Gjest AnonymBruker Skrevet 25. mai 2010 #1 Skrevet 25. mai 2010 Hvordan klarer skuespillere i tv-serier og filmer å huske det de skal si? Er jo mange forskjellige folk i hollywood, noen store og berømte oscar-vinnere og andre som både er dårlige skuespillere, "konstant" rusa og havner i bråk, men avlikevel så klarer de huske replikkene. Og det er jo ikke alltid lite å si heller. Men hvordan? Husker da vi hadde skuespill på skola 10., det var jo kun de flimkeste av de flinkeste som klarte å huske alt det de skulle si på em times skuespill. Og da snakker jeg om hovedpesonen med veldig mye å si. De andre glemte det, selv om det kanskje var totalt 5 setninger, mens hovedperson i stykket hadde kanskje replikker på flere sider og husket alt. Og filmer har vel kanskje dobbelt, tredobbelt, kanskje tidobbelt så større manus. Og tv-serier så klarer de jo stort sett å lage 22 episoder i året med 22 forskjellige manus. Tar det ikke litt tid å huske alt? Hvordan gjør de det?
Supraspinatus Skrevet 26. mai 2010 #3 Skrevet 26. mai 2010 Hvordan klarer skuespillere i tv-serier og filmer å huske det de skal si? Er jo mange forskjellige folk i hollywood, noen store og berømte oscar-vinnere og andre som både er dårlige skuespillere, "konstant" rusa og havner i bråk, men avlikevel så klarer de huske replikkene. Og det er jo ikke alltid lite å si heller. Men hvordan? Husker da vi hadde skuespill på skola 10., det var jo kun de flimkeste av de flinkeste som klarte å huske alt det de skulle si på em times skuespill. Og da snakker jeg om hovedpesonen med veldig mye å si. De andre glemte det, selv om det kanskje var totalt 5 setninger, mens hovedperson i stykket hadde kanskje replikker på flere sider og husket alt. Og filmer har vel kanskje dobbelt, tredobbelt, kanskje tidobbelt så større manus. Og tv-serier så klarer de jo stort sett å lage 22 episoder i året med 22 forskjellige manus. Tar det ikke litt tid å huske alt? Hvordan gjør de det? På samme måte som du husker pensum når du skal ha eksamen. De memorerer det. Tipper også at flere av replikkene ikke er akkurat slik som de så skrevet i manus, men slik skuespilleren husker dem. Det finnes noen veldig bra memoreringsteknikker der ute. Kan anbefale boken til Oddbjørn By, "Memo".
Gjest AnonymBruker Skrevet 26. mai 2010 #4 Skrevet 26. mai 2010 Det tar jo ikke opp en film i ett, de tar opp en og en scene og de kan jo være veldig korte. Hver gang kameravinkelen endrer seg har du et nytt klipp. Det tas dessuten opp hulter til bulter, det er ikke sånn at man begynner på begynnelsen av filmen og tar opp scenen i den rekkefølgen du ser på filmen.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå