Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet

Legger ved noen få korte utdrag fra boken En forfatters klagesang, av Lars Ra.

PS: Legger ikke ved koransiteringene som brukes til å støtte opp teksten.

”Den eldste av de tre Abraham-religionene, og en tydelig forløper til de andre to, er jødedommen som opprinnelig er stammedyrking av en enkelt, intenst ubehagelig Gud, morbid besatt av seksuelle restriksjoner, med sin overlegenhet i forhold til rivaliserende guder og med eksklusiv rett til sin utvalgte ørkenstamme. Under den romerske okkupasjonen av Palestina ble kristendommen grunnlagt av Paulus fra Tarsos som en mindre hensynsløs monoteistisk sekt innen jødedommen, og også en mindre eksklusiv sekt som så utover jødene og mot resten av verden. Mange århundrer senere gikk Muhammed og hans tilhengere tilbake til den kompromissløse monoteismen i den jødiske originalen, men ikke dens eksklusivitet, grunnla islam på en ny hellig bok, Koranen eller Qur’an, og plusset på en kraftfull ideologi med militære erobringer for å spre troen.”

” Det finnes mange vers i Koranen som kan kalles fredfulle og tolerante. Så å si alle kan dateres tilbake til begynnelsen av Muhammeds karriere som profet i byen Mekka. Der hadde han liten makt og hadde bare så vidt begynt å tiltrekke seg tilhengere. Alt dette forandrer seg når Muhammed etablerer et teokratisk samfunn i byen Medina. Her blir han en rik, mektig, og som vi senere får se, en intolerant krigsherre. Mange av versene blir nå avleggs og nye erstatninger blir skrevet i Koranen. Ideen er at når det er vers som er motstridende eller kan virke motstridende, er det verset som er åpenbart sist, det som er bedre, som skal gjelde, slik Allah har lovet, og da blir den tidsmessig tidligere åpenbaringen i Koranen kansellert. Jeg sier tidsmessig, da det er viktig å forstå at Koranen ikke er satt opp kronologisk lik Bibelen, men at man har de lengste versene først og de korteste versene til sist. I Koranen finner man de korte og mer tolerante versene fra Mekka på et senere tidspunkt enn de mer intolerante og voldelige versene fra Medina. Dette betyr ikke at de fredelige versene ble skapt senere, men som jeg nettopp nevnte, heller motsatt.”

”Mange muslimer vil si at islam forbyr selvmord. Alle forsvarere av selvmordsbombing vil begynne med å si at dette ikke er selvmord. Personens intensjon er ikke å drepe seg selv, men hensikten er å drepe andre, og dette er lov siden det er islamsk jihad. Og hvis de dreper seg selv i prosessen, som kan være en konsekvens, vil de få belønning som en martyr i paradis.”

”Ulik andre religioner, finnes det situasjoner der det er akseptert at en muslim forteller en løgn, og også oppmuntres til det. Muslimer kan ifølge Koranen lyve for å unngå at de selv blir lidende, eller at islam blir skadelidende på noen som helst måte. Når man er under press kan man fortelle en løgn for å forsvare religionen. Muhammed beordret selv personer han sendte for å drepe motstandere til å lyve dersom dette var nødvendig for å komme seg nærmere målet.”

”Ifølge tradisjonell islamsk teologi er sure ni den siste suren som er åpenbart. Her kommer Koranens siste ord om jihad og om hvordan man skal oppføre seg mot oss som ikke er troende muslimer. I denne suren finner vi det hyllede verset med det fengende navnet The Sword. Dette verset sier at når de forbudte månedene er over, skal man drepe de vantro hvor enn man finner dem. Muhammed sier klart at i de siste dagene er det mange som vil ta avstand fra troen og at man også skal drepe disse hvor enn man finner dem. I islamske sharia-skoler i Jerusalem, Syria, Jordan og Damaskus, sier man klart at alle de fredelige versene i Koranen blir erstattet ved verset The Sword.”

”Dersom islam er en fredelig religion, burde ikke da profeten deres oppført seg slik som eksempelvis Jesus? Noe mer fredfylt? Helbredet mennesker i stedet for å drepe dem? Dersom islam er en fredelig religion, er den ikke basert på livet til profeten Muhammed eller hans åpenbaringer skrevet i Koranen.”

Ja...?

Videoannonse
Annonse
Skrevet (endret)
Ifølge tradisjonell islamsk teologi er sure ni den siste suren som er åpenbart. Her kommer Koranens siste ord om jihad og om hvordan man skal oppføre seg mot oss som ikke er troende muslimer.

Først og fremst: jeg er klar over at du bare siterer tekst, og at du ikke skriver det selv. Men jeg må stoppe her, fordi akkurat dette med sura 9 er noe jeg har satt meg spesielt inn i og diskutert mye. Sura 9 er kanskje det mest misbrukte av alle i Koranen, også blant islamske fundamentalister. Den handler om hvordan man skal behandle vantro i krig, og sier overhodet ingenting om hvordan man skal oppføre seg mot ikke-troende i fredstid. Og det suraen sier er rett og slett at de fiendene som har holdt sine avtaler under våpenhvile, de skal man overholde sine egne avtaler overfor. For de øvrige, som ikke har respektert våpenhvilen, skal de behandles deretter.

De fleste siteringer av sura 9 stopper der det står at man skal drepe (egentlig "bekjempe") de vantro hvoren man finner dem, etter at våpenhvilen er omme. Man siterer ikke videre at alle vantro som ber om beskyttelse, skal få det, og bli skolert i Islam.

Sura 9 er forøvrig ifølge islamsk tradisjon den nest siste suraen åpenbart, ikke den siste, men det har ingen betydning her.

Endret av K.A.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...