Gjest Anonymous Skrevet 22. september 2003 #1 Skrevet 22. september 2003 var en som skrev på en annen tråd at hvem som helst kan finne ut hvem man er/bor når du er på nett, men hvordan kan man greie detr? Ikke mye moro å være på kg og andre plasser om det skal vre så enklt som 2+2
Gjest Anonymous Skrevet 22. september 2003 #2 Skrevet 22. september 2003 Nei, det er slett ikke så enkelt som enkelte vil ha det til. Det andre eventuelt kan finne ut, er IP-adressen til maskinen din. Denne adressen er unik, og deles ut automatisk av systemene til Internet-leverandøren. De som kan se IP-adressen din, er de som styrer web-sider og maskiner du kobler deg direkte til. For eksempel kan de som driver Kvinneguiden se hvilken IP-adresse du har, men andre brukere her inne har i utgangspunktet ingen mulighet til å se den. Et annet tilfelle der IP-adressen blir synlig, er når du sender mail. Adressen din legges inn i en såkalt "header" i mailen, og denne kan leses av mottakeren. Sending av filer via MSN, ICQ, IRC e.l. gjør også at mottaker kan se adressen din. Samme gjelder for KaZaA, DirectConnect, WinMX og andre fildelingsprogrammer. Men hva forteller IP-adressen om deg? Fint lite, egentlig. Den forteller hvilken Internet-leverandør du bruker, og i mange tilfeller kan man utfra adressen se om du har bredbånd eller ikke. Hvis den som vet adressen din er svært datakyndig, og hvis du er online og ikke har noen brannmurløsning, er det teoretisk mulig for vedkommende å komme seg inn på maskinen din og lese filene dine. Men da snakker vi om noen som virkelig har et sterkt ønske om å snoke. Ellers, for å finne ut hvem som har (eller har hatt) en bestemt IP-adresse og hvor vedkommende bor, må man ha tilgang til loggene fra Internet-leverandøren. Disse er ikke offentlig tilgjengelig, og selv politiet har hatt problemer med å få ut denne type informasjon. Du har mao. sannsynligvis ingen grunn til å bekymre deg.
Catzy Skrevet 23. september 2003 #3 Skrevet 23. september 2003 En ting er tekniske ting som IP-adresser. En annen ting er sosiale "spor" du legger igjen. Uten å si navnet ditt, så sier du kanskje mye om deg selv. Hvor du bor, hvilken jobb du har, litt om forhold til folk rundt deg, litt om interesser. Hvis noen vil finne ut mye om deg, så er det bare å lese gjennom alle innleggene dine. Noen vil man få mange opplysninger om, andre veldig få. Dessuten er det en del som velger å legge inn epostadressen sin synlig. Litt avhengig av hva den er, og hvor mange folk rundt deg som kjenner den, så kan du jo finne ut mye bare ved hjelp av den. Det samme gjelder AOL, MSN eller yahoo-ting. Catzy
Crazee Skrevet 23. september 2003 #5 Skrevet 23. september 2003 aol' date=' hva er det?[/quote'] America OnLine - største (var i alle fall) ISP i USA - og med avdelingar i andre stadar i verda. Òg her i Europa.
Gjest gjest1 Skrevet 24. september 2003 #6 Skrevet 24. september 2003 Har lurt litt på det samme spørsmålet som ble stilt, greit å vite! Men hvor kan jeg min egen IP-adresse da? Har win xp. takker for svar som måtte komme :D
Gjest Niniel Skrevet 24. september 2003 #7 Skrevet 24. september 2003 Gå til www.whatismyipaddress.com
Gjest Anonymous Skrevet 24. september 2003 #8 Skrevet 24. september 2003 Jeg fant min ipadresse,men har jeg bruk for den? hva kan jeg selv bruke den til?
Crazee Skrevet 24. september 2003 #9 Skrevet 24. september 2003 Det finst t.d. spel du kan spela over internett, der du skriv inn IP il den (eller dei) du vil spela med. Greitt om det er ein liten vennegjeng som vil hygga seg i lag på den måten.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå