Gjest AnonymBruker Skrevet 12. april 2010 #1 Skrevet 12. april 2010 Jeg lurer litt på dette med regler når det gjelder bilderettigheter, både her, på blogger og f.eks. i tester på start.no. Bloggere legger jo ut bilder av kjendiser som de finner på nett, er dette lov? Eller illustrasjoner av f.eks. en hund da som de har funnet på nettet. Hvordan er egentlig reglene om dette med bilder. Jeg leser jo at man bare skal legge ut bilder man har rettigheter til, men hvilke bilder er det da? Bryter alle bloggere loven eller er det jeg som har misforstått? Det samme gjelder i tester på start.no, bilder av epler, potetgull, godterier, kjendiser, biler, ja alt mulig rart blir jo lastet opp i testene. Er det lov?
Zzyzx Skrevet 12. april 2010 #2 Skrevet 12. april 2010 (endret) Start.no og andre nettpublikasjoner kjøper rettigheten til å bruke bilder, eller de bruker promobilder som er ment til å publiseres av andre og distribuert til publikasjoner med nettopp det målet. Ellers er regelen ganske grei for privatpersoner. Har du ikke tatt bildet, eller ikke betalt for eller på annen måte fått en uttalt rett til å bruke det, så har du ikke lov til å bruke det heller. Med noen få unntak, det hender at folk publiserer bilder under creative commons, de fleste bildene på Wikipedia er vel det. Endret 12. april 2010 av Zzyzx
Gjest AnonymBruker Skrevet 12. april 2010 #3 Skrevet 12. april 2010 Men mange bloggere da, bryter de loven?
Gjest Cho Skrevet 12. april 2010 #4 Skrevet 12. april 2010 Men mange bloggere da, bryter de loven? Noen av de, ja. Jeg måtte be en bloggerinne om å fjerne noen bilder hun hadde låne-stjålet av meg (hun hadde funnet de på en side hvor kunstnere kan legge ut dritet sitt). Heldigvis sa hun seg villig til å fjerne bildene med en gang (da hun ikke var klar over at det var ulovlig å bruke dem), men jeg hadde hatt loven på min side hvis hun hadde nektet.
Zzyzx Skrevet 12. april 2010 #5 Skrevet 12. april 2010 Kanskje, kanskje ikke. Det er vanskelig for oss å vite om de gjør det, eller om de faktisk har tillatelse til å bruke bildene.
Gjest AnonymBruker Skrevet 12. april 2010 #6 Skrevet 12. april 2010 Hva med bilder av produkter da? Hvis bloggere reklamerer for en maskara på bloggen sin og de har funnet bildet av maskaraen på nettet. Er det ulovlig, eller er det noe annet når det gjelder sånt? Det samme gjelder de som lager sånn collage av klær de ønsker seg f.eks. Det er jo liksom et produkt, og ikke et fotografi liksom Hvis dere skjønner hva jeg mener.
Gjest navnelapp Skrevet 12. april 2010 #7 Skrevet 12. april 2010 Hva med bilder av produkter da? Hvis bloggere reklamerer for en maskara på bloggen sin og de har funnet bildet av maskaraen på nettet. Er det ulovlig, eller er det noe annet når det gjelder sånt? Det samme gjelder de som lager sånn collage av klær de ønsker seg f.eks. Det er jo liksom et produkt, og ikke et fotografi liksom Hvis dere skjønner hva jeg mener. Det er heller ikkje lov, men produsentane aksepterer det som regel stilltiande på grunn av reklameverdien. Du kan imidlertid ikkje kreve å få publisere eit bilde med referanse til at det er reklame. Collagar er det same.
aluminium Skrevet 12. april 2010 #8 Skrevet 12. april 2010 Man kan vel strengt tatt publisere et bilde på bloggen sin dersom man gjør det klart hvem som eier rettighetene til bildet...
Gjest Marlo Skrevet 12. april 2010 #9 Skrevet 12. april 2010 Ikke alltid. Min samboer jobber med foto, og han kom over en blogg som viste ett av hans bilder som han hadde tatt i forbindelse med en ulykke. Han sendte da en faktura til denne personen på 5000kr. Personen bak bloggen prøvde å ta dette rettens vei, men han ble til slutt nødt for å betale - fordi han ikke hadde spurt min samboer om det var greit å bruke hans bilde. Hadde han spurt, så hadde 1)min samboer sagt ja eller 2) sagt ja, men bare om han betalte for det - så det holder absolutt ikke å bare gjøre det tydelig hvem som har tatt bildet.
Meaty Skrevet 12. april 2010 #10 Skrevet 12. april 2010 En gang var jeg borti en webside der man kunne sjekke om et bilde lå ute flere steder på nettet. Da var det lett å finne ut om noen hadde "knabbet" bilder. Er det noen som vet hva den siden heter?
Zzyzx Skrevet 12. april 2010 #11 Skrevet 12. april 2010 Man kan vel strengt tatt publisere et bilde på bloggen sin dersom man gjør det klart hvem som eier rettighetene til bildet... Egentlig ikke i det hele tatt, faktisk.
Colargol Skrevet 12. april 2010 #12 Skrevet 12. april 2010 (endret) Copyright Information All pages on this Website, and graphics with a mywebsite.com watermark on, are the property of XXX. Pages, watermarked images or other content from mywebsite.com may not be redistributed or reproduced in any way, shape, or form without the written permission of XXX. Failure to do so is a violation of copyright laws. Any Web site may link to any of the pages on mywebsite.com. However, pages from mywebsite.com may not be embedded in a frame from the referring site, without the written permission of XXX. XXX, the author, owner and admin, is not responsible for any content that appears on these linked sites. While using this site, you agree to have read and accepted all the information above concerning use and copyright. Denne teksten har jeg på min webside, den er lånt og gjort om fra W3School's og betyr at man ikke kan redistribueretekst eller de bildene med mitt vannmerke på, heller ikke et lagret skjermbilde. (Her er selvfølgelig navnet på min webside og navnet mitt byttet ut med "mywebsite.com" og "XXX") Når jeg skriver om saker fra andre websider så spør jeg først eller bruker kun logoen deres som jeg legger som bildelink -det vil da si at jeg ikke nødvendigvis sier hvem som har tatt bildet, men referer direkte til stedet hvor bildet hører til. Stort sett så bruker jeg bilder som er CC (Creative commons) dvs. bilder der eieren av dem selv har bestemt innholdet i coyright'en (vanskelig å forklare enkelt -og på norsk) CC bilder/ressurser kan du f.eks finne på www.flickr.com, www.photobucket.com, www.picasa.com, www.deviantart.com osv. -det finnes mange flere slike sider. Det kan være smart å lese reglene rundt Creative Commons Endret 12. april 2010 av Colargol
Gjest AnonymBruker Skrevet 12. april 2010 #13 Skrevet 12. april 2010 Jeg får spørre mens jeg først er igang her da. Er det lov å fotografere inne på butikker, eller BØR man spørre betjeningen først?
Gjest AnonymBruker Skrevet 12. april 2010 #14 Skrevet 12. april 2010 Man kan vel strengt tatt publisere et bilde på bloggen sin dersom man gjør det klart hvem som eier rettighetene til bildet... Nei nei nei! -- Sånn enkelt sett burde man tenke slik at har man ikke tatt bildet selv, ikke bruk det! Og har man lyst til å bruke et bilde, spør først! Bloggere burde gått på kurs i nettvett og norsk lov før de begynner å blogge, jeg får nemlig grå hår av alle som har stjålet/stjeler bildene mine og bruker de som header og whatnot.
Meaty Skrevet 12. april 2010 #15 Skrevet 12. april 2010 Jeg får spørre mens jeg først er igang her da. Er det lov å fotografere inne på butikker, eller BØR man spørre betjeningen først? Etter min erfaring bør man spørre om lov. Jeg har jobbet i et par butikkjeder, og fått beskjed om at hvis noen filmer eller tar bilder, så skal vi spørre om hvorfor de gjør det og hva det skal brukes til. Men det er klart, vi får lov å bruke skjønn. Hvis det er opplagt at kunden tar bilde av en vare fordi han vurderer å kjøpe den, så er det ok. Men man blir mer mistenksom hvis noen går og knipser rundt i butikken.
Gjest AnonymBruker Skrevet 15. april 2010 #16 Skrevet 15. april 2010 Er dere sikker på at det ikke er lov til å reklamere for produkter på blogger? Hva med andre offisielle sider da? Ja, som for eksempel kvinneguiden, hvis det er tester av frokostblandinger, spør de produsenten først før de legger ut bildene? Eller tar de bildene selv kanskje?
Gjest AnonymBruker Skrevet 15. april 2010 #17 Skrevet 15. april 2010 Jeg mener selvfølgelig reklamering med bilder i innlegg over..
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå