Gjest Anonymous Skrevet 4. september 2003 #1 Skrevet 4. september 2003 Håper noen kan svare meg på mulige fremgangsmåter for å løse denne saken uten å måtte betale ny registrering på bilen vår. (Det er nemlig det biltilsynet krever!!!) Vi har en bil som 90% av tiden står i garasje. Vi bruker den gjerne til en liten ferietur, eller som kriseløsning i nye og ne. Vi er mye på farten og mannen min bruker mye scooter (lettvindt og billig). Årsavgift på bilen er selvsagt betalt, oblatene har vi mottatt, men må innrømme at vi har vært trege med å sette dem på, da bilen som sagt ikke har vært i bruk. Nå har vi vært på ferie og i mellomtiden har en representant for biltilsynet vært inne i vår garasje og klippet skiltene pga manglende oblat. Skal vi ha tilbake skiltene må vi betale for ny registrering. Spørsmålene våre blir da; 1. Er det lov å gå inn i privat garasje for å undesøke skilt, evt. klippe disse? Jeg mener nei, noen sier ja, da garasjen er åpen og kontrolløren kunne stå utenfor og se at oblatene ikke var gule. 2. Kan man ta skiltene når det er tydelig at bilen er mer eller mindre permanent parkert/ikke i bruk. (Kontrolløren har måtte rydde seg vei og flyttet saker og ting for å klippe skiltene bak på bilen). Som vi sa til biltilsynet; vi har betalt avgiften og ville selvsagt sette på oblatene før vi begynte å bruke bilen igjen. Hva om vi f.eks. var på 6 mndrs. jordomseiling? 3. Vi har naboer som er villige til å vitne/skrive under på at bilen de siste halve året har stått parkert i privat garasje og at den var parkert på nevnte sted da avskiltingen fant sted. 4. Er det mulig å anmelde forholdet? Jeg er mektig irritert over biltilsynets iver etter å innkassere litt ekstra penger. De har vel uansett en regnskapsavdeling som kan ta ut en liste over personer/kjøretøy med manglende innbetalt årsavgift slik at de har litt mer konkret å gå etter? Håper noen kan komme med tips.
lillesol20 Skrevet 4. september 2003 #2 Skrevet 4. september 2003 Jeg vet ivertfall svaret på nr. 1, og det er JA, det har de lov til. :blunke:
Gjest Hilde K S Skrevet 4. september 2003 #3 Skrevet 4. september 2003 De klipper der de kan komme til og det har de faktisk lov til. Å klage det kan du bare glemme. En anmldelse vil nok bare bli ledd av. Det har ofte vært oppe saker som dette i media, men Staten den skal ha sitt. Og har du somlet med oblatet hjelper det ikke at du ikke har brukt bilen. Hvordan kunne klipetangmannen som snek i garasjen vite om du hadde betalt eller ikke ? Og ja man kan ta skiltene selv om det ser ut til at bilen ikke er i bruk. Alle biler med skilt SKAL ha gyldig oblat. Du må nok bare betale !
Gjest Mae Skrevet 4. september 2003 #4 Skrevet 4. september 2003 Dette har de så vidt jeg har forstått lov til. Når folk er så dumme/late at de ikke setter på oblatene øyeblikkelig når de kommer i posten får de ta smellen som kommer fra Biltilsynet. Ta det som en lærepenge! Mae
Gjest Anonymous Skrevet 4. september 2003 #5 Skrevet 4. september 2003 Takk for svar! Hjelper tydeligvis ikke å være så naiv å tro at det er greit så lenge bilen står urørt i vår egen garasje... Usjameg så dumme vi er!! :-? Og Mae; takk for kategoriseringen dum/lat - jeg innrømmet at vi var sene med å få oblatene fram, men det hjelper jo heller ikke at man er i utlandet 3 mndr. i slengen... Men jo... kansje litt dum??? I alle fall veeeeldig naiv!!
Gjest Mae Skrevet 4. september 2003 #6 Skrevet 4. september 2003 Kanskje jeg var noe krass mot deg Gjest, jeg mente ikke å kalle deg dum/lat men poenget er hverfall at du må betale for å reg. bilen på nytt, det hjelper ikke med alskens unnskyldninger for Staten har krav på de pengene uansett. Mae
Mrs. B Skrevet 4. september 2003 #7 Skrevet 4. september 2003 Jeg må si jeg synes det er rart dersom de har gått inn i garasjen deres for å avskilte. Dette kan de vel bare ha grunnlag til å gjøre dersom avgiften ikke er betalt? Ellers må de ha mye å gjøre dersom de går rundt overalt for å sjekke....?
Englepusen Skrevet 4. september 2003 #8 Skrevet 4. september 2003 Statsansatte er noen snodige skruer...og veldig firkanta i forhold til regler!! Det finnes jo selvsagt unntak..
14062003 Skrevet 4. september 2003 #9 Skrevet 4. september 2003 Jeg trodde de ALLTID sjekket registeret om årsavgift og forsikring var betalt før de klippet skiltene, jeg. Jeg har en bekjent som jobber i tollvesenet (som avskilter) og jeg skal høre med ham. "Det å ikke ha oblater på skiltene er avskiltningsgrunn nok - uansett." "Det er et avskiltningsgebyr på ca. tusen kroner som må betales for å få skiltene tilbake." "Det lønner seg å hente skiltene før de blir destruert, ellers må nye skilter lages og betales..."
Gjest per e Skrevet 6. april 2008 #10 Skrevet 6. april 2008 De klipper der de kan komme til og det har de faktisk lov til. Å klage det kan du bare glemme. En anmldelse vil nok bare bli ledd av. Det har ofte vært oppe saker som dette i media, men Staten den skal ha sitt. Og har du somlet med oblatet hjelper det ikke at du ikke har brukt bilen. Hvordan kunne klipetangmannen som snek i garasjen vite om du hadde betalt eller ikke ? Og ja man kan ta skiltene selv om det ser ut til at bilen ikke er i bruk. Alle biler med skilt SKAL ha gyldig oblat. Du må nok bare betale ! [/quot NEI NEI NEI,,,DU TAR SKREKKELIG FEIL,, det er IKKE lov til å klippe skilta av en bil som står i en privat garasje, det er selvtekt, hør med politiet før du utaler deg om dette,, jeg har min nærmeste nabo som politisjef her hvor jeg bor, tilomed han sier at det ikke er lov til å klippe skilter av en bil som står på privat eiendom og i privat garasje, det foreligger ingen hjemmel i loven som tilsier at dette er lov, ,KUN vist bilen IKKE er på privat grund, Så bare la bilen din stå i garasjen du,,men beveger du deg ut på off veg, eller står på off sted,,da har de lov,,
Amalie_85 Skrevet 6. april 2008 #11 Skrevet 6. april 2008 Vil da håpe at de har funnet ut av det på 4 år!
Rosalie Skrevet 6. april 2008 #12 Skrevet 6. april 2008 (endret) EDIT: Eldgammel tråd! Endret 6. april 2008 av Wadjet
Gjest Gjest Skrevet 13. september 2008 #13 Skrevet 13. september 2008 Eldgammel....javel, men til STOR nytte for meg i dag ! Dessuten kom denne tråden opp som første forslag på Google....
Gjest Gjest Skrevet 13. september 2008 #14 Skrevet 13. september 2008 Gammel scmammel! Hvis det var i en lukket privat garage og ikke et fellesareal, ville jeg anmeldt vedkommende for innbrudd/ å ta seg inn på privat området uten tillatelse.
Gjest Gjest Skrevet 14. september 2008 #15 Skrevet 14. september 2008 Håper noen kan svare meg på mulige fremgangsmåter for å løse denne saken uten å måtte betale ny registrering på bilen vår. (Det er nemlig det biltilsynet krever!!!) Vi har en bil som 90% av tiden står i garasje. Vi bruker den gjerne til en liten ferietur, eller som kriseløsning i nye og ne. Vi er mye på farten og mannen min bruker mye scooter (lettvindt og billig). Årsavgift på bilen er selvsagt betalt, oblatene har vi mottatt, men må innrømme at vi har vært trege med å sette dem på, da bilen som sagt ikke har vært i bruk. Nå har vi vært på ferie og i mellomtiden har en representant for biltilsynet vært inne i vår garasje og klippet skiltene pga manglende oblat. Skal vi ha tilbake skiltene må vi betale for ny registrering. Spørsmålene våre blir da; 1. Er det lov å gå inn i privat garasje for å undesøke skilt, evt. klippe disse? Jeg mener nei, noen sier ja, da garasjen er åpen og kontrolløren kunne stå utenfor og se at oblatene ikke var gule. 2. Kan man ta skiltene når det er tydelig at bilen er mer eller mindre permanent parkert/ikke i bruk. (Kontrolløren har måtte rydde seg vei og flyttet saker og ting for å klippe skiltene bak på bilen). Som vi sa til biltilsynet; vi har betalt avgiften og ville selvsagt sette på oblatene før vi begynte å bruke bilen igjen. Hva om vi f.eks. var på 6 mndrs. jordomseiling? 3. Vi har naboer som er villige til å vitne/skrive under på at bilen de siste halve året har stått parkert i privat garasje og at den var parkert på nevnte sted da avskiltingen fant sted. 4. Er det mulig å anmelde forholdet? Jeg er mektig irritert over biltilsynets iver etter å innkassere litt ekstra penger. De har vel uansett en regnskapsavdeling som kan ta ut en liste over personer/kjøretøy med manglende innbetalt årsavgift slik at de har litt mer konkret å gå etter? Håper noen kan komme med tips. At bilen er lite i bruk og står parkert det meste av året, har lite med saken å gjøre. Om du vet du ikke bruker den, så hadde du mulighet til å skilte den av. Om de har lov å gå inn i garagen? høres tvilsomt ut. Hva om garagen var låst? var garageporten lukket igjen? i så tilfelle måtte de ha kjent på porten om den var åpen. jeg vet de har lov å klippe slilter om du kommer på veien uten oblat. har du kvittering i bilen, så kan du berge deg.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå