Gjest AnonymBruker Skrevet 24. mars 2010 #1 Skrevet 24. mars 2010 Nå snakker jeg ikke om de som får en tusenlapp eller så i baksmell, men de som får 10 000,- 20 000,- og mer! Hvordan er det MULIG!? Regner dere ikke over hva dere faktisk må betale i skatt? Eller er pengene dere får utbetalt SÅ viktig akkurat der og da at dere ikke ser smellen som vil komme? Selv har jeg alltid brukt skattepengene som "sparegris", de 2 ekstra tusenlappene jeg får trekt i måneden ville ha forsvunnet i havet iløpet av året, men når jeg får dem trekt ekstra, så merker jeg dem godt i Juni! Har bestandig fått over 30 000,- igjen hvert år. Men så sitter venner og familie og er fotvilet HVERT eneste bidige år og hyler over baksmellen sin! Jeg har så lyst å si at nå har dem skreket og klaget over det hvert eneste jævla år, men gjør de noe med det? Nei!
Minttu Skrevet 24. mars 2010 #2 Skrevet 24. mars 2010 Nå har ikke jeg så peiling på skatt, og begynte ikke å trekke noe selv før etter jul. Men må si jeg er enig med deg! Jeg skjønner egentlig ikke hvordan det går ann å få så mye i baksmell. Gjentar det seg, så må man jo forstå at noe må gjøres, som da å trekke mer. Mamma trekker 500kr ekstra, og da får hun jo igjen mer. At du trekker såpass er bra, det må jammen være kjekt å få en slik sum på sommeren, kan virkelig ta seg en ferie da!
Gjest AnneShirley Skrevet 24. mars 2010 #3 Skrevet 24. mars 2010 Jeg regner med å få baksmell nå pga en del endringer vi har gjort i økonomien vår de siste par årene. Men jeg ser ikke det store problemet. Det er da vel ikke verre å betale inn de pengene nå enn å gjøre det under veis? Det man betaler i skatt blir jo det samme uansett.
frøken_øst Skrevet 24. mars 2010 #4 Skrevet 24. mars 2010 (endret) for min del er restskatten et resultat av mye omveltninger i økonomien pga sykdom, og andre ting i livet som har satt skatt og inntekter i bakgrunnen. Hvorfor hisse seg opp over andres skatteoppgjør? Endret 24. mars 2010 av frøken_øst
Gjest AnonymBruker Skrevet 24. mars 2010 #5 Skrevet 24. mars 2010 Hvorfor hisse seg opp over andres skatteoppgjør? Fordi når man må sitte å høre på samme visa år etter år om "stakkars meg som må betale så mye tilbake, dette har jeg ikke råd til!" Da begynner jeg å lure på hva som rører seg i topplokket til folk. Nå er det snakk om folk som er syke eller andre graverende ting som lager baksmellen, men vanlige folk med vanlig inntekt hvor det skulle være en smal sak å finne den rette skatteprosenten og dermed unngå baksmellen. Men neida.
Gjest AnonymBruker Skrevet 24. mars 2010 #6 Skrevet 24. mars 2010 Fordi når man må sitte å høre på samme visa år etter år om "stakkars meg som må betale så mye tilbake, dette har jeg ikke råd til!" Da begynner jeg å lure på hva som rører seg i topplokket til folk. Nå er det snakk om folk som IKKE er syke eller andre graverende ting som lager baksmellen, men vanlige folk med vanlig inntekt hvor det skulle være en smal sak å finne den rette skatteprosenten og dermed unngå baksmellen. Men neida.
Caramela Skrevet 24. mars 2010 #7 Skrevet 24. mars 2010 Folk gjør jo som folk selv ønsker. Og er forsåvidt enig med TS at jeg har lite sympati for de som syter og klager på enorm restskatt år etter år. Det går jo an å lære Og også som TS, så bruker jeg det som en "sparegris", til sommeren kan jeg ta ferie med god samvittighet og vite at regningene kan betales likevel. Og hvorfor? Jo, fordi det kommer en del tusen fra sparegrisen min!
Gjest M_icka Skrevet 24. mars 2010 #8 Skrevet 24. mars 2010 Det kan være andre ting, som aksjeutbytte. Da blir trekket på den reelle verdien av alle aksjene.
Gjest AnonymBruker Skrevet 24. mars 2010 #9 Skrevet 24. mars 2010 Nå har jeg kanskje ikke hatt muligheten til å trekke 2000 ekstra pr. mnd til skatt, og har dermed aldri hatt 30 000 utbetalt ved skatteoppgjøret. Men et par tusen får jeg :-) Men TS, ringer du bare skatteetaten da, og ber dem sette prosenten opp, ber om en annen tabell, så finner dere ut i felleskap hvor mye skatt du må trekke pr.mnd, eller hvordan beregner du det?
Tabris Skrevet 24. mars 2010 #10 Skrevet 24. mars 2010 For dere som bruker dette bevisst som en sparegris: Får dere bedre rente på dette enn om dere hadde spart samme beløp på en spare/høyrentekonto?
Lilith Skrevet 24. mars 2010 #11 Skrevet 24. mars 2010 Skjer det gang på gang og man syter over det hver gang uten å ta noen grep for å få orden på det, skjønner jeg jo at det kan være irriterende for de rundt. Jeg fikk baksmell i fjor pga en del omveltninger i økonomien. Hvordan det blir i år, aner jeg ikke pga enda flere omveltninger, men jeg skal betale inn så mye ekstra jeg kan nå og HÅPER å slippe restskatt til høsten. Også skal jeg prøve å unngå å klage hvis det ikke går riktig vei
Gjest AnonymBruker Skrevet 24. mars 2010 #12 Skrevet 24. mars 2010 Men TS, ringer du bare skatteetaten da, og ber dem sette prosenten opp, ber om en annen tabell, så finner dere ut i felleskap hvor mye skatt du må trekke pr.mnd, eller hvordan beregner du det? Jeg stryker over den skatteprosenten som står på skattekortet og skriver den prosenten som vil tilsvare ca 2000,- mer i mnd.
missLynch Skrevet 24. mars 2010 #13 Skrevet 24. mars 2010 Kan tenke meg at folk som jobber i yrker der inntekta varierer fra måned til måned, har større problemer med å kalkulere hvor mye skatt de må betale. Tar man på seg en ekstra vakt her og der, kan det vel fort bli ubalanse i regnskapet. Derfor er det viktig å ta vare på lønnsslipper, og følge med selv. Tror det er en del som lever i den tro at det er andre som passer på dette for dem. :klø: Såfremt man ikke har en solid buffer-konto å ta av når baksmellen kommer, er man nødt til å selv ta ansvar året igjennom.
Gjest AnonymBruker Skrevet 24. mars 2010 #14 Skrevet 24. mars 2010 For dere som bruker dette bevisst som en sparegris: Får dere bedre rente på dette enn om dere hadde spart samme beløp på en spare/høyrentekonto? Det vet jeg ikke...noe av grunnen til at jeg gjør det på denne måten er at jeg synes det er en grei måte å spare på, jeg slipper å måtte styre med sparing, pluss at jeg slipper å se pengene stå på konto, da hadde jeg nok blitt fristet til å bruke av dem...
Gjest AnonymBruker Skrevet 24. mars 2010 #15 Skrevet 24. mars 2010 Uforventet formue og uforventet inntekt gir restskatt for meg.. Restskatt er ikke for meg feilberegning av økonomien i hele tatt, bare uventet endringer. Og ja, jeg regna ut alleredere i januar hvor mye restskatt jeg ville få.
Gjest gurimalla Skrevet 24. mars 2010 #16 Skrevet 24. mars 2010 Det vet jeg ikke...noe av grunnen til at jeg gjør det på denne måten er at jeg synes det er en grei måte å spare på, jeg slipper å måtte styre med sparing, pluss at jeg slipper å se pengene stå på konto, da hadde jeg nok blitt fristet til å bruke av dem... Du får høyere rente på sparekonto (selvfølgelig). De som har fastrekk til sparekonto(ikke spesielt vanskelig) og greier å ha penger på konto, kommer bedre ut økonomisk enn de som sparer hos skatteetaten. Sparing hos skatteetaten er ikke et genialt påfunn. Vi får baksmell pga aksjeutbytte, husbytte (nytt lån) og lønnsøkning. Vi vet hvor mye vi får i baksmell og har penger til å betale det med. Helt uproblematisk.
Vanya Skrevet 24. mars 2010 #17 Skrevet 24. mars 2010 Jeg fikk tilbake 1500. Ganske bra timet, synes jeg. Jeg har ikke lyst på restskatt, men jeg drømmer heller ikke om få tilbake mange tusen... Som siste taler sier, sparing hos skatteetaten er ikke et genialt påfunn. Man taper rentekostnader av det.
Gjest AnonymBruker Skrevet 24. mars 2010 #18 Skrevet 24. mars 2010 Hvor mye renter er det snakk om ved 30 000,-? En hundrings?
Østlandet Skrevet 24. mars 2010 #19 Skrevet 24. mars 2010 Hvor mye renter er det snakk om ved 30 000,-? En hundrings? Tror ikke du var så lur nei. Etter å ha sett dette spørsmålet.
Gjest AnneShirley Skrevet 24. mars 2010 #20 Skrevet 24. mars 2010 Jeg kommer da ikke til å klage over at jeg får restskatt. Det er jeg da også fullstendig klar over at jeg kommer til å få -og hvorfor. Synes forøvrig det beste er å komme mest mulig riktig ut gjennom året og spare på mer "oversiktlig" vis. Dersom dere mente å klage på de som klager over å ha fått restskatt, så burde dere kanskje skrive det? Ikke hisse dere opp over alle som får restskatt?
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå