Gjest AnonymBruker Skrevet 20. mars 2010 #1 Skrevet 20. mars 2010 Jeg sitter og skal søke studentboliger til høsten. Ett av tilbudene jeg ser på er hybel med "eget kjøkken". Det innebærer i praksis at man har et hybelkjøkken inne på hybelen. Fordelen er jo selvfølgelig at man slipper å dele, men så tenker jeg på hvor kjekt kan det være å legge seg i steikosen hvis du f.eks. har laget sild til middag... Er det noen som har bodd med en slik anordning? Veide fordelene opp for ulempene?
LillePetrine Skrevet 20. mars 2010 #2 Skrevet 20. mars 2010 Fordel ved å være flere som deler: Sosialt, man kan lage billige fellesmiddager, man deler på vasking, man slepper stekeosen som du sier, man slepper at det å ikke ha tatt oppvasken gjør rommet ditt rotete. Fordel ved å ha eget kjøkken (inne på hybelen): Man slepper at folk tar mat og bruker dine ting. Man slepper at benken er full av andres oppvask uke etter uke, man slepper også å måtte vaske opp tallerkener når man skal spise fordi det ikke er flere igjen. Stekeosen leges som regel av en kjøkkenvifte..Og hvor ofte lager man sild egentlig? Jeg bodde på studentbolig og delte kjøkken og bad med ei anna jente. Det gikk superbra, og var absolutt noe jeg foretrakk fremfor å dele med mange (rot!) eller å dele med ingen (dyrt!)
Gjest AnonymBruker Skrevet 20. mars 2010 #3 Skrevet 20. mars 2010 Det kommer an på så mye. Jeg har bodd slik du beskriver, og der var vinduet eneste "avtrekket". Det er jo ikke noe problem på sommeren, men det er ikke fullt så morsomt i 10 minusgrader. Men å dele har også sine bakdeler. Jeg delte en gang kjøkken med en gjeng slasker. De lot alt flyte, stjal mat, you name it. Det er ikke moro når matrestene står så lenge at det går fluelarver i det. Jeg vil påstå at det kommer helt an på hvem du deler med.
Gjest AnonymBruker Skrevet 20. mars 2010 #4 Skrevet 20. mars 2010 I tillegg er det ofte ikke stekeovn på slike hybelkjøkken.
einna Skrevet 20. mars 2010 #5 Skrevet 20. mars 2010 Kommer mye an på hvor mange du deler med. Flere enn 3-4 har jeg ikke særlig gode erfaringer med, kjøkkenet blir lett ekkelt. Har delt med 3 stk i flere år (først studentvbolig, så kollektiv med venner), og det gikk veldig bra. Var likevel deilig å få sitt eget da jeg ble samboer, men var ikke noe særlig savn før det.
Gjest Iah Skrevet 20. mars 2010 #6 Skrevet 20. mars 2010 Jeg bor på hybel med eget kjøkken. Har aldri hatt noen problemer med stekeos. Det er to ting jeg savner ved kjøkkenet mitt. Flere kokeplater, har bare to og større benkplass. Men å dele kjøkken hadde uansett vært uaktuelt for meg.
Primarius Skrevet 21. mars 2010 #7 Skrevet 21. mars 2010 Hadde eget kjøkken i 4 1/2 år mens jeg studerte, og felles kjøkken 1/2, da jeg var på utveksling. Jeg søkte om hybel med kjøkken, fordi jeg synes det var praktisk at de skitne tallerkene som måte stå i vasken var mine egne. Ytterligere var det greit at mine matvarer var mine matvarer, og ikke var forsvunnet fra hyller, etc. innen jeg skulle spise. Ulempen var at det var et svært lite kjøkken, og ikke veldig sosialt. Når jeg var på utveksling lagde vi et system for at alt skulle vaskes etter hver bespisning. Vi hadde litt felles innkjøp av standard matvarer (krydder, mel, o.l.) og var ellers ganske flinke til å skrive navn på alt som gikk inn i kjøleskap & fryser som ikke var på fellesen. Det var hyggelig og sosialt. Ulempen var at det ikke var alle som var like flinke til å vaske opp etter seg, og enkelte av tingene som gikk på fellesen i starten var det noen som brukte mer enn sin andel av og derfor var det tomt når vi andre skulle ha. (Dette forsvant fort ut av fellesinnkjøpet). Tror det er veldig avhenging av hvilken personlighet man har, og hva man ønsker av et kjøkken.
Mir Skrevet 21. mars 2010 #8 Skrevet 21. mars 2010 har hatt egen hybel med kjøkkenkrok. Hadde vanligvis middag i 5 tiden, og da jeg gikk til sengs rundt 23 så luktet jeg ikke noe fisk hvis jeg hadde hatt det. Det var helt ålreit synes jeg. Jeg takler ikke andres rot og skitt som ligger rundt på kjøkkenet, så helt kurant!
Christiane_W Skrevet 21. mars 2010 #9 Skrevet 21. mars 2010 Jeg har bodd i en liten ett-roms med åpen kjøkkenløsning og det var stort sett ikke noe problem, jeg ble veldig opphengt i å alltid ha ryddig kjøkkenbenk og å alltid vaske opp alt umiddelbart! Når det gjelder matos er det mer snakk om å være bevisst på å f.eks. lage mat på et tidspunkt så man har tid til å lufte ut før man legger seg. Jeg satte ikke i gang med biffsteking eller tacomiddag klokka ni på kvelden for å si det sånn.
Gjest AnonymBruker Skrevet 21. mars 2010 #10 Skrevet 21. mars 2010 Jeg syns du heller skal tenke på om du vil dele med andre eller ikke enn om det blir matos. Dette var ikke noe problem når jeg hadde en ett-roms og jeg likte godt å ha mitt eget der jeg slapp å tenke på andres rot og gris. Er enig at det ikke er noe gøy å dele med mange,og når jeg har studert i Norge har jeg hatt eget kjøleskap på grunn av at folk stjeler. Nå er jeg i utlandet og har ikke kjøleskap og gjett hva som skjedde?Ja,det har blitt stjelt.Noe jeg irriterer meg noe utrolig over.
Amys Skrevet 23. mars 2010 #11 Skrevet 23. mars 2010 Jeg har hatt en 25kvm hybelleilighet, og med tanke på matos var det ingen problemer. Det som var mer plagsomt var det ble fort rotete med kjøkken, stue og soverom i samme rommet. Men det spørs veldig på hva slags kjøkken det er da. Der jeg bodde var det et helt "vanlig" kjøkken, standard komfyr, benkkjøleskap og greit med benk- og skapplass, men jeg har også vært borti "kjøkken" bestående av en koke/stekeovnssak man plasserer oppå kjøkkenbenken, uten noen form for avtrekk. Og da er det definitivt mer hat å lage mat (jeg bodde på hybel en sommer der det var eneste måten å lage mat på, det ble mye salat og grilling ute for å si det sånn...) Hvis du er ny student vil jeg egentlig anbefale deg å få deg dublett (dele kjøkken og muligens bad med en annen), man får gjerne større plass og blir i tillegg kjent med nye folk. Samtidig så slipper du unna endel av de negative sidene ved kollektiv, det er mye lettere å holde styr på vaskelister etc når man bare er to, og man stort sett får ha maten sin i fred.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå