og bil), en bortskjemt hund, et mannfolk som elsker å kjøpe ting og er kresen i matveien og meg som bare MÅ ha ting til PC og hobbyer. Dessuten forsvinner det en del i det store hus-hullet (maling, materialer, møbler osv). Har mange ganger lurt på hvor alle pengene blir av, men hvis jeg hadde turt å samle på kvitteringer fra butikken, så tror jeg at mysteriet hadde vært løst :oops: .
Gjest Anonymous Skrevet 24. september 2003 #8 Skrevet 24. september 2003 Tror nok ikke det kan være gjennomsnittet fot utgifter til folk. 20.000 i faste utgifter, da skal du ha en ganske stor inntekt. Ta med skattewn, maten og ferier i tillegg. Ta gjennomsnittslønnen i Norge.....
Gjest Zalomine Skrevet 25. september 2003 #9 Skrevet 25. september 2003 Nåja, som jeg sier, det avhenger av hva man regner som "fast". Kan godt regne maten som "fast", for mat kjøper man hver måned, for et ganske likt beløp, du slipper ikke unna MAT. Klær og sko kan man velge bort, mat kan man vanskelig velge bort.
Gjest Anonymous Skrevet 25. september 2003 #10 Skrevet 25. september 2003 for en familie på to regner man i gjennomsnitt ett forbruk på 7000 :o kroner i mnd på mat og andre husholdningsart. sa han mannen i banken når jeg søkte lån. Pluss deretter på huslån på 4500, husleie på 1500, bil, strøm, telefon.. Ja.. Det blir fort en hel del..
Gjest Anonymous Skrevet 25. september 2003 #12 Skrevet 25. september 2003 for en familie på to regner man i gjennomsnitt ett forbruk på 7000 :o kroner i mnd på mat og andre husholdningsart. sa han mannen i banken .. :o Vi bruker 3000 pr mnd, vi.. og vi har det da bra :-?
Kaktus Skrevet 25. september 2003 #13 Skrevet 25. september 2003 Vi har bortimot 20 000 i faste utgifter i måneden - og da regner jeg ikke med mat. Med lån på 11 000 i måneden (har kuttet ned betalingstiden og betaler mindre renter), strøm, husleie (borettslag), to mobiler, fasttelefon, Internett (bredbånd), studielån, forsikringer, diesel, bompenger, avis osv. så er du plutselig på 20 000. Men vi har ikke mer enn vi klarer å betale og enda ha igjen litt, og det er vel det det handler om - å ikke ta på seg mer enn man klarer å takle.
Gjest agurk Skrevet 25. september 2003 #14 Skrevet 25. september 2003 for en familie på to regner man i gjennomsnitt ett forbruk på 7000 kroner i mnd på mat og andre husholdningsart. sa han mannen i banken .. Vi bruker 3000 pr mnd, vi.. og vi har det da bra Som sagt var det bankmannen som sa det da, vet ikke helt hva vi bruker selv. Men når de regner ut om du har råd til lån så regner de med at to pers bruker så mye som 7000,-
Cawarra Skrevet 25. september 2003 #15 Skrevet 25. september 2003 Våre utgifter til hus (inkl forsikringer, strøm), bil (bruk, lån, forsikringer), tlf/mobil/adsl, mat og studielån er på omtrent 20 000 pr mnd og vi er ikke noen "luksusmennesker", vi har ikke stort hus eller ny bil. I tillegg kommer utgifter til klær og fornøyelser og andre personlige ting. Som noen har vært inne på her tilpasses forbruket etter hva man tjener. Det begrenser seg naturlig hvor mye man kan ta opp i hus- og billån, f eks.
Gjest Anonymous Skrevet 25. september 2003 #16 Skrevet 25. september 2003 I faste utgifter har jeg og min samboer ca 24 000 kr! 7000 kr: vi trekker begge 3500 kroner i måneden til en felles konto som brukes til felles utgifter som mat, bensin, sporadiske regninger(tlf, strøm) andre felles ting. 16000 kr: vi trekker begge 8000 kr til en felles konto for bo utgifter. dette vil si 8000 kr går til huslån, 3000 kr til annet felles lån og 2500 kr til husleie. på denne kontoen blir det alltid litt til overs som dekker andre større regninger som for eksempel forsikringene som kommer på ca 10000 kr i året. 1400 kr: Studielån (her betaler vi individuelt, men det er ca samme beløp i måneden) hehe, når man får høyere inntekter vokser også utgiftene ;-)
Gjest Anonymous Skrevet 25. september 2003 #17 Skrevet 25. september 2003 Jeg og min samboer betaler følgende hver måned: Boliglån 14 000 Husleie 2000 Strøm ca 1000 Mobil Firma betaler Internet 1000 Forsikring 500 Studielån 6000 (vi etaler 3000kr hver hver mnd) Og det blir ca 24500.
Gjest Lady-M Skrevet 25. september 2003 #18 Skrevet 25. september 2003 Jeg og min mann har faste utgifter på ca 25.000,- i mnd. Lever ganske normalt, det meste går til lån på leil og bil, bensin, mat og forsikringer.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå