Gjest Gjest_Milla_* Skrevet 16. februar 2010 #1 Skrevet 16. februar 2010 Hei! Jeg lurer på om den ene katten vår er blitt deprimert eller noe..? Vi har to steriliserte hunnkatter (skogkatter) på 6år. Nå i løpet av vinteren, som som sagt er rekordlang her på Vestlandet!!, har den ene virket mer og mer deprimert. De siste ukene har hun tisset i sofa og barnesenger rett som det er. Ikke daglig, Kanskje en gang ukentlig. Vi har kattekasse med sand i inne, denne blir rengjort daglig. Vi bor på landet, så ellers i året tisser de nok endel utendørs. Ingen av dem er noe spesielt glad i snø/ vinter, noe som gjør at de tilbringer mer tid innendørs enn de er vant med. Den ene av kattene takler dette fint, mens som sagt den andre rett og slett virker litt deprimert... Jeg har prøvd å sjekke henne selv, men hun viser ingen tegn på smerte. Hun spiser godt også. Vi bor ganske langt fra dyrlege, og hun liker ikke å kjøre bil, derfor lurte jeg på om noen av dere har opplevd lignende med deres katter?? Har jo hørt at dersom en katt plutselig begynner å gjøre fra seg inne, er dette et tegn på sykdom. Men da er det vel snakk om daglig, eller?? Takker for svar!!
Gjest Gjest Skrevet 19. februar 2010 #2 Skrevet 19. februar 2010 Hei! Jeg lurer på om den ene katten vår er blitt deprimert eller noe..? Vi har to steriliserte hunnkatter (skogkatter) på 6år. Nå i løpet av vinteren, som som sagt er rekordlang her på Vestlandet!!, har den ene virket mer og mer deprimert. De siste ukene har hun tisset i sofa og barnesenger rett som det er. Ikke daglig, Kanskje en gang ukentlig. Vi har kattekasse med sand i inne, denne blir rengjort daglig. Vi bor på landet, så ellers i året tisser de nok endel utendørs. Ingen av dem er noe spesielt glad i snø/ vinter, noe som gjør at de tilbringer mer tid innendørs enn de er vant med. Den ene av kattene takler dette fint, mens som sagt den andre rett og slett virker litt deprimert... Jeg har prøvd å sjekke henne selv, men hun viser ingen tegn på smerte. Hun spiser godt også. Vi bor ganske langt fra dyrlege, og hun liker ikke å kjøre bil, derfor lurte jeg på om noen av dere har opplevd lignende med deres katter?? Har jo hørt at dersom en katt plutselig begynner å gjøre fra seg inne, er dette et tegn på sykdom. Men da er det vel snakk om daglig, eller?? Takker for svar!! Har hun opplevd noe i forkant av dette. Vært borte noen dager, vært i slosskamp eller lignende? Kan være tegn på nervøsitet.
Gjest Gjest_Pusi_* Skrevet 20. februar 2010 #3 Skrevet 20. februar 2010 Ja, dette kan definitivt være tegn på sykdom! Kontakt veterinæren før det går for langt. Katter, som tidligere har vært husreine, som plutselig begynner å markere inne, vil fortelle deg noe. Muligens hun også tisser fordi hun har fått urinveisinfeksjon. Blir ikke dette behandlet tidlig, kan dette gå opp i nyrene og forårsake nyresvikt. Det kan katten dø av. Jeg tror at du innerst inne vet at det er noe galt med katten din. Jeg ønsker deg lykke til hos veterinæren.
NovaFlare Skrevet 20. februar 2010 #4 Skrevet 20. februar 2010 Det kan være langt til veterinæren, men det koster jo ikke så mye å ta en telefon Jeg ville ringt å forhørt meg, bare
Gjest Katteeier Skrevet 22. februar 2010 #5 Skrevet 22. februar 2010 Hvor lenge har katten din oppført seg slik? At den spiser er et godt tegn da syke katter ofte mister matlysten og bare "stenger seg av!. Deler kattene dine samme kasse? Dette liker ofte ikke katter og i vinterhalvåret så blir den brukt flittigere og katten kan bli mer misfornøyd og vil ha sin egen plass? Men det kan også være tegn på sykdom så ta en tlf til veterinæren.
Gjest TS Skrevet 1. mars 2010 #6 Skrevet 1. mars 2010 Vel, det var ikke UVI eller noe annet fysisk. Mest sannsynligvis er det PST (post traumatisk stressyndrom). Så nå vrir vi hjernene her, og lurer på hva som kan ha utløst dette... Eneste vi kommer på er sneen... Noen som har erfaring med PST hos katt?? Kan hun bli frisk? Dersom det er sneen, vil hun da bli frisk når den forsvinner?? Stakkars pusen vår!!
Tabris Skrevet 1. mars 2010 #7 Skrevet 1. mars 2010 Katter som får post-traumatisk stressyndrom pga snø?! Det høres veldig rart ut.
NovaFlare Skrevet 1. mars 2010 #8 Skrevet 1. mars 2010 Noen som har erfaring med PST hos katt?? Kan hun bli frisk? Dersom det er sneen, vil hun da bli frisk når den forsvinner?? Hvordan spurte du ikke veterinæren om dette samtidig??
Gjest Gjest Skrevet 1. mars 2010 #9 Skrevet 1. mars 2010 Han hadde ikke noe "fasitsvar." Vi måtte ta tiden til hjelp, og se hvordan det gikk. Skal ta kontakt igjen da, for oppføging! Men slik jeg ser det, stresser det katten MER å kjøre til dyrlegen enn å bare gå rundt her hjemme! Spør her inne, da jeg lurer på om noen her har erfaring med denne sykdommen! Alltid godt å få høre andre som eve har gått gjennom dette med sine kjæledyr. Får ofte forklart ting på en litt annen måte da, enn fra dyrlegen. Har forøvrig heller aldri tenkt at det kunne vært PST. Vet jo om det hos mennesker, men det var ikke i tankene mine at katten kunne få det... Videre kommer vi ikke på noe annet enn sneen, katten svarer oss heller ikke når vi spør henne ;-)
Gjest Kevlarsjäl Skrevet 1. mars 2010 #10 Skrevet 1. mars 2010 (endret) Hehe. Enkle grep: Kattedo med større plass. Kos, pelsstell og mye positiv oppmerksomhet til katten. Virker ikke dette må du putte katten i bur og kjøre til dyrlegen. Den eneste akseptable grunnen til å ikke ta katta til dyrlegen er fordi den er frisk. Lang vei er absolutt -ikke- en god nok grunn. Og la meg vinkle det på en annen måte: Hvis du mistenkte at din tenårings datter/sønn var psykisk syk - og nektet å snakke med deg - ville du bare tatt en telefon til legen og tatt legens ord for god fisk når legen ikke har sett symptomene selv, kun hørt deg si dem? (ting kan misforstås osv) (Ok, dette eksmplet var noe ekstremt. Men det er særs viktig å passe på dem som ikke kan snakke for seg!) Endret 1. mars 2010 av Kevlarsjäl
Gjest Gjest_mia_* Skrevet 4. mars 2010 #11 Skrevet 4. mars 2010 En ting som kanskje kan hjelpe er Feliway diffuser. Den gir fra seg de samme feromonene som katten selv skiller ut når han er fornøyd, og skal hjelpe mot nervøsitet, utrygghet og stress i forbindelse med nye "hendelser" (alt fra flytting, nye arbeidstider på jobb, reising). Jeg kan godt skjønne at katten blir nedfor dersom han er mye inne (men samtidig vil han ikke ut pga snøen), men tror nok det vil endre seg når snøen forsvinner og det blir varmere Frem til det er det viktig å kose og LEKE masse med han, og prøv ut feliway (den finnes i spray også, men diffuser anbefales)!
Miss Puddel Skrevet 4. mars 2010 #12 Skrevet 4. mars 2010 En ting som kanskje kan hjelpe er Feliway diffuser. Den gir fra seg de samme feromonene som katten selv skiller ut når han er fornøyd, og skal hjelpe mot nervøsitet, utrygghet og stress i forbindelse med nye "hendelser" (alt fra flytting, nye arbeidstider på jobb, reising). Jeg kan godt skjønne at katten blir nedfor dersom han er mye inne (men samtidig vil han ikke ut pga snøen), men tror nok det vil endre seg når snøen forsvinner og det blir varmere Frem til det er det viktig å kose og LEKE masse med han, og prøv ut feliway (den finnes i spray også, men diffuser anbefales)! underskrives, kjempesmart!
Gjest Supermimz Skrevet 4. mars 2010 #13 Skrevet 4. mars 2010 Katten min brukte å lufte seg litt ute om det ikke var for kaldt på vinteren..Jeg husker hun hoppet etter meg i sporene mine i den dype snøen, men ble ikke spesielt deprimert noen gang.. hm, Det er nok mulig hun savner utelivet.
Gjest TS Skrevet 6. mars 2010 #14 Skrevet 6. mars 2010 En ting som kanskje kan hjelpe er Feliway diffuser. Den gir fra seg de samme feromonene som katten selv skiller ut når han er fornøyd, og skal hjelpe mot nervøsitet, utrygghet og stress i forbindelse med nye "hendelser" (alt fra flytting, nye arbeidstider på jobb, reising). Jeg kan godt skjønne at katten blir nedfor dersom han er mye inne (men samtidig vil han ikke ut pga snøen), men tror nok det vil endre seg når snøen forsvinner og det blir varmere Frem til det er det viktig å kose og LEKE masse med han, og prøv ut feliway (den finnes i spray også, men diffuser anbefales)! Dette hørtes ut som et godt råd Selges det i dyrebutikker??
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå