Gjest Gjest Skrevet 10. mars 2010 #1 Skrevet 10. mars 2010 Pga graviditet vil jeg og samboer gjerne flytte til en større leilighet litt tidligere enn antatt, og skal snart i banken for en samtale om hvor mye vi kan låne. Vi vil gjerne oppgradere til 3-4 soverom med en gang (har ett nå), vil ha en leilighet vi kan bo i en stund. Prisene er lave her vi bor, så det skal gå fint. Men vi er usikre på om det "lønner seg" å nevne graviditeten under møtet med banken eller ikke. På den ene siden vil en graviditet muligens bety mindre penger på oss og større utgifter, men om vi nevner en baby så er det kanskje forståelse for at vi vil ha en større leilighet, ikke bare fordi vi er luksusdyr? Eller blir det ikke tatt med i det beregning for hva vi kan låne i det hele tatt?
Harlekin Skrevet 10. mars 2010 #2 Skrevet 10. mars 2010 (endret) Dette bør ikke ha noe med saken å gjøre i det hele tatt. Hvis du er i jobb og får permisjonspenger, har du samme inntekt gjennom permisjonen og har (sannsynligvis) en jobb å gå tilbake til etter endt permisjon. Litt større utgifter blir det nok, men ikke forferdelig mye det første året i alle fall. Grunnene deres til å ville flytte er irrelevante, det banken ser på er om dere har inntekt til å betjene lånet, betalingshistorikk og slike ting. Så jeg tror det vil være ett fett om dere nevner graviditeten eller ikke. Men nå er ikke jeg saksbehandler i bank, så det er sikkert andre som kan svare bedre. Endret 10. mars 2010 av Harlekin
Gjest Gjest_gjest_* Skrevet 10. mars 2010 #3 Skrevet 10. mars 2010 Hvis banken bruker SIFO-beregninger, vil vel sluttsummen bli litt annerledes og dermed endre litt på hvor mye dere kan låne. Men uansett; er det ikke best å være ærlige med banken om hvilke planer dere har fremover, slik at dere får et lån som er best mulig tilpasset deres økonomi? Det er jo ikke om å gjøre å låne mest mulig, og hvis det er slik at banken mener at de utgiftene dere vil ha med et barn gjør at dere ikke kan låne fullt så mye som dere vil, er det kanskje et hint om at dere ikke bør låne så mye? Banken vil uansett ikke bry seg om årsakene til at dere vil kjøpe ny bolig så lenge dere kan betale lånet.
Alison Skrevet 11. mars 2010 #4 Skrevet 11. mars 2010 Dette bør ikke ha noe med saken å gjøre i det hele tatt. Hvis du er i jobb og får permisjonspenger, har du samme inntekt gjennom permisjonen og har (sannsynligvis) en jobb å gå tilbake til etter endt permisjon. Litt større utgifter blir det nok, men ikke forferdelig mye det første året i alle fall. Grunnene deres til å ville flytte er irrelevante, det banken ser på er om dere har inntekt til å betjene lånet, betalingshistorikk og slike ting. Så jeg tror det vil være ett fett om dere nevner graviditeten eller ikke. Men nå er ikke jeg saksbehandler i bank, så det er sikkert andre som kan svare bedre. Dette er ikke riktig. Det bør tas hensyn til en graviditet. Barn betyr økte utgifter. Hvis ts holder tilbake opplysninger om familieforøkelsen kan det bety at hun får mer lån enn økonomien tillater. Da kan det bli tøft når det kommer på utgifter til bl.a. utstyr, bleier, mat, klær og ikke minst barnehage og etter hvert SFO.
aluminium Skrevet 11. mars 2010 #5 Skrevet 11. mars 2010 Jeg holder med Alison her. Det er ingen grunn til å skjule noe for banken, det gjør bare at du blir en "dårlig" kunde hos dem. Banken setter pris på all informasjon som kan ha noe å bety for økonomien, og et barn har en del å si.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå