Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg skal begynne å sette av en sum hver måned, som jeg skal spare til egenkapital til bolig.

Men hvor skal jeg putte pengene? Vanlig høyrentekonto? Noen økonomiske glupinger her som har greie på hvilke banker og hvilke sparemetoder som er lurest?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Hvis det er til bolig er svaret enkelt: BSU.

Kjempegunstig med høye renter og skattefradrag.

Skrevet

Jeg er for gammel til BSU.

Skrevet

Dette lurer jeg også på. Har fyllt 20 000 på BSU allerede, hva nå med resten jeg sparer i år?

Gjest AnonymBruker
Skrevet

Øk skattetrekket! Ypperlig måte å spare på! :)

Skrevet

Jeg skatter allerede for mye, men nå tenkte jeg mer på langsiktig sparing. Hvilke banker gir god rente osv.?

Gjest AnonymBruker
Skrevet

Det kommer jo litt ann på hvor lenge du skal spare, men har du en horisont på et år eller tre ville jeg vurdert pengemarkedsfond. Avkastningen der vil ofte ligge rundt prosenten over vanlig banksparing. Muligens kan obligasjonsfond også være aktuelt (noe mer risiko, men også mulighet for større fortjeneste)

Er det mer langsiktig sparing du tenker på aksjefond.

Uansett sparehorisont anbefaler jeg deg å ta kontakt med banken din og få hjelp til å sette opp en spareavtale. Det kan gjerne være bedre enn å gå inn i kun et fond, så har du litt flere ben å stå på.

For høyrentekonti må man ofte ha en god del penger før man begynner å få en anstendig rente. Mange banker har ulik rente for f.eks. beløp over 50.000,- 100.000,- osv. Mange opererer også med relativt lang bindingstid hvis for å få beste rente, så det avhenger jo av hvor lenge du skal spare (og om du egentlig vet allerede nå hvor lenge du skal spare. Dumt å binde pengene i 24 mnd f.eks. hvis du ender opp med å kjøpe om et år) Finansportalen er et greit verktøy hvor du kan få oversikt over ulike bankers betingelser. Ser det er noe som kaller seg Nordax Finans som topper rentelisten og de gir 4,5% rente fra første krone, uten bindingstid eller noe. Høres nesten for godt ut til å være sant. Såvidt jeg ser, uten å ha leste nøye, er det ikke noe minimumsbeløp, men et maksbeløp på 400.000,-

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...