Gjest AnonymBruker Skrevet 15. april 2010 #1 Skrevet 15. april 2010 Hvordan fungerer dette med lån og med å eie leilighet? Etter noen år på leiemarkedet nå, så er jeg lei av at pengene "forsvinner ut vinduet" til huseiere, og stadig flytting. Nå har jeg lyst til å kjøpe leilighet sammen med samboer. Men kan jeg? Jeg har et vikariat frem til september, altså ikke fast jobb. Samboer er foreløpig student. Han har litt mer enn meg oppspart på BSU, jeg har pittelitt på BSU. Vi er flinke betalere, og har god kredit sånn sett. Vi har begge sparekonto med litt på. Kan jeg få lån på dette grunnlaget? Noen som vet? Vi tenker at utgifter på ca 10 000 i mnd greier vi fint, men hvor stort/lite lån kan man få da? Og dette med fellesgjeld, kommer det i tillegg? Uff, er grønn på dette merker jeg. Noen som vil ta seg tid til å opplyse meg?
Gjest Idzi-bidzi Skrevet 15. april 2010 #2 Skrevet 15. april 2010 Da jeg skulle kjøpe leilighet i høst med min samboer (jeg var student) fikk jeg beskjed om at jeg ikke kunne få spesielt med lån. Hvis du skal ha lån og ikke har spesielt mye i egenkapital MÅ du ha noen som står som kausjonist for deg. Hvis du har LITT på BSU og kjæresten din har LITT MER, ville jeg ikke brukt NOEN av pengene som står på BSU. BSU er utrolig gunstig og ha, du får god rente og masse i skattelette. Men du får bare ha BSU 1 gang. Så med mindre den er fylt opp, lønner det seg IKKE å bruke de små slantene som er der. da er det bedre å spare opp ved siden av, og sette de 20000 kr inn på bsu hvert år. Dette er veldig gunnstig. Ang utgifter pr måned har vi 2500000 i lån, og betaler 12 000 i renter og avdrag pr mnd. Dette er fordi renta nå er LAV. Du må ta høyde for å kunne betjene lånet ditt selv om renta stiger, normal rente er vel på ca 5-6%. Når du kjøper leilighet kommer Faste utgifter i tillegg, som eks husleie, trappevask, forsikring av bygård etc etc. Fellesgjeld kommer i tillegg til prisantydningen. Hvis du kjøper en NY leilighet, er det ofte et lavt innskudd men HØY fellesgjeld og høye faste utgifter. Dette er det VIKTIG å være obs på. De faste utgiftene er da høye fordi det betjener et lån i tillegg til alt annet. Vær også OBS på om du kjøper selveier, andel eller aksjeleilighet. Kjøper du andelsleilighet uten IN ordning (individuell nedbetaling) kan du plutselig bli sittende å betale ned leiligheten til Naboen hvis han ikke klarer å betjene dette selv. (dette er ekstem tilfelle, men det skjedde faktisk kameraten min)
Gjest AnonymBruker Skrevet 15. april 2010 #3 Skrevet 15. april 2010 Takk for svar! Men jeg kan vel kjøpe leilighet uten å bruke BSU? BSU-pengene kan jeg vel ha til jeg bestemmer at de pengene skal brukes på leilighet/hus? Jeg tenkte bare at det ser bra ut at jeg har en BSU-konto og at det kan si noe om meg som kunde i forhold til banken.. Hm, hva betyr det i praksis at noen må kausjonere for meg? Koster det de noe å være det, uansett om jeg greier å betale utgiftene? Og hva betyr egentlig de tre forskjellige; selveier, andel eller aksjeleilighet? Glemte å nevne at jeg har studielån på ca 200 000 som jeg betaler ned på med faste trekk hver mnd..
Britt Banditt Skrevet 15. april 2010 #4 Skrevet 15. april 2010 I det minste bør én av dere ha fast jobb, helst begge. Har samboeren din deltidsjobb ved siden av? Noen banker vil ikke ha de som ikke har fast jobb som medlåntager engang. Hvor mye tjener dere (helst brutto, altså før skatt) i måneden? Hvis dere kjøper en leilighet må også fellesgjelden regnes med. Det er også en gjeld dere får. Så hvis banken sier at dere kan få lån på for eksempel 1 000 000,-, og leiligheten koster 800 000,- og har en fellesgjeld på 500 000,- så vil dere ikke kunne kjøpe denne leiligheten, fordi summen blir 1 300 000,-. Det er viktig å alltid se på totalsummen for å se hvor mye leiligheten egentlig koster. I tillegg er det veldig dumt å kjøpe leiligheter med høy fellesgjeld og lavt innskudd, for det første fordi de gjerne er fryktelig vanskelig å selge igjen, og du kan risikere å tape hele innskuddet, men også fordi mange av disse leilighetene er veldig nye og har avdragsfrihet på fellesgjelda de første årene, noe som vil si at fellesutgiftene vil øke betraktelig når denne tiden er over. Du kan velge å ikke bruke BSU ja, men mange banker krever nå en del egenkapital, så det kan hende at dere blir nødt til å bruke det.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå