Gå til innhold

Kostholdsplan


Anbefalte innlegg

Gjest AnonymBruker
Skrevet

I mange år har jeg slitt med overspising og depresjoner. Jeg har kommet til det punktet at jeg skal få hjelp, og det er ikke et øyeblikk for tidlig.

Men jeg trenger litt hjelp fra dere også om dere vil :) Jeg trenger nemlig en oversikt over hva som er normalt å spise ila en dag. Har ikke hatt et sunt kosthold så lenge jeg kan huske, siden barneskolen. Har heller ingen sunne forbilder i familien, da de fleste har et anstrengt forhold til mat.

Jeg er flink til å lage mat. Jeg baker brød, et svært grovt et. Jeg kan lage det meste fra bunnen. Er ikke helt der at jeg koker egen kraft til sauser, men jeg bruker ikke mye posemat heller. Dermed trenger jeg ikke mye info om hva jeg ikke skal spise. Er også vant til å se på innholdsoversikten, og på næringsstoffer i mat. Poenget mitt er vel at jeg har en del kjennskap til mat og kosthold, men aner ikke hvordan jeg skal gjøre det riktige!

Hvor mye er det normalt å spise til frokost? Antall skiver og sånn. Hva spiser jeg til lunsj? Hva er nok, hva er for mye? Når spiser du godteri, og hva spiser du?

Blir veldig glad om noen vil svare meg på disse spørsmålene, det betyr mye for meg :)

Videoannonse
Annonse
Skrevet (endret)

Hei, hva som er normalt er veldig individuelt, men en normal kvinne trenger rundt 2000 kalorier daglig og her har du en "matplan" for hvor mye mat dette tilsier:

http://www.melk.no/artikkel.aspx?mnu1id=9035&mnu2id=9037&mnu3id=9040&artid=10628

Anbefaler også at du leser denne artikkelen om sunt kosthold:

http://www.helsedirektoratet.no/vp/multimedia/archive/00006/IS-1259_6467a.pdf

Ang. godteri så kan du følge med på denne tråden:

http://forum.kvinneguiden.no/index.php?showtopic=480092

Masse lykke til!! :klemmer:

Endret av Lotte28
Gjest AnonymBruker
Skrevet

Tusen takk!

Den matplanen var helt fantastisk, og jeg skal prøve det jeg kan å følge den fremover. Det er den beste planen jeg har sett noen gang, og skal anbefale den videre! :jepp:

Skrevet

Tusen takk!

Den matplanen var helt fantastisk, og jeg skal prøve det jeg kan å følge den fremover. Det er den beste planen jeg har sett noen gang, og skal anbefale den videre! :jepp:

Så godt å kunne være til hjelp!!

Bruk fantasien, varier, kos deg med maten/drikken, bruk denne planen som ett utgangspunkt for "normal" mengde!

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...